Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 1 Soru Konferansı ® Ne Beklenmeli? Ne Beklenmemeli? Ne / Nasıl Yapılıyor?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 1 Soru Konferansı ® Ne Beklenmeli? Ne Beklenmemeli? Ne / Nasıl Yapılıyor?"— Sunum transkripti:

1 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 1 Soru Konferansı ® Ne Beklenmeli? Ne Beklenmemeli? Ne / Nasıl Yapılıyor?

2 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 2 Önce bir soru: Bir müzakerenin başarılı olabilmesi için olmazsa-olmaz 2 koşul neler olabilir? Koşul 1: Ne istediğini bilmek. Koşul 2: İsteğinin arkasında yeterli güç bulundurmak.

3 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 3 Bir soru ve bir cevap daha: “İsteğinin arkasındaki güç” deyimi daha açıkça ne demek? İsteklerinin yerine getirilmesini zorlayabilecek “koz”lar demektir. (Koz konusuna bir diğer sunumda geniş olarak değinilecek)

4 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 4 Peki, en vazgeçilemez koz hangisidir? Müzakere edecek olanların temsil ettikleri paydaşların, müzakerelerde kullanılacak fikirler çevresinde “uzlaşı içinde olmaları” kozudur. Aksi halde müzakereciler sadece kendi şahsi fikirlerini savunabilirler; bu zayıf kozun kazanma şansı ise yoktur. Tabii ki daha da iyisi, bu uzlaşılmış fikirlerin başka kozlarla da destekleniyor olmasıdır.

5 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 5 Ama, “Uzlaşılmış Fikirlere Sahip Olmak” Pek Kolay Sağlanamaz! o O halde, herhangi bir müzakereden hemen önce bu sorun çözülmeli. o Peki ama nasıl? o İç Uzlaşma, önündeki engelleri kaldırarak sağlanabilir. o En önemli engel, “fikirlerin sahiplenilmesi” (snap- on) olarak adlandırılabilecek olgudur.

6 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 6 Fikirler sahiplenilir, çünkü: o Çok sayıda seçenek arasında kararsızlık korkusunu yener, o Her fikir bir kimliktir ve de bedavadır, o Fikirsizlik toplumda yadırganır, o Her insan, rol model olarak benimsediği kişilerin fikirlerini de benimsemek eğilimindedir, o Sahiplenen, sahiplendiği fikri destekleyecek kanıt üretmek, bulmak, görmek eğilimindedir, o Sahiplenilen fikir kısa süre içinde ona uymayanları süzüp atan bir filtreye dönüşür; o fikir kişinin paradigmasının bir parçası haline gelir, o Fikir ile sahibinin yaşamı arasında bir paralellik oluşur, o İnsanlar, fikirsizlik durumundaki merak ve üretkenliği -çoğunlukla- deneyimlememiş olabilirler.

7 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 7 Bir fikrin parçaları! Fikir = içindeki kavramlara yüklenen anlamlar + istenen / istenmeyenler + özlem / beklenti /korkular + cevabı aranan sorular + bağlantılı diğer fikirlerin (ideoloji, inanç vb) benimsenmesini zorunlu kıldığı başka fikirler ilh.

8 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 8 doğrudan Sonuç: Her biri bu türlü parçalardan oluşan fikirlerin doğrudan uzlaşması mümkün müdür? (hayır) Uzlaşma bir teknolojidir!

9 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 9 (Genel olarak) Değişik fikirleri uzlaştırmaya çalışmak yerine, onları oluşturan parçalar arasında benzerlikler aramak daha doğrudur. o Kıbrıs sorunu konusunda herkesin farklı genişlik / derinlikte bilgileri var, o Bunlardan bir sentez yapmak çok güçtür, o Bu bilgiler aslında küçük parçalardan oluşur; bunlar küçük, nisbeten daha basit soruların cevaplarıdır, o İşte biz, o parçalar arasında uzlaşılar bulup, o uzlaşılardan sentezler yapma yoluna gideceğiz. (Kıbrıs özelinde) O halde, ne yapılmalı?

10 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 10 SK sonunda ne(ler) beklemeyelim? 1.Problemlerimizin bütünüyle çözülmesini, 2.Diğer paydaşlardan taleplerimizin -varsa- tamamen karşılanmasını, 3.Paydaşların her konuda fikir birliğine varmalarını.

11 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 11 SK sonunda ne(ler) bekleyelim? 1.Sahip olduğumuz paradigmalarımız, ön-yargılarımız, düşünce kalıplarımız, doğru oldukları kanaatiyle hiç sorgulamadığımız yaklaşımlarımız varsa onlardan kuşkulanmayı, 2.Birbirine karışmış problemler -varsa- onları bir sistem içinde ele almayı, 3.Kök-sorunlar yerine, üzerine eğildiğimiz hayalet-sorunları farketmeyi, 4.Problemin -en azından- bazı parçaları için çözümleri üzerinde uzlaşmayı, 5.Geri kalan parçaların ise çözüm yolları üzerinde uzlaşmayı bekleyebiliriz..

12 Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 12 Teşekkür ederiz www.tinaztitiz.com


"Rev.1.0 - 2008© Copyright Sistem Mühendisliği Uygulama Hizmetleri, 2008 1 Soru Konferansı ® Ne Beklenmeli? Ne Beklenmemeli? Ne / Nasıl Yapılıyor?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları