Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı FERİDUN SAKA (EĞT.BİL.UZM. ) MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı FERİDUN SAKA (EĞT.BİL.UZM. ) MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK."— Sunum transkripti:

1 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı FERİDUN SAKA (EĞT.BİL.UZM. ) MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ fsaka@meb.gov.tr

2 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Her iyi fikrin iyi bir iniş takımına ihtiyacı vardır. İyi iş fikirlerinin iniş takımı İŞ PLANI’dır.

3 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı Nedir? Bu planda, işletmenin tüm unsurlarını tanımlanması gerekmektedir. Bunlar; Projenin (iş fikrinin) detaylı tanımı, Pazarlama faaliyetleri, Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri, Üretim faaliyetleri, Yönetim ekibi, Finansman planı ve kritik risklerdir.

4 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı- Niçin Önemlidir? Kendi adınıza çalışırken gerekecek her şeyi kaydetmek için, İş Fikrinizi sınamak için, Finansal kaynakları tahmin etmek için, İş fikirlerinizi başarılı bir işletmeye dönüştürebilmek amacıyla gerekenleri gösterebilmek için.

5 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı- Niçin Önemlidir? İşletmenizi faaliyete geçirdikten sonra bir referans olması, gerçekleşmelerle tahmini bilgileri kıyaslamak için, İş fikirlerinizi diğer kişilerle tartışmak için, Potansiyel finans kaynaklarını etkileyebilmek için

6 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İyi Bir İş planı İşletme İçin; Gerekli kaynakları tanımlayarak, Bunları nasıl sağlayacağını ortaya koyar ve Okuyucuya işin neden başarılı olacağını aktarır.

7 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Neden İş Planı yazmamız gerekir? Önemli bir mâli ve kişisel riske girmeden önce, düşünülen ticari girişimin buna değip değmeyeceğine karar vermeyi kolaylaştırması. Amaçları belirlemede ve uzun vadeli planlamada yönlendirici olması. Yatırımcıların ilgisini çekmede ve mâli destek bulmada etkili olması. Ortaklık ya da işbirliği yapılabilecek diğer şirketlere şirketi tanıtıcı araç olması. Çalışanlara, ortaklara hatta aile bireylerine yapılacak işi anlatma ve inandırma amaçlı kullanılabilmesi.

8 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Faydaları İş planı süreci, girişimciyi işletmesi ile ilgili tüm unsurları analiz etmeye iter. Böylece belirsizlikleri ve riski azaltır. Girişimciyi farklı alanlarda analiz yapmaya zorlar (Pazar, rekabet, finansman v.b.). Girişimciye işletmeyi eleştirel ve objektif bir bakış açısıyla görmesini sağlar.

9 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı 1. Ne iş yapacaksınız ? 2. Hedef pazarınız kim ? 3. Hangi ürünü/hizmeti sunacaksınız? 4.Ürün/hizmetinizin pazardaki rakiplerinizden farkı ne olacak? 5. Rakibiniz kim/kimler? 6. Hangi satıcıları/tedarikçileri kullanacaksınız? 7. Hangi yasal şirket tipi size uygun? 8. Şirketinizi nerede kuracaksınız? 9. Ekip/Çalışan ihtiyacınız ne olacak? 10. Bu iş kârlı olacak mı?

10 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı – Ne İş Yapacaksınız? Yapılacak işin tanımını detaylı olarak yapmalısınız. Dükkan mı açacaksınız? Lokanta mı kuracaksınız? Tanım; detaylı, açık ve kesin olmalı.

11 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Ne tip müşteriler hedefleyeceksiniz?  Sadece mahalleniz mi yoksa daha büyük bir bölgeyi mi hedefliyorsunuz?  İnternet üzerinden satış yapabilir misiniz?  Ne tarz bir satış yaklaşımı benimseyeceksiniz? İş Planı – Hedef Pazarınız Kim?

12 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? Ürünlerinizi kendimiz mi üreteceksiniz, dışarıdan mı tedarik edeceksiniz? Müşteriye ek olarak hangi farklı hizmetleri sunacaksınız? Kaliteyi nasıl garantileyeceksiniz? Garanti, iade, ürün yenileme yada farklı paket gibi ek hizmet vermeyi düşünüyor musunuz? İş Planı – Hangi ürünü/hizmeti sunacaksınız?

13 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı - Ürün/hizmetinizin pazardaki rakiplerinizden farkı ne olacak? Müşterileriniz neden sizi tercih edecek? İşletmenizin tanıtımını yapmak ve farklılığınızı duyurmak için hangi pazarlama stratejilerini uygulayacaksınız?

14 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı – Rakibiniz kim/kimler? Pazarda benzer işi yapan, ihtiyacı karşılayan başka kimler var? Şu anda size ne tür tehlike oluşturuyorlar? Gelecekte ne tür bir tehlike oluşturabilirler? Önümüzdeki günlerde bugün olmayan başka tür rekabet ortamları doğabilir? Size göre üstünlükleri var mı? Zayıf yönleri var mı? Potansiyel rakipleriniz kimler olabilir?

15 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı Hangi satıcıları / tedarikçileri kullanacaksınız? İş Planı Hangi satıcıları / tedarikçileri kullanacaksınız? Hangi ürünü/hizmetleri dışarıdan almak zorundasınız? Kimlerden alabilirsiniz? Seçiminizi hangi kriterlere göre yapacaksınız? Bilgi ve tecrübeyi nereden sağlayabilirsiniz?

16 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı; Hangi yasal işletme tipi size uygun? Şahsi işletme mi kuracaksınız? Basit ortaklık mı olacak? Yoksa Limited şirket mi size daha uygun?

17 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı; İşletmenizi nerede kuracaksınız? İşyeriniz kira mı/ size mi ait? Kira ise, sözleşmesinde neleri göz önünde bulundurmalısınız? İşyeri seçiminde hangi kriterleri dikkate almalısınız? (Lojistik, Pazar, Tedarikçiler)

18 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı; Ekip/Çalışan ihtiyacınız ne olacak? Sizden başka çalışana ihtiyaç duyacak mısınız? Ne tür yetenekte kişilere ihtiyacınız olacak? Ne kadar maaş ödeyeceksiniz?

19 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı; Bu iş karlı olacak mı? İki-üç yıl için yapamazsanız dahi, en azından önümüzdeki bir yıl için kar-zarar tablosunu da içeren mali bütçeleme yapmalısınız?

20 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 1.İş Planı Özeti İş planı özeti Kısa, Anlaşılır, Tüm planı kapsar şekilde ve Okuyanı iş planının iyi hazırlanmış olduğuna ikna edici nitelikte olmalıdır.

21 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi İş Planı Özeti 1.1. Girişimci Bu bölümde; Girişimi yapan kişi/kişiler kısaca tanıtılmalı, Girişimi yapan kişi/kişilerin iş fikrinin başarısını arttıracak deneyimlerinden kısaca bahsedilmelidir.

22 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi İş Planı Özeti 1.2. İş Fikrinin Kısa Tanımı Bu bölümde, girişimcinin; Kurmak istediği iş, Sunulacak ürün ve hizmetler, İşletmenin kapasitesi, İlk etapta ulaşmak istediği müşteri kitleleri, İşin kuruluşu için gerekli finansman, İşgücü ve işyeri bilgileri kısaca anlatılmalıdır.

23 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 1.İş Planı Özeti 1.3. Genel Olarak İş Kurma Süreci Planı Bu bölümde, girişimcinin iş kurma sürecinde hangi aşamaları gerçekleştirmesi gerektiği özet bir plan ile aktarılmalıdır.

24 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 1.İş Planı Özeti 1.3. Genel Olarak İş Kurma Süreci Planı - ÖRNEK 1 İş yerinin kiralanması 2 İşletmenin yasal kuruluşunun gerçekleştirilmesi 3 Ekipmanın satın alınması, kurulumunun yapılması 4 Üretimin planlanması 5 Üretime geçilmesi 6 Satış ve pazarlamanın planlanması 7 İşletmenin mali yapısının planlanması

25 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi İş Planı Özeti ► Cevaplanması Gereken Sorular İş planının ne amaçla hazırlandığı açıklanmış mı? İş fikri ile ilgili yeterli bilgi verilmiş mi? Girişimcinin eğitim durumu, işletmenin/girişimcinin iş hayatında bulunma nedeni, geçmiş dönem başarıları, müşterilere sunduğu veya sunmayı hedeflediği ürün/hizmetler ve bunların gelişme yönündeki potansiyelleri belirtilmiş mi? İşletmenin kısa ve uzun dönem hedeflerinden, bu hedeflere ulaşmak için geliştirdiği stratejilerden, rekabet analizinden bahsedilmiş mi? Hedef müşteri ve pazarlar ile ilgili ürün/hizmetlerdeki gelişmeler (sosyal, ekonomik, siyasi ve teknolojik), eğilimler incelenmiş mi?

26 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Bu bölümün amacı, Girişimciye ulaşılabilmesi ve Sosyal özelliklerinin anlaşılabilmesi için gerekli bilgilerin sağlanmasıdır. Bu bölümde, iş planını inceleyenlerin; Girişimcinin eğitim durumu, Geçmiş iş deneyimleri ya da Herhangi bir bilgi becerisi ile planladığı işi başarılı bir şekilde kuracağı ve yürüteceği konusunda ikna edilmesi gerekmektedir.

27 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci 2.2. Girişimcinin İş Fikrini Seçme Nedenleri Girişimcilerin iş fikrini seçmesinde etkili olan faktörler: İş fikri ile eğitim aldığı alanın uyuşması, İş fikrinin mesleği ile ilgili olması, İş fikrinin edindiği tecrübeler ile uyuşması, İş fikrinin k â rlılığının yüksek olması vb…

28 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Kurulacak İşin Temel Nitelikleri ve Kuruluş Dönemi Planı Bu bölümün amacı, girişimcinin kurmayı planladığı; İşin modeli, Ortaklık yapısı ve Kuruluş dönemi planı hakkında bilgiler sağlamaktır.

29 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi Kurulacak İşin Temel Nitelikleri ve Kuruluş Dönemi Plan İşin Sahip Olacağı Yasal Statü Bu bölümde, İşin sahip olacağı yasal statü (Hakiki şahıs işletmesi, limited şirket, anonim şirket vb.), İşletme türünün seçilmesinin nedenleri (Kuruluş maliyetinin ucuz olması, ortak almaya gereksinim duyulmaması veya duyulması vb.) belirtilmelidir.

30 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi Kurulacak İşin Temel Nitelikleri ve Kuruluş Dönemi Planı İşin Kurulması İçin Gerekli İzinler, Ruhsatlar ve Diğer Resmi Dokümanlar Bu bölümde, işletme kuruluşu için alınması gerekli, İzinler, Ruhsatlar, Diğer resmi dokümanlar, İşlemlerin hangi kurumlarda yapılacağı ve İşlemlerin süresi belirtilmelidir.

31 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? 3. Kurulacak İşin Temel Nitelikleri ve Kuruluş Dönemi Planı 3.3. İşin Kurulması İçin Gerekli İzinler, Ruhsatlar ve Diğer Resm i Dokümanlar - Örnek İzin / Ruhsat / Kayıtİlgili Kurum Yaklaşık Süre (Gün) Gerçekleşme Tarihi Şirket ana sözleşmesinin hazırlanması ve onaylanması (6 nüsha sözleşme hazırlanır ve onaylatılır) Noter101.07.2015 Şirket Tescilinin yapılması (Dilekçe ekinde istenen belgeler ile müracaat yapılır ve sicil harcı yatırılır). Ticaret Sicil Memurluğu1/202.07.2015 Şirketin Ticaret Sicil Gazetesinde ilanıTicaret Sicil Memurluğu306.07.2015 Şirket Müdürü İmza SirküleriNoter1/406.07.2015 Vergi Hesap numarasının alınmasıVergi Dairesi1/207.07.2015 Defterlerin alınması ve tasdik ettirilmesiKırtasiye ve noter1/207.07.2015 Yoklama tutanağının düzenlenmesiVergi Dairesi515.07.2015 Vergi Hesap Numarasının alınmasıVergi Dairesi1/416.07.2015 Vergi LevhasıVergi Dairesi1/416.07.2015 Fatura, İrsaliye ve Gider Pusulası belgelerinin basımıMB Anlaşmalı Matbaalar220.07.2015 İlgili Odalara Kayıt Yapılmasıİl Tic. ve San. Odası223.07.2015 Damga Vergisinin YatırılmasıVergi Dairesi1/423.07.2015 İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının AlınmasıBelediye227.07.2015 SSK İşlemleriSSK128.07.2015 Bağ-Kur İşlemleriBağ-Kur1/229.07.2015

32 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 3. Kurulacak İşin Temel Nitelikleri ve Kuruluş Dönemi Planı ► Cevaplanması Gereken Sorular; İşletmenin kuruluş yeri, hukuki modeli ve ortaklık yapısı belirtilmiş mi? Yeni kurulacak işletme için ne tür izin ve ruhsatların gerektiği, konuyla ilgili hangi kurumlara başvurulacağı, kuruluş süresi ve kuruluş maliyeti belirtilmiş mi? Kurulu işletme ve çalışanları için yasanın öngördüğü (sağlık, güvenlik v.s.) önlemlerden bahsedilmiş mi?

33 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Bu bölümde işletmenin kısa, orta ve uzun vadede ulaşmayı planladığı hedefler belirtilmelidir. Hedefler,  Ulaşılabilir,  Gerçekçi ve  Ölçülebilir olmalıdır.

34 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Kısa vadeli hedefler: İşletmelerin kuruluşundan itibaren ilk 1 yıl kısa vade olarak tanımlanmaktadır. Kısa vadeli hedefler bu 1 yıllık süreçte işletmeler tarafından ulaşılmak istenen hedeflerdir.

35 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Kısa vadeli hedeflere örnekler:  İşletmede 15 kişilik istihdam kapasitesi oluşturmak,  5 adet yerli üretim makineye sahip olmak,  İstanbul ilinde bulunan hedef müşterilerden %25’ine satış yapmak,  25.000 adet ürün satışını gerçekleştirmek,  İşletmenin ayakta kalmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak,  Yatırımın geri dönüşünü sağlamak,  İşletmenin sürekliliğini sağlayacak m â li, teknik ve idari yapıyı sağlamış olmak vb…

36 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Orta vadeli hedefler: İşletmelerin 1. ila 5. yılları arasındaki dönem orta vade olarak tanımlanmaktadır. Orta vadeli hedefler 1. ila 5. yıllar arasındaki süreçte işletmeler tarafından ulaşılmak istenen hedeflerdir.

37 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Orta vadeli hedeflere örnekler:  İşletmenin üretim miktarını ve satış düzeyini 1. yıldan itibaren düzenli olarak her yıl ortalama % 20 artırmak,  Marmara Bölgesi’ndeki tüm illere satış yapabiliyor olmak,  Üretilen ürüne 2 farklı çeşit ekleyerek ürün gamını geliştirmek,  Üretim sürecinde kullanılan makinaların sayısını 2 katına çıkarmak,  İstihdam edilen insan kaynağını 2 katına çıkarmak,  Üretim alanını 500 metrekareden 1.000 metrekareye genişletmek,  Kuruluş döneminde alınan kredinin geri ödemesini tamamlamak vb…

38 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Uzun vadeli hedefler: İşletmelerde 5. yıldan sonraki süreç uzun vade olarak tanımlanmaktadır. Uzun vadeli hedefler ise işletmelerin 5. yıldan sonraki süreçte ulaşmak istediği hedeflerdir.

39 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci Girişimcinin Hedefleri Uzun vadeli hedeflere örnekler:  İstihdam edilen kişi sayısını 100 kişi düzeyine getirmek,  Türkiye genelindeki pazar payını %30 seviyesine çıkarmak,  Üretimin % 40’ını AB ülkelerine ihraç etmek,  İşletme bünyesinde AR-GE departmanı kurmak,  İşletmenin yasal statüsünü şahıs işletmesinden limited şirket statüsüne getirmek,  İşletme bünyesinde ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi’ni uygulamak vb…

40 Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planının Çerçevesi 2. Girişimci ► Cevaplanması Gereken Sorular: Girişimcinin kişisel bilgileri ve iş fikrini seçme nedenleri belirtilmiş mi? İşletmenin bir vizyon ve misyonu var mı? Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirtilmiş mi? Hedefler ölçülebilir, ulaşılabilir ve mantıklı mı? Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler iş planının geri kalan bölümleri tarafından destekleniyor mu?


"Faal 2.7 100 Genç Girişimcilik Eğitimi 1. MODÜL Girişimcilik Bana Göre mi ? İş Planı FERİDUN SAKA (EĞT.BİL.UZM. ) MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKÎ VE TEKNİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları