Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Verimli Ders Çalışma Semineri öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm cehennemi de öyle bir aşk yaşadım ki tutkuyu da gördüm pes etmeyi de bazıları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Verimli Ders Çalışma Semineri öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm cehennemi de öyle bir aşk yaşadım ki tutkuyu da gördüm pes etmeyi de bazıları."— Sunum transkripti:

1

2 Verimli Ders Çalışma Semineri

3 öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm cehennemi de öyle bir aşk yaşadım ki tutkuyu da gördüm pes etmeyi de bazıları seyrederken hayatı en önden kendime bir sahne buldum oynadım öyle bir rol vermişler ki okudum okudum anlamadım kendi kendime konuştum bazen evimde hem kızdım hem güldüm halime sonra dedim ki söz ver kendine denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin öyle bir hayat yaşadım ki son yolculukları erken tanıdım öyle çok değerliymiş ki zaman hep acele etmem bundan anladım

4 YENİLGİ OLABİLİR. FAKAT PES ETMEYİP YOLUNUZA DEVAM ETMELİSİNİZ…

5 ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK “Çalışma Ortamına İlişkin Düzenlemeler” ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK “Çalışma Ortamına İlişkin Düzenlemeler”

6 Bu bölümde ders başında geçirmeyi planladığınız zamandan en iyi biçimde yararlanmayı sağlamak için çalışma odasının ve masasının organize edilmesi, çalışmayı kolaylaştıracak çevre şartları ve çalışmaya başlayamama sebepleri anlatılacaktır. Bu bölümde ders başında geçirmeyi planladığınız zamandan en iyi biçimde yararlanmayı sağlamak için çalışma odasının ve masasının organize edilmesi, çalışmayı kolaylaştıracak çevre şartları ve çalışmaya başlayamama sebepleri anlatılacaktır.

7 SORULAR Bu bölüm anlatıldıktan sonra şu soruların cevaplarını verebileceksiniz: Çalışma masası çalışma davranışını hangi yönlerden etkiler? Çalışma odasının duvarlarında posterlerin bulunması dikkati dağıtır mı? Çalışma odası olmayanların, çalışma köşeleri nasıl düzenlenmelidir? Çalışma masasında “sadece çalışmak” nasıl bir sonuç verir? Çalışmak için gerekli her türlü malzemenin el altında bulundurulmasının yararı nedir?

8 Çalışma Odası ve Masası

9 Sandalye Sessizlik Posterler Çalışma Köşesi Çalışma Masası Sadece Çalışmak İçindir

10 “Zihnin Dağılmasını Önlemek” Amaç:Bu bölümde, çalışmaya başladıktan sonra çalışmayı sürdürmeyi engelleyen zihin dağılmasının içten ve dıştan kaynaklanan sebepleri anlatılmış ve bunlarla başa çıkacak yollar önerilmiştir. “Zihnin Dağılmasını Önlemek” Amaç:Bu bölümde, çalışmaya başladıktan sonra çalışmayı sürdürmeyi engelleyen zihin dağılmasının içten ve dıştan kaynaklanan sebepleri anlatılmış ve bunlarla başa çıkacak yollar önerilmiştir.

11 SORULAR Bu bölüm anlatıldıktan sonra şu soruların cevaplarını verebileceksiniz: 1)Zihnin dağılmasına yol açan sebepler nelerdir? 2)Zihnin dağılmasına yol açan ve içten kaynaklanan sebeplerle nasıl mücadele edilir? 3)Zihnin dağılmasına yol açan ve dıştan kaynaklanan sebepler nelerdir? 4)Yatarak çalışmak, müzik dinleyerek çalışmak, çalışma verimini nasıl etkiler? 5)Televizyonun ve telefonun çalışmayı engellememesi için neler yapmak gerekir?

12

13 ENDİŞELER Hayal kurmak

14 ZİHNİN DAĞILMASINA YOL AÇARAK DERS ÇALIŞMAYI ENGELLEYEN DIŞ SEBEPLER

15 YATILI OKULLARDA EĞİTİM BAŞARISI DAHA YÜKSEKTİR -Düzenli ve programlı çalışma saatleri. -Etüt odalarının zihnin dağılmasına sebep olacak ve çalışmayı engelleyecek uyaranlardan arındırılmış olması. -Sabah etütleriyle sağlanan tekrar imkanı.

16 ÖĞRENMENİN ÖNŞARTLARI Öğrenmenin ön şartlarını bir kere daha tekrarlayalım. Uyanıklık ve dikkat Motivasyon Aktif katılım Geri bildirim (mümkün olan en kısa zamanda sonuçlardan haberdar olmak)

17 HAYATINIZ KİMİN ELİNDE? Eğer hayatınızla ilgili sorumluluğu dış dünya ve olaylara bırakırsanız, çalışmanızı ve başarınızı her zaman engelleyecek birçok sebebiniz olacaktır.

18 Bir gün anneniz veya babanız size duymak istemediğiniz bir söz söylemiş olduğu için çalışmak istemeyeceksiniz,

19 bir başka gün öğretmeninizle aranızda istenmeyen bir diyalog olduğu için çalışmaya isteksiz olacaksınız,

20 bir başka gün canınız sıkkın olduğu için,

21 bir diğer gün hava içinizi kararttığı için,

22 bir başka gün arkadaşlar size bir yere gitmeyi önerdiği için vb. vb.. Bu listeyi her gün için birden çok sebeple doldurmak mümkündür.

23 Sadece duyuyor olmamız aynı zamanda dinliyor olduğumuz anlamına gelmez. DİNLEME dinleyen kişi tarafından işitilenlerin anlaşılmasıdır. DUYMAK ile DİNLEMEK arasındaki farkı iyi bilmek gerekir. Bir öğrenci, ders sırasında işittiklerini, ders sonunda hatırlamıyorsa, derste anlatılanları dinlememiş demektir.

24 DİNLEMENİN TAM GERÇEKLEŞMESİ İÇİN DersDers dinlerken oturuşumuza dikkat etmeliyiz DikkatliDikkatli olmaya çalışmalıyız. Derse katılımımızı öğretmene göstermeliyiz. ÖğretmeninÖğretmenin söylediklerine odaklanmalıyız KonuKonu ile ilgili sorularımızı ve belirteceğimiz yorumları düşünmeliyiz. AnlamadığımızAnlamadığımız sözcük ve kavramları işaretlemeli ya da not almalıyız Onları anında anlamaya ya da çıkarmaya çalışmak, dersi kaçırmamıza neden olacaktır.

25 Eğer öğretmen çok hızlı ya da düzeyinizin üzerinde anlatıyorsa; Öğretmenden daha yavaş anlatmasını ya da tekrar etmesini isteyebiliriz. Defterimizde yeterince boşyer bırakıp dersten hemen sonra eksikleri yazabiliriz. Dersten sonra öğretmene sorularımızı sormalıyız. Derse girmeden ders konusunu gözden geçirmeliyiz.

26 NOT TUTMAK SİZE NELER KAZANDIRIR A-Uyanıklık ve dikkat B-Aktif katılım C-Motivasyon D-Sonuçların geri bildirimidir. Genel olarak dörttür not tutma vardır 1.Okunanlardan not tutma 2.Dinlenilenlerden not tutma 3.Gözlenenlerden not tutma 4.Düşünülenlerden not tutma

27 DERSİ DERSTE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ Öğretmene konu ile ilgili soru sorun. Anlatılanları derste öğrenemediğiniz zaman dersten sonra öğretmeninizden veya bir arkadaşınızdan öğrenmeye çalışın O gün derste öğreneceğiniz konuları okuyarak gelin Dersten önce konuları okurken yanıtlanmasını isteyeceğiniz soruların neler olabileceğini düşünün.Soru-cevap şeklinde dinlemenin ve okumanın daha iyi öğrenme sağlamaktadır. Not tutun.Böylece ders boyunca uyanık kalır,dikkatinizi derse yoğunlaştırır,aktif olarak derse katılır,sonuçların geri bildirimini alırsınız. HERŞEYİ HAFIZAMIZDA TUTAMAYIZ AMA YAZILI BİLGİLER KALICIDIR.

28 Notlarınızı not kağıdına küçük küçük ve sıkıştırarak almayın. Mümkünse notlarınızı deftere yazın. Kağıtların kaybolma veya karışma olasılığı vardır. Anlatılanları kaçırırsanız bir çizgi veya nokta nokta koyarak kaldığınız yerden devam edin. Kaçırdıklarınızı daha sonra tamamlayın. Devamsızlık yapmamaya özen gösterin. Öğretmen ders anlatırken genelde “Bu sınav sorusudur” demez. Ancak konunun önemli olan noktalarını anlatırken belli kelimeler kullanarak, mimiklerle veya ses tonunda faklılıklar yaratarak anlamlı işaretler verir

29 PROGRAM NEDİR,NİÇİN PROGRAMLI ÇALIŞMA YAPILMALIDIR? Belirlediğimiz amaçlara ulaşabilmemiz için günlük faaliyetlerimizi “öncelik sırasına” koymamız gerekir. TV seyretmek Arkadaşlarla buluşmak Ders çalışmak Müzik dinlemek Yemek Uyku

30 GÜNLÜK ÇALIŞMA PROGRAMI -O gün öğrenilen konuların tekrarı ve test çözümü, -Ödevlerin tamamlanması -Bir gün sonra işlenecek konuların ön hazırlığını içermelidir. ÖYLEYSE PROGRAM -Zamanı etkin bir şekilde kullanmanızı -Neye nereden başlayacağınıza karar vermenizi -Bilgilerinizi ne kadar özümsediğinizi görmenizi -Ne zaman dinlenip,ne zaman çalışacağınıza karar vermenizi -Geleceğinize bir adım daha yaklaşmanızı.......kolaylaştırır. -Güven ve motivasyon sağlar.

31 Bir günde kaç saat çalışabileceğinizi belirleyin, Günün hangi saatlerinde çalışabileceğinizi belirleyin, Çalışmak için belirlediğiniz saatler, yorgun olmayacağınız ve çalışma dışında her şeye “hayır” diyebileceğiniz saatler olsun. Programı tamamladığınızda, programda değişiklik yapma ihtiyacı duyup duymadığınızı kontrol edin, Çalışmak için belirlediğiniz saatte çalışma odanızda ve masanızda olun.Çalışma isteğiniz yoksa bile lütfen masadan kalkmayın ve başka bir şeyle ilgilenmeyin PROGRAM YAPILIRKEN ŞU İLKELERİ GÖZÖNÜNDE BULUNDURUNUZ

32 45’+5’+10’=60’ 45 dakika ders çalıştıktan sonra 5 dakika çalıştığınız konuları gözden geçirmelisiniz Her çalışma süresinden sonra da 10 dakikalık bir dinlenme arası vermelisiniz NASIL BİR ZAMANLAMA, DERS ÇALIŞIRKEN EN YÜKSEK VERİMİ SAĞLAR

33 Programlı Çalışma  Programlı çalışma sizin bu yarışa daha etkili bir şekilde hazırlanmanıza yardımcı olur.  Programlı çalışma ile daha az zamanda daha çok bilgiye ulaşmanız mümkündür.  Programlı çalışma ile ders dışındaki aktivitelere daha fazla zaman ayırırsınız.

34 Program Nasıl Hazırlanır?  1. Aşama Eksiklerinizi tespit etmeli, Her ders ile ilgili hangi konuları öğreneceğinizi belirlemeli, Bunları sıralamalısınız.  2. Aşama Belirlediğiniz konuları haftanın günlerine bölmeli ve her günü bir veya birkaç konu çalışacak şekilde ayarlamalısınız.  3. Aşama Günlük Ders çalışma zamanınızı, Okuldaki sürenizi, Sosyal aktivitelerinizi, Fizyolojik ihtiyaçlarınızı gidereceğiniz süreleri dikkate almalısınız.

35 İyi Bir Program Nasıl Olmalıdır?  İdeal program, uygulanabilen programdır.  Ağır değil, esnek bir yapıda olmalıdır.  Aynı güne ait dersler içeriği birbirine benzemeyenlerden oluşmalıdır.  Bir derse ait süre 4-5 saat gibi uzun bir zaman dilimine sarkmamalıdır.  Mantık içerikli dersler, sabah saatlerine, yorum içerikli dersler ise akşam saatlerine denk getirilmelidir.  Hazırlanan programa zorunluluktan değil sorumluluk taşıyarak uymalısınız.

36 İyi Bir Program Nasıl Olmalıdır?  Önemli olan programı kiminle hazırladığınız değil, programın uygulanabilir olup olmadığıdır.  Programın içeriği öncelikle konu tekrarına çoğunlukla ise ders çalışmaya ayrılmalıdır.  Günlük, haftalık ve aylık tekrarlar programa yansıtılmalıdır.  Sene başındaki program yapısı ile sene ortası ve sonundaki program yapısı birbirinden farklı olmalıdır.

37 DİKKATLİ OL! O SENİ DEĞİL, SEN ONU YÖNET SEÇİCİ OL HER PROGRAMI SEYRETME BOŞA GEÇEN ZAMAN, SİZİN GELECEĞİNİZDİR

38 Yüksek sesle okuyun! Çevrenizdeki koşullar şayet yüksek sesle okumanıza olanak vermiyorsa, bu durumda okuduğunuzu yazın ya da özet çıkarın YÜKSEK SESLE OKUMANIN YÜKSEK FAYDALARI VAR

39 TEŞEKKÜR EDERİZ


"Verimli Ders Çalışma Semineri öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm cehennemi de öyle bir aşk yaşadım ki tutkuyu da gördüm pes etmeyi de bazıları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları