Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELMAS SAF MADDEDİR ALTIN SAF MADDEDİR SU SAF MADDEDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELMAS SAF MADDEDİR ALTIN SAF MADDEDİR SU SAF MADDEDİR."— Sunum transkripti:

1

2 ELMAS SAF MADDEDİR

3 ALTIN SAF MADDEDİR

4 SU SAF MADDEDİR

5 TUZ SAF MADDEDİR

6 Yapısında kendinden başka madde bulunmayan, özelliği her yerinde aynı olan maddelere saf madde denir.

7 Saf maddeler ne kadar küçük parçalara ayrılırsa ayrılsın her parça yine bu maddenin özelliklerini taşır.

8 Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır. İçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir. Şeker, tuz, cam, altın,su, alüminyum,gibi maddeler saf maddelerdir.

9 Örneğin; su, şeker, tuz, demir, altın, bakır, gümüş, naftalin, alüminyum, oksijen, alkol saf maddelerdir.

10 Saf Maddelerin Özellikleri 1.Yapısında aynı madde bulunur. 2. Saf maddeye kendinden başka madde katılmamıştır. 3. Özelliği her yerinde aynıdır.

11 LİMONATA KARIŞIM

12 MEYVE SUYU KARIŞIMDIR

13 KAHVE BİR KARIŞIMDIR

14 DONDURMA KARIŞIMDIR

15 Karışımlar İki yada daha fazla saf maddenin özelliklerini kaybetmeden bir araya gelerek oluşturdukları maddelere karışım denir

16 Örneğin; şekerli su, tuzlu su, türlü yemeği, salatalar, demir kükürt karışımı, çay, ayran, toprak, hava, süt, kan, kum, limonata, çorba, deniz suyu, ekmek, benzin, sütlü kahve, zeytin yağı birer karışımdır.

17 Karışımların Özellikleri 1. Birden fazla saf maddenin birleşmesiyle oluşur. 2. Bazıları şekilsel özelliklerini korur, çözünmez. 3. Bazıları ise tamamen çözünerek görünmez hale gelir.

18 4. Karışımı oluşturan maddeler özelliklerini kaybetmezler. Kendilerini oluşturan maddelerin özelliklerini taşır. 5. Karışımları istediğimiz maddelerle elde edebiliriz.

19 6. Karışımları oluştururken maddeleri istediğimiz oranlarda kullanabiliriz. 7. Basit ayırma teknikleriyle kendini oluşturan maddelere ayrılabilirler.

20 TUZLU SU KUMLU SU tuz Off ya çözünüyorum kum Hey biz çözünmedik Bazı maddeler suda çözünürken, bazı maddeler ise çözünmezler.

21 Bir maddenin başka bir madde içinde gözle görülemeyecek kadar küçük parçalara ayrılıp dağılması olayına çözünme denir. Çözelti: Çözünme sonucu oluşan karışımlara çözelti denir. Çözeltiler, çözücü ve çözünenden meydana gelir. Çözelti = Çözücü + Çözünen Çözünme

22 Çözücü ( çözen): Sahip olduğu çözme özelliği nedeniyle karıştığı maddeyi çözen maddedir. Çözünen: Çözücü madde içinde dağılan maddedir. Genelde miktarı az olan maddedir.

23 Çözünen + Çözücü = Çözelti Şeker + Su = Şekerli su Oksijen + Su = Oksijenli su Oksijen + Azot = Hava Alkol + Su = Alkollü su.

24 1.Çözeltiler de karışımlar gibi saf madde değildir. 2. Çözeltiler de bir karışımdır. Çözeltiyi oluşturan maddeler özelliklerini kaybetmez. Çözeltilerin Özellikleri

25 3. Bir katı maddenin su içinde çözünmesiyle oluşan çözeltilerde su tamamen buharlaşınca katılar dipte kalır. 4. Çözeltilerde çözücü madde miktarı çözünen madde miktarından fazladır.

26 5. Maddeler sıcak suda daha kolay çözünür. 6. Buharlaşma sonucu çözeltilerdeki çözücü miktarı azalır, çözünen madde miktarının çözelti içindeki oranı artar..

27 Erime ve çözünme kavramları, farklı olaylar anlatılırken kullanılmaktadır. Bu nedenle erime ve çözünme kavramları karıştırılmamalıdır. Erime ve Çözünme Farklı Olaylardır

28 Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Erime sonucunda madde hal değiştirir. Bir buz parçasını oda sıcaklığında beklettiğimizde eriyerek su olur. Erime

29 Katı maddelerin, bir sıvı içinde dağılarak görünmez hale gelmesine çözünme denir. Suyun içine bir miktar tuz attığımızda tuz suda çözünerek suya karışır. Çözünme

30 Erime Çözünme Maddenin katı halden sıvı hale geçmesine erime denir. Bir maddenin başka bir madde içinde çok küçük parçacıklara dağılmasına çözünme denir.

31 Yağmur yağdığında topraktaki tuz yağmur sularında çözünür. tuz yağmur sularıyla denize akar. yer altı suları da topraktaki tuzu çözer, çözünen tuz su ile denizlere taşınarak birikir. Deniz Suyunun Tuzlu Olmasının Sebebi Nedir?

32 Doğada bu olaylar sürekli tekrarlandığı için deniz suyu tuzludur. Buharlaşma çözünen maddenin çözelti içindeki oranını artırır. Buharlaşmanın fazla olduğu deniz ve göllerde tuzluluk oranı daha fazladır.

33 Tuz Gölü’nde yazın buharlaşma fazla olduğu için bu mevsimde tuzluluk oranı daha fazladır. Akdeniz’de buharlaşma fazla olduğu için tuzluluk oranı diğer denizlerimizden daha fazladır.


"ELMAS SAF MADDEDİR ALTIN SAF MADDEDİR SU SAF MADDEDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları