Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE MODELLERİ VE ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ. OTORİTER AİLE OTORİTER AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE KORUYUCU AİLE KORUYUCU AİLE HOŞGÖRÜLÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE MODELLERİ VE ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ. OTORİTER AİLE OTORİTER AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE KORUYUCU AİLE KORUYUCU AİLE HOŞGÖRÜLÜ."— Sunum transkripti:

1 AİLE MODELLERİ VE ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

2 OTORİTER AİLE OTORİTER AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE KORUYUCU AİLE KORUYUCU AİLE HOŞGÖRÜLÜ AİLE HOŞGÖRÜLÜ AİLE TUTARSIZ AİLE TUTARSIZ AİLE

3 OTORİTER AİLE YAKLAŞIMI KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: Çocuk her kurala uymak zorundadır. Çocuk her kurala uymak zorundadır. Katı ve sert bir disiplin uygulanır. Katı ve sert bir disiplin uygulanır. Çocuğun hata yapmasına fırsat verilmez. Çocuğun hata yapmasına fırsat verilmez. Aile mutlaka çocuğun hareketlerinde kusur bulur. Aile mutlaka çocuğun hareketlerinde kusur bulur. Çocuğun her işine karışan bir tavır sergilerler. Çocuğun her işine karışan bir tavır sergilerler.

4 ÇOCUK ÜZERİNDE ETKİSİ Çocuğun özgüveni gelişmez. Çocuğun özgüveni gelişmez. Pasif,silik,çekingen ve kolay etki altında kalan bir yapıya bürünür. Pasif,silik,çekingen ve kolay etki altında kalan bir yapıya bürünür. Sürekli eleştirilme veya dayak çocuğun ruhsal yapısını bozar. Sürekli eleştirilme veya dayak çocuğun ruhsal yapısını bozar. Çocuk kolayca ağlamaya başlar. Arkadaşları ile uyumsuz ve kavgacı olabilir. Çocuk kolayca ağlamaya başlar. Arkadaşları ile uyumsuz ve kavgacı olabilir. İleri yaşlarda sıkıntılar karşısında dayanaksız ve çaresiz kalır. İleri yaşlarda sıkıntılar karşısında dayanaksız ve çaresiz kalır.

5 İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE YAKLAŞIMI KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: Aile aşırı rahattır. Çocuğun sorumluluklarından kaçma vardır. Aile aşırı rahattır. Çocuğun sorumluluklarından kaçma vardır. Ana baba çocuğa örnek bir model olamaz. Ana baba çocuğa örnek bir model olamaz. Çok çocuklu ailelerde rastlanma ihtimali daha fazladır. Çok çocuklu ailelerde rastlanma ihtimali daha fazladır. Çocuğun dünyasına girmek gibi bir kaygıları yoktur. Çocuğun dünyasına girmek gibi bir kaygıları yoktur.

6 ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Çocuk bencil ve şımarık olur. Çocuk bencil ve şımarık olur. Anne babasının dikkatini çekmek için alışılmadık davranışlar sergiler. Anne babasının dikkatini çekmek için alışılmadık davranışlar sergiler. Aile çocuğa model olamadığı için çocuk kendine başka modeller seçer. Çocuk vaktinin tümünü arkadaşlarıyla geçirir. Aile çocuğa model olamadığı için çocuk kendine başka modeller seçer. Çocuk vaktinin tümünü arkadaşlarıyla geçirir. Genç yaşta çocuk zararlı alışkanlıklar edinmeye meyilli olur. Genç yaşta çocuk zararlı alışkanlıklar edinmeye meyilli olur.

7 KORUYUCU AİLE YAKLAŞIMI KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: Otoriter aile tipine çok benzer. Aralarındaki fark bu aile tipinde şefkat, koruma güdüsü disiplinin önünde gelir. Otoriter aile tipine çok benzer. Aralarındaki fark bu aile tipinde şefkat, koruma güdüsü disiplinin önünde gelir. Çocuğa gereğinden fazla özen ve kontrol gösterilir Çocuğa gereğinden fazla özen ve kontrol gösterilir Özellikle anneler bu tip tavır sergiler. Özellikle anneler bu tip tavır sergiler. Çocuğun kendi yapması gereken işler bile koruyucu anne babalar tarafından yapılır. Çocuğun kendi yapması gereken işler bile koruyucu anne babalar tarafından yapılır.

8 ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Çocuk aşırı duygusal olur. Çocuk aşırı duygusal olur. İleri yaşlarda bile etrafına bağımlı olur. İleri yaşlarda bile etrafına bağımlı olur. Toplum içinde kendi başına iş yapma cesaretini bulamaz. Toplum içinde kendi başına iş yapma cesaretini bulamaz. Çocuk anne babasından ayrı kalamaz ileri yaşlarda bile sürekli anne babasının yanında olmak ister. Çocuk anne babasından ayrı kalamaz ileri yaşlarda bile sürekli anne babasının yanında olmak ister.

9 TUTARSIZ AİLE YAKLAŞIMI KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ: Genellikle genç ebeveynlerde ve ilk çocuğun yetiştirilmesinde görülür. Genellikle genç ebeveynlerde ve ilk çocuğun yetiştirilmesinde görülür. Eşlerin çocuk yetiştirmeye farklı bakmaları ve bunu çocuğa yansıtmaları temel sebeptir. Eşlerin çocuk yetiştirmeye farklı bakmaları ve bunu çocuğa yansıtmaları temel sebeptir. Baba otoriter ve baskıcı iken anne koruyucu bir tavır sergilerse bu da çocuğa yansırsa tutarsız aile oluşur. Baba otoriter ve baskıcı iken anne koruyucu bir tavır sergilerse bu da çocuğa yansırsa tutarsız aile oluşur.

10 ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Çocuk inatçı, asi ve hırçın olabileceği gibi içine kapalı ve pısırıkta olabilir. Çocuk inatçı, asi ve hırçın olabileceği gibi içine kapalı ve pısırıkta olabilir. Çocukta dikkat eksikliği olabilir. Çocukta dikkat eksikliği olabilir. Çocukta yalan söyleme gibi hastalıklar başlayabilir. Çocukta yalan söyleme gibi hastalıklar başlayabilir. Çocuk anne veya babadan birisine çok yaklaşırken diğerinden uzaklaşabilir. Çocuk anne veya babadan birisine çok yaklaşırken diğerinden uzaklaşabilir.

11 HOŞGÖRÜLÜ AİLE YAKLAŞIMI KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ : KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ : Mükemmele en yakın aile tipidir. Mükemmele en yakın aile tipidir. Belirli kurallar ve kısıtlamalar mutlaka vardır. Belirli kurallar ve kısıtlamalar mutlaka vardır. Evde herkesin söz hakkı vardır. Çocukta kendini ifade edebilir. Evde herkesin söz hakkı vardır. Çocukta kendini ifade edebilir. Duygu ve görüşlere saygı vardır. Duygu ve görüşlere saygı vardır. Yanlışları sebebiyle çocuğa yaptırım uygulanır ama koyulan kurallar çocuğun anlama seviyesine inilerek mantıklıca izah edilir. Yanlışları sebebiyle çocuğa yaptırım uygulanır ama koyulan kurallar çocuğun anlama seviyesine inilerek mantıklıca izah edilir. En zor ve sabır isteyen yöntemdir. En zor ve sabır isteyen yöntemdir.

12 ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Özgüven sahibi bireyler yetişir. Özgüven sahibi bireyler yetişir. Kendini rahat ve kolayca ifade edebilir. Kendini rahat ve kolayca ifade edebilir. Çocukta asilik ve kavgacılık görülmez. Çocukta asilik ve kavgacılık görülmez. İleriki yaşlarda kendi ayakları üzerinde rahatça durabilir. İleriki yaşlarda kendi ayakları üzerinde rahatça durabilir. Farklı hobilere yönelmesi daha sık görülür. Farklı hobilere yönelmesi daha sık görülür.

13 ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? EĞER BİR ÇOCUK KINANARAK YAŞARSA, SUÇLAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK KINANARAK YAŞARSA, SUÇLAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANCA DAVRANIŞLAR İÇİNDE YAŞARSA, KAVGA ETMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANCA DAVRANIŞLAR İÇİNDE YAŞARSA, KAVGA ETMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK ALAY EDİLEREK YAŞARSA, SIKILGANLIĞI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK ALAY EDİLEREK YAŞARSA, SIKILGANLIĞI ÖĞRENİR.

14 ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? EĞER BİR ÇOCUK UTANÇ İÇİNDE YAŞARSA, SUÇLULUK DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK UTANÇ İÇİNDE YAŞARSA, SUÇLULUK DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANLIKLAR İÇİNDE BÜYÜRSE, SALDIRGANLIĞI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DÜŞMANLIKLAR İÇİNDE BÜYÜRSE, SALDIRGANLIĞI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK HOŞGÖRÜYLE YAŞARSA, SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK HOŞGÖRÜYLE YAŞARSA, SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK TEŞVİK EDİLEREK YAŞARSA, ÖZGÜVENİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK TEŞVİK EDİLEREK YAŞARSA, ÖZGÜVENİ ÖĞRENİR.

15 ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? EĞER BİR ÇOCUK DEĞER VERİLEREK YAŞARSA, SAYGI DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DEĞER VERİLEREK YAŞARSA, SAYGI DUYMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK EŞİTLİK ORTAMINDA YAŞARSA, ADALETİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK EŞİTLİK ORTAMINDA YAŞARSA, ADALETİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK GÜVEN DUYGUSU İÇİNDE YAŞARSA, İNANMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK GÜVEN DUYGUSU İÇİNDE YAŞARSA, İNANMAYI ÖĞRENİR.

16 ÇOCUK NEYİ ÖĞRENİR? EĞER BİR ÇOCUK BEĞENİLEREK YAŞARSA, KENDİSİNDEN HOŞLANMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK BEĞENİLEREK YAŞARSA, KENDİSİNDEN HOŞLANMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DOSTLUK İÇİNDE YAŞARSA, DÜNYADA SEVGİ ARAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DOSTLUK İÇİNDE YAŞARSA, DÜNYADA SEVGİ ARAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK SEVGİ İÇİNDE BÜYÜRSE GÜVENMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK SEVGİ İÇİNDE BÜYÜRSE GÜVENMEYİ ÖĞRENİR.


"AİLE MODELLERİ VE ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ. OTORİTER AİLE OTORİTER AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE KORUYUCU AİLE KORUYUCU AİLE HOŞGÖRÜLÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları