Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ondalık kesirler.  Ondalık kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri yapılırken, virgüller alt alta gelecek şekilde sayılar yazılır ve virgül yokmuş gibi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ondalık kesirler.  Ondalık kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri yapılırken, virgüller alt alta gelecek şekilde sayılar yazılır ve virgül yokmuş gibi."— Sunum transkripti:

1 Ondalık kesirler

2  Ondalık kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri yapılırken, virgüller alt alta gelecek şekilde sayılar yazılır ve virgül yokmuş gibi işlemi yapılır. Sonuç, virgüllerin hizasından virgülle ayrılır.Virgülün sağında eksik olan basamakların yerine sıfır konur.

3

4  Virgül dikkate alınmadan çarpma işlemi yapılır.  Çarpanların ondalık kısımlarındaki basamak sayılarının toplamı bulunur.  Çarpımda sağdan sola doğru basamak sayılarının toplam kadar basamak virgülle gösterilir.

5  Ondalık kesirlerle bölme işlemi yaparken bölünen ve bölende virgülün yeri, aynı basamak sayısı kadar sağa kaydırılırsa bölme işleminde bölüm değişmez.

6

7

8  TOPLAMA ve ÇIKARMA

9  ÇARPMA BÖLME

10

11 Ahmet Kamil Serin İsmail Emre Bozyaka Fatih Sevimli Mustafa Berk Semerci


"Ondalık kesirler.  Ondalık kesirlerle toplama ve çıkarma işlemleri yapılırken, virgüller alt alta gelecek şekilde sayılar yazılır ve virgül yokmuş gibi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları