Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Metal ve ametal atomları arasında elektron alış verişi sonucu oluşan bağa iyonik bağ denir. Elektrik ile yüklü atomlara iyon denir. Elektron kaybeden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Metal ve ametal atomları arasında elektron alış verişi sonucu oluşan bağa iyonik bağ denir. Elektrik ile yüklü atomlara iyon denir. Elektron kaybeden."— Sunum transkripti:

1

2 Metal ve ametal atomları arasında elektron alış verişi sonucu oluşan bağa iyonik bağ denir. Elektrik ile yüklü atomlara iyon denir. Elektron kaybeden atomlar pozitif yüklü iyonları (Katyon), elektron kazanan atomlar ise negatif yüklü iyonları (Anyon) oluşturur.

3 Sodyum atomu 11 Na, 11 elektrona sahiptir. Elektron dağılımı 2, 8, 1 şeklindedir. Sodyum atomu diğer elementlerle bileşik oluşturursa, son yörüngesindeki bir elektronu kaybederek pozitif yüklü iyon (Katyon) oluşturur.

4 Klor atomunun 17 CI elektron sayısı 17’dir. Elektron dağılımı 2, 8, 7 şeklindedir. Klor atomu bir elektron alarak son yörüngesindeki elektron eksiğini gidermiş olur. Bu arada elektron kazandığı için de negatif yüklü iyon (Anyon) oluşturur.

5 Elektrostatik kuvvetlerin etkisiyle zıt yüklü iyonlar arasında güçlü iyonik bağ meydana gelir. Sodyum ve klor iyonları bir araya gelerek sodyum klorür ( yemek tuzu ), NaCl, bileşiğini meydana getirirler. Na + Cl  NaCl

6 Pozitif ve negatif yüklerin değeri birbirine eşit olduğu için, formül üzerinde yükler gösterilmez. Na + Cl  Na +1 + Cl –1  NaCl Magnezyum oksit, (MgO) ve kalsiyum klorür, (CaCl 2 ) bileşikleri de iyonik bağa örnek olarak verilebilir. İyonik yapılı bileşiklerin erime ve kaynama noktaları yüksektir.

7


"Metal ve ametal atomları arasında elektron alış verişi sonucu oluşan bağa iyonik bağ denir. Elektrik ile yüklü atomlara iyon denir. Elektron kaybeden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları