Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Verimli Ders Çalışmayı öğrenmek istiyor musunuz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Verimli Ders Çalışmayı öğrenmek istiyor musunuz?"— Sunum transkripti:

1

2 Verimli Ders Çalışmayı öğrenmek istiyor musunuz?

3 Su düşünmek, susuzluğunuzu gidermez. Odun düşünmek, sizi ısıtmaz. İnsanın bir şeyi sadece düşünmesi ve istemesi onu hedefine ulaştırmaz.

4 Bir tane ineği olan köylünün birine bir gün sormuşlar: - İneğin ne kadar süt veriyor? Köylü cevap vermiş: - İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.

5 ÖĞRENME Anlamak +Hatırlamak+Uygulamak AŞAMALARINDAN OLUŞUR..

6 ÖĞRENMENİN ŞARTLARI UYANIKLIK VE DİKKAT MOTİVASYON AKTİF KATILIM DÜZENLİ TEKRAR ETMEK PLANLI VE PROGRAMLI ÇALIŞMAK Planlı Çalışmayı Anlatayım Sana: Plan Nedir? Hangi derse nereden nasıl başlayacağınızı bilemediğiniz yada çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz, kararsızlık ve karışıklık durumları ancak hangi dersi ne zaman çalışacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani “karar vermekle” ortadan kalkar. İşte çalışmada “PLAN” “neyi”, “nasıl”, “ne zaman” ve “nerede çalışacağınızı önceden belirlemek demektir.

7 PLAN AYLIK GÜNLÜK HAFTALIK

8 PROGRAMLI ÇALIŞMA İLE ;

9 Nasrettin Hoca tarlasında çalışırken, tanımadığı biri seslenmiş: “Efendi amca, falan köye kaç saatte gidebilirim?” hoca cevap vermemiş. Adam üç kere daha sormuş ve yine cevap alamayınca, bu adam herhalde sağır diye düşünmüş ve dönüp yürümeye başlamış. Tam dönemece vardığında, Hoca “Evlat gel!” diye seslenmiş ve yanına gelen adama: “sen tam üç saatte varırsın” demiş. Adam kızmış: “be adam, madem biliyordun neden önceden söylemedin?” “Evet” demiş Hoca, “BEN SENİN NASIL YÜRÜDÜĞÜNÜ GÖRMEDEN NASIL BİLEBİLİRDİM Kİ?”

10 Ağır değil, esnek bir yapıda olmalıdır. Planınızı o günün derslerine koşullarına ve ihtiyaçlarına göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Planınız ani durumlarda, çalışmanın değişik saatlere kaydırılmasına olanak verebilecek şekilde hazırlanmalıdır Bir derse ait süre 4-5 saat gibi uzun bir zamanı almamalıdır. Ancak çalışma sürelerinin uzunluğunu derslerin özelliklerine göre düzenlemelisiniz. Mantık içeren dersler sabah saatlerinde, yorum içeren dersler akşam saatlerinde yer almalıdır. Programda dersin zorluk derecesine göre 10 veya 15 dakikalık dinlenmelere yer verilmelidir.

11 Programın içeriği öncelikle konu tekrarına çoğunlukla ise ders çalışmaya ayrılmalıdır. Günlük, haftalık ve aylık tekrarlar programa yansıtılmalıdır Sene başındaki program yapısı ile sene ortası ve sene sonundaki program yapısı birbirinden farklı olmalıdır..

12 Uykuya ayrılan zamanı Okul ve ya dershaneye ayrılan zaman Çalışma için ayırdığınız süre Dinlenme ve eğlenme için ayrılan zaman Tekrarlar için ayrılan zaman Hangi ders ve konunun çalışılacağı SORULARININ CEVAPLARI BULUNMALIDIR

13 NASIL BİR ZAMANLAMA, DERS ÇALIŞIRKEN SİZE EN YÜKSEK VERİMİ SAĞLAR? 40’ + 10’ + 10’ = 60’ Çalışma Dinlenme Tekrar

14 DİNLENME ARALARININ ÖNEMİ NEDİR ? 0% 100% 25% 50% öğrenmenin başladığı nokta 75% 1 saat 2 saat İki saat hiç ara verilmediği zaman Hatırlama Eğrisi Planlanmış aralar verildiği zamanki Hatırlama Eğrileri İki saatten fazla hiç ara verilmeden çalışılan Hatırlama Eğrisi

15 Neden Düzenli Tekrar Yapmam Gerekiyor? Çalıştığınız bilgilerin uzun süreli hafızaya kodlanabilmesini sağlar Konu daha kolay anlaşılır Anlaşılmayan konular için zaman kazanılır Anlaşılan konular hafızaya aktarılması sağlanılır Bir sonraki bilgilerin daha kolay anlaşılması sağlanır Bilgilerin beynimizde sindirilmesi sağlanır. Sınava daha az kaygılı gireriz. Öğrenmek için öğrenmiş oluruz. Sınav gecesi çalışma günü kurtarmak ve geçer not almak için yapılır.

16 Düzenli tekrarlarla hatırlanan miktarın sürekli üst düzeyde tutulması 1 gün 10 dak 7 gün30 gün 0% 10% öğrenmenin başladığı nokta 6 ay

17 İnsan öğrendiğinin yarısını ilk 80 dk. İçinde unutur. Okuduğumuzu yada dinlediğimizi tam olarak anlamış veya dinlemiş isek öğrendiğimizin %45’ini ilk 20 dk.,%55’ini ilk 60 dk,%65’ini % 65’ ini de 9 saatte unuturuz. Çalışma ve tekrardan sonrabir süre ara verirseniz daha iyi hatırladığınızı göreceksiniz. DAHA İYİ NASIL ÖĞRENİRİZ

18 KALİTELİ BİR TEKRAR İÇİN Her şeyi tekrarlamak yerine konunun önemli kısımları tekrarlanmalıdır. Yapacağınız planda hangi günlerde hangi konuların çalışılacağı, tekrar edileceği veya test çözüleceğini belirleyebilirsiniz. Planınızı o günkü veya ertesi günkü derslerinize veya sınavlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

19

20

21 ÖMÜR BOYU EŞEK OLACAĞINA

22 BİR SÜRELİĞİNE İNEK OL!


"Verimli Ders Çalışmayı öğrenmek istiyor musunuz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları