Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Vitamin E Yrd Doç Dr. Omca DEMİRKOL. Vit E kroner sorunların önlenmesinde kullanılabilir mi? Vit E yi kapsül şeklinde mi yoksa besinlerle mi almak daha.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Vitamin E Yrd Doç Dr. Omca DEMİRKOL. Vit E kroner sorunların önlenmesinde kullanılabilir mi? Vit E yi kapsül şeklinde mi yoksa besinlerle mi almak daha."— Sunum transkripti:

1 Vitamin E Yrd Doç Dr. Omca DEMİRKOL

2 Vit E kroner sorunların önlenmesinde kullanılabilir mi? Vit E yi kapsül şeklinde mi yoksa besinlerle mi almak daha faydalı? Hergün yoğun vit E tüketimi yaşlanmayı geciktirir mi?

3 Bu sorular vit E nin önemli bir antioksidan olabileceğini gündeme getirmiştir.

4

5 Bitkisel yağlar kızarmada kullanılırken %11 E vitamini kaybına uğradığını yapılan çalışmalar göstermiştir.

6 Bazı besinlerin Vit.E değeri BesinVitamin E (mg/100g) BesinVitamin E (mg/100g) Soya yağı130-140İnsan sütü0.2-0.3 Diğer bitkisel yağlar 80-100Hayvan sütü0.02-0.10 Margarin50-55Karaciğer1-1.5 Fındık25-30Sebzeler0.4-0.3 Buğday özü14-15Meyveler0.2-0.3 Kuru baklagil3-4Et0.5-0.7 Tahıl taneleri3-4Yumurta0.2-0.3 tereyağı2-3Yeşil yapraklı seb1-3

7 Vit E emilimi ve taşınması için diyette yağ bulunması ve safra salgılanması gereklidir. Kanda lipoproteinlerle taşınır.

8

9 Hayvanlar üzerinde yapılan bir çok çalışmada yüksek dozda a-tokoferol ile beslenen hayvanlarda arteroscleroz riskinin düştüğü gözlenmiştir.

10

11

12 ) 3 CH(CH 2 ) 3 CH(CH 3 ) 2 CH 3 CH 3 CH 3 OH  - tocoquinone Tocopherol and Oxygen Reaction

13 Vitamin E as an antioxidant R  + TOH  RH + TO 

14 Vitamin E süperoksit ve hidroksil radikallerini, singlet oksijeni, lipid peroksit radikallerini ve diğer radikalleri indirger. Vitamin E zincir kırıcı antioksidan olarak bilinir. Lipid peroksidasyonu zincir reaksiyonu, vitamin E vasıtasıyla sonlandırılabilir.

15 Vit E nin antioksidan etkisi bir çok antioksidan savunma elemanının yetersiz kaldığı, oksijenin yüksek konsantrasyonlarında bile etkilidir.

16 Vitamin E nin Antioksidan Aktivitesi LOO + a-TOH LOOH + a-TO ROO + a-TOH ROOH + a-TO LOO +a-TO NRP ROO +a-TO NRP LOO : lipit peroksil radikali ROO :peroksil radikals ROOH:peroksit LOOH:lipit peroksit a-TO : tokopheroksil radikali NRP:non radical products

17 E VİTAMİNİ (Tokoferol)

18 A-tokoferolun bulunduğu solisyonlarda lipit peroksidasyonu ya inhibe edilir veya geciktirilir.

19 Bunların dışında yapılan in vitro çalışmalar a-tokoferolün özellikle LDL için etkili bir antioksidan olduğunu göstermiştir.

20 Vitamin E okside olduktan sonra ve parçalanmadan önce askorbik asit ve glutatyon tarafından yeniden indirgenebilmektedir. Vitamin E ve C verilmesinin, yaşlı kişilerde ortalama kan lipid peroksit konsantrasyonlarında bir azalma sağladığı saptanmıştır.

21 Vitamin E selenyum metabolizmasında da önemli rol oynar. Vitamin E selenyumun organizmadan kaybını önleyerek veya onu aktif şekilde tutarak selenyum ihtiyacını azaltır. Serbest radikallerin kanserin başlamasında rol aldığı ve vitamin E ile diğer antioksidanların antikanserojen etki göstererek kanserin yayılmasını ve tümörün büyümesini önlediği kaydedilmiştir.

22

23 Jilan”ın “günlük 50 IU vitamin E katkısıyla antioksidayon işlevin gerçekleşmesi beklenemez” şeklindeki yaklaşımı hemen tüm araştırıcılar tarafından halen kabul görmektedir.(1,5 IU=1mg) Diyetle alınan PUFA oranı arttıkça E vit ihtiyacı da artmaktadır. Alınan her 1 g PUFA için 1 mg E Vit alınmalıdır.

24 Birçok yayın

25 Mide, bağırsak ve karaciğer hücrelerinde Vit. A nın oksidasyonunu da önleyerek bu vitaminin organizmada etkisini arttırır ve karaciğerde depo edilmesine yardım eder.


"Vitamin E Yrd Doç Dr. Omca DEMİRKOL. Vit E kroner sorunların önlenmesinde kullanılabilir mi? Vit E yi kapsül şeklinde mi yoksa besinlerle mi almak daha." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları