Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YANAL DÜŞÜNME YANAL DÜŞÜNME, PROBLEMLERI ENDIREKT VE YARATıCı YAKLAŞıMLA, HEMEN BELIRMEYEN VE GELENEKSEL ADıM ADıM MANTıKLA ELDE EDILEMEYEN GEREKÇE KULLANARAK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YANAL DÜŞÜNME YANAL DÜŞÜNME, PROBLEMLERI ENDIREKT VE YARATıCı YAKLAŞıMLA, HEMEN BELIRMEYEN VE GELENEKSEL ADıM ADıM MANTıKLA ELDE EDILEMEYEN GEREKÇE KULLANARAK."— Sunum transkripti:

1 YANAL DÜŞÜNME YANAL DÜŞÜNME, PROBLEMLERI ENDIREKT VE YARATıCı YAKLAŞıMLA, HEMEN BELIRMEYEN VE GELENEKSEL ADıM ADıM MANTıKLA ELDE EDILEMEYEN GEREKÇE KULLANARAK ÇÖZÜMÜ. YANAL DÜŞÜNME, DO Ğ AL, MANTıKSAL VE MATEMATIKSEL DÜŞÜNME BIÇIMINE KARŞı GELIŞTIRDI ALTERNATIF DÜŞÜNCE BIÇIMIDIR. TERIM EDWARD DO BONO TARAFıNDAN 1967'DE TÜRETILMIŞTIR.

2 YANAL DÜŞÜNME, DE BONO'YA GÖRE, ISTER "DIKEY" MANTıK (PROBLEM ÇÖZÜMÜNDE KLASIK METOD: VERILEN BILGIDEN HAREKETLE ADıM-ADıM ÇÖZÜME ÇALıŞMAK) ISTER "YATAY" HAYAL GÜCÜ (DETAYLı OLARAK UYGULANMASı ILE ILGILENMEDEN BIRÇOK FIKIR ÜRETIMI) OLSUN KENDINI BILEREK YARATıCıLı Ğ ıN STANDART KABULLERINDEN UZAK TUTARLAR. YANAL DÜŞÜNME TEKNI Ğ I ILE FARKLı DÜŞÜNME YETENE Ğ INIZI GELIŞTIREBILIRSINIZ ŞÜPHESIZ FARKLı DÜŞÜNME DEYINCE AKLA HEMEN BU YETENE Ğ I NASıL GELIŞTIREBILIRIZ SORUSU GELMEKTE. OLAYLARA YALNıZ TEK BIR YÖNDEN BAKMANıN MAHZURLARıNDAN KURTULMAK IÇIN PROBLEMLERE ÖZGÜN ÇÖZÜM BULABILME AMACıYLA GELIŞTIRILEN YANAL DÜŞÜNME YETENE Ğ INDEN YARARLANABILIRSINIZ.

3 PEK ÇOK OLAY VE ÖNERMELER HAKKıNDA HEMEN YARGıYA VARMADAN ÖNCE, PROBLEMI DO Ğ RU TESPIT EDIP DO Ğ RU ÇÖZÜMÜ BULABILMEK IÇIN YANAL DÜŞÜNME YETENE Ğ INIZI KULLANMAYı DENEMELISINIZ. YANAL DÜŞÜNME YETENE Ğ INI GELIŞTIRMEK ISTEYENLER IÇIN PEK ÇOK TESTLER VE DÜŞÜNCE EKSERSIZLERI BULUNMAKTA. ÖRNE Ğ IN; AŞA Ğ ıDAKI SORULARA RAHATLıKLA DO Ğ RU CEVAPLAR VEREBILIYORSANıZ YANAL DÜŞÜNME YETENE Ğ INI ALLAH VERGISI OLARAK KULLANıYORSUNUZ DENILEBILIR. - BIR KEDININ EN TÜYLÜ YERI NERESIDIR? - SOL ELINIZLE TUTUP SA Ğ ELINIZLE TUTAMADı Ğ ıNıZ ŞEY NEDIR? - İ KI MADENI PARANıN TOPLAMı 11 SENTTIR. E Ğ ER MADENI PARALARDAN BIRISI 1 SENTLIK DE Ğ ILSE BU IKI MADENI PARA NEDIR? - AHŞAP BIR DOLABıN IÇINE NE EKLERSENIZ ONU DAHA HAFIF YAPARSıNıZ? BU ŞEYDEN DAHA FAZLA EKLEDIKÇE DOLAP DAHA DA HAFIFLEMEKTEDIR?

4 - “BIR ÜLKENIN 60. VE 62. BAŞBAKANLARıNıN ANNE VE BABALARı AYNıYDı FAKAT KARDEŞ DE Ğ ILLERDI.” DO Ğ RU BIR ÖNERME OLDU Ğ UNA GÖRE BUNU NASıL IZAH EDERSINIZ? - İ STANBUL’DA YAŞAYAN BIRISINI ANKARA’DA GÖMEMIYORLAR. SIZCE NEDENI NEDIR? - YIRMIYI YARıMA BÖLÜN VE YIRMI EKLEYIN. CEVAP KAÇTıR? - ÇIFTÇININ 17 INE Ğ I VARDıR. 8 ′ I HARIÇ HEPSI ÖLÜYOR. KAÇ INE Ğ I KALıR? - TÜRKIYE/SURIYE (HATAY) SıNıRıNDA MEYDANA GELEN UÇAK KAZASıNDA KURTULANLAR NEREYE DEFNEDILIR? - SAAT SABAH 06:30 ′ U GÖSTERIRKEN AKREP VE YELKOVAN ARASıNDAKI AÇı KAÇ DERECEDIR? - YEŞIM’IN ANNESININ 3 ÇOCU Ğ U VARDıR. İ LKININ ADı EYLÜL VE IKINCISININ ADı EKIM’DIR. ÜÇÜNCÜNÜN ADı NEDIR?

5 BUNLAR GIBI YANAL DÜŞÜNME YETENE Ğ INI SıNAYAN PEK ÇOK SORU MEVCUTTUR. PEKI, O HALDE YANAL DÜŞÜNME NEDIR? YANAL DÜŞÜNME (LATERALTHINKING) 1967 YıLıNDA FRANSıZ BILIM ADAMı EDWARD DE BONO TARAFıNDAN GELIŞTIRILEN KRITIK VE ÖZGÜN DÜŞÜNME YÖNTEMIDIR. KANıMıZCA YANAL DÜŞÜNEBILME, INSANDA BELKI DE ERKEN YAŞLARDA DAHA GÜÇLÜ OLMASıNA RA Ğ MEN EZBERCI E Ğ ITIM SISTEMIYLE GITTIKÇE KÖRELEN BIR YETENEKTIR. YANAL DÜŞÜNCEYI ÖZETLEMEK AMACıYLA, MUCIDI DE BONO TARAFıNDAN ÇUKUR KAZMA ÖRNE Ğ I VERILMEKTE. BIR ÇUKURU NE KADAR DERIN KAZMAYA ÇALıŞıRSANıZ ÇALıŞıN O ÇUKURU FARKLı BIR YERDE AÇAMAZSıNıZ. YANI AYNı YÖNDE DERINLEMESINE ÇABALAMAK FARKLı BIR YÖNE DO Ğ RU ILERLEMEK KADAR YARARLı DE Ğ ILDIR.

6 BAŞARıLı OLMAK HEP AYNı YÖNDE ÇABALAMANıN SONUCU DE Ğ ILDIR. O YÜZDEN MESELEYI ÇOK FARKLı YANLARıYLA DÜŞÜNMEYE ÇALıŞMAK GEREKLIDIR. ZATEN BU YÜZDEN IYI TASARLANMıŞ IŞ MÜLAKATLARıNıN PEK ÇO Ğ UNDA O IŞE ILIŞKIN HAZıRLANMıŞ BAZı YANAL DÜŞÜNMEYI GEREKTIREN SORULAR SORULUR. NORMAL E Ğ ITIM SISTEMINDE Ö Ğ RENILEN KAVRAMLAR, ALGıLAMALAR VE ZIHINSEL SıNıRLAR NEDENIYLE SORULAN SORULARıN PEK ÇO Ğ UNA %80’IN ÜZERINDE INSAN BENZER CEVABı VERIR. AMAÇ ÖZGÜN VEYA FARKLı DÜŞÜNEBILEN INSANLARı IŞE ALMAKTıR. O YÜZDEN YANAL DÜŞÜNEBILMEYI GELIŞTIRMEYE ÇALıŞMAK GEREKIR. HERKESIN BIRIKIMLERI SONUCU OLUŞTURDU Ğ U BIR KAVRAMLAR VE ALGıLAMALAR DÜNYASı VARDıR. DÜZ MANTıKLA BAKıLDı Ğ ıNDA ÖRNE Ğ IN BIR SATRANÇ OYUNUNDA; TAŞLAR, OYUN KURALLARı VE HATTA HAMLE ŞEKILLERI YANI PARÇALAR BELLIDIR. OYUN SıRASıNDA BELLI KURALLAR VE KALıPLARA GÖRE HAREKET EDERIZ.


"YANAL DÜŞÜNME YANAL DÜŞÜNME, PROBLEMLERI ENDIREKT VE YARATıCı YAKLAŞıMLA, HEMEN BELIRMEYEN VE GELENEKSEL ADıM ADıM MANTıKLA ELDE EDILEMEYEN GEREKÇE KULLANARAK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları