Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2. İYONİK BİLEŞİKLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2. İYONİK BİLEŞİKLER."— Sunum transkripti:

1 2. İYONİK BİLEŞİKLER

2 İYONİK BİLEŞİKLER İyonik bileşikler anyonlarla katyonlar arasında meydana gelir. Genelde metal atomu son yörünge elektronlarını vererek katyon, bunu alan ametal atomu da anyon oluşturur. Bu iyonlar bir kristal yapı oluşturmak üzere elektriksel çekim kuvveti ile birbirlerini çekerler. Bu etkileşimden iyonik bileşikler oluşur.

3 İYONİK BİLEŞİKLERİN ÖZELLİKLERİ
İyonik bileşikler kristal yapıda bulunurlar. İyonik bileşikler katı hâlde elektrik akımını iletmezler. Sulu çözeltileri ve sıvı hâlleri, elektrik akımını iletir. Kristalleri saydamdır. Aktif bir metal ile aktif bir ametal arasında oluşan bileşik kuvvetli iyonik karakter gösterir.

4 En kararlı iyonik bileşikler iyonlaşma enerjisi düşük element ile, elektron ilgisi yüksek elementler arasında oluşur.

5 İYONİK BAĞLI BİLEŞİKLERDE NİÇİN MOLEKÜL FORMÜLÜNDEN SÖZ EDİLEMEZ?
İyonik bağlı bileşiklerin erimiş hâllerinde ve çözeltilerinde, molekül formülünden söz edilemez; çünkü iyonlar serbest hâle geçmişlerdir. Katı hâlde zaten molekül yoktur; formül–birim vardır.

6 Molekül, kovalent bağlı bileşiklerin yapı taşıdır
Molekül, kovalent bağlı bileşiklerin yapı taşıdır. İyonik bağlı bileşiklerin yapı taşına molekül denmez; formül–birim denir.

7 YEMEK TUZU KRİSTALLERİ VE FORMÜL–BİRİM
NaCl(k)’da 1 tane Na+1(k) iyonu 6 tane Cl–1(k) iyonu ile, 1 tane Cl–1(k) iyonu da 6 tane Na+1(k) iyonu ile çevrilidir. Böylece kristal yapı oluşmuştur. Kristal yapının formülü, Na6Cl6 şeklinde gösterilir. Formül–birim ise NaCl şeklinde gösterilir.


"2. İYONİK BİLEŞİKLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları