Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bili ş im Teknolojileri Ö ğ retmeni Cihan AYGÜL İŞLETİM SİSTEMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bili ş im Teknolojileri Ö ğ retmeni Cihan AYGÜL İŞLETİM SİSTEMİ."— Sunum transkripti:

1 Bili ş im Teknolojileri Ö ğ retmeni Cihan AYGÜL İŞLETİM SİSTEMİ

2 İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR ? Donanım kaynaklarını yöneten, Çe ş itli uygulama yazılımları ile kullanıcı arasında arayüz görevi yapan yazılımlar bütünüdür. Yani kısaca donanımları ve yazılımları kontrol eden yazılımın

3 İŞLETİM SİSTEMİ ( BİLGİSAYAR) Kullanım sıklı ğ ına göre öne çıkan i ş letim sistemleri ş unlardır…  1-Microsoft- Windows  2-Linux  3-Apple- Mac-Os

4 MİCROSOFT- WİNDOWS Dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanımı olan i ş letim sistemi bu firma tarafından üretilen i ş letim sistemleridir. De ğ i ş ik yıllarda çıkan a ş a ğ ıdaki sürümleri vardır. İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR)

5 MİCROSOFT- WİNDOWS- Ekran GÖRÜNTÜLERİ İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR)

6 MİCROSOFT- WİNDOWS- Ekran GÖRÜNTÜLERİ En son Windows 10 piyasaya çıkmı ş tır. İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR)

7 İş letim sistemleri bilgisayarlara yüklenirken de ğ i ş ik ihtiyaçlara göre satın alınabilirler. Örne ğ in windows7 için a ş a ğ ıdaki sürümler piyasaya sürülmü ş tür. 1. Windows 7 Starter 2. Windows 7 Home Basic 3. Windows 7 Home Premium 4. Windows 7 Professional 5. Windows 7 Enterprise 6. Windows 7 Ultimate MİCROSOFT- WINDOWS 7 İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR)

8 Bilgisayarlarımızda yer alan ram (ana bellek) büyüklüğüne göre iki tip işletim sistemi yükleyebiliriz. 32 bit (x86) – ram 4 gb kadar ise 64 bit (x64) – ram 4 gb ve üzeri ise MİCROSOFT- İŞLETİM SİSTEMİ TÜRÜ (32 BİT – 64 BİT OLAYI) İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR)

9 LİNUX - SÜRÜMLERİ İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR) Yaygınlıkları ve Linux dünyasına katkılarıyla öne çıkan bazı da ğ ıtımlar vardır: Debian, Ubuntu, Red Hat, Fedora, Linux Mint, openSUSE bunlardan birkaçıdır.

10 Türkiye'de Fedora üzerinde geli ş tirilen Turkuaz, Gelecek ve Mandrake üzerinden geli ş tirilen Turkix, Armador OS 2006 gibi projelerden sonra TÜB İ TAK bünyesinde Pardus isimli bir da ğ ıtım geli ş tirilmektedir. LİNUX - SÜRÜMLERİ İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR)

11 MAC-OS İŞLETİM SİSTEMİ APPLE/MACINTOSH İŞLETİM SİSTEMİ (BİLGİSAYAR) Macintosh İş letim Sistemi, kısaca Mac OS, Apple firması tarafından piyasaya sürülen Apple'ın daha sonra "Mac OS" olarak isimlendirece ğ i sistem yazılımı ilk olarak 1984 yılında orijinal Macintosh ile tanıtılmı ş tır. En son ana sürümü Mac OS X'tir. Mac OS ailesinde Mac OS 7, Mac OS 9 ve Mac OS X vardır. Sonundaki X roma rakamındaki 10'u temsil eder. Mac OS, UNIX türevi açık kaynak kodlu bir i ş letim sistemidir. Yasal olarak sadece Apple marka bilgisayarlar ile uyumludur.


"Bili ş im Teknolojileri Ö ğ retmeni Cihan AYGÜL İŞLETİM SİSTEMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları