Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İnternet Programlama-I HTML - FORMLAR. HTML FORMLARI Formlar ziyaretçilerden bilgi almak için kullanılan HTML elemanlarından biridir. Formları ………… tagları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İnternet Programlama-I HTML - FORMLAR. HTML FORMLARI Formlar ziyaretçilerden bilgi almak için kullanılan HTML elemanlarından biridir. Formları ………… tagları."— Sunum transkripti:

1 İnternet Programlama-I HTML - FORMLAR

2 HTML FORMLARI Formlar ziyaretçilerden bilgi almak için kullanılan HTML elemanlarından biridir. Formları ………… tagları arasında oluştururuz. Formlar, ziyaretçilerin belirtilen alanları doldurup gönder düğmesine basmaları ile bilgilerin gönderilmesi esasına göre çalışır. Form bilgilerinin bize ulaşmasını php, asp, perl/cgi gibi diller sağlar. Yani formları kullanabilmek için bu dillerden en az biri hakkında bilginiz olması lazım.

3 Form Elemanları Form oluştururken tagları arasında elemanını kullanırız. Bu elemanın kapanış etiketi(/input) yoktur. elemanın aldığı özellikler; type = Form öğesinin ne olduğunu belirtir.(metin kutusu,onay düğmesi,vb.) name = Oluşturduğumuz öğenin adını belirtir. value = Eğer değer vermek istersek kullanırız. size = Form öğesinin karakter uzunluğunu belirtir. Bunların dışında "maxlength“ öğesi kullanılarak metin kutusunun maximum uzunluğu belirlenebilir. Ayrıca her zaman "value", "maxlength", "size”gibi öğelerini kullanmak zorunda değiliz.

4 elemanında "type” öğesinin aldığı değerler;  Text (metin kutusu)  Password (parola alanı)  Radio (radyo düğmesi)  Checkbox (onay kutusu)  Button (düğme)  Submit (onay düğmesi)  Reset (reset düğmesi)  File (dosya gönderme) Bu değerler dışında elemanı ile kullanılmayan değerler de vardır.Bunlar;  Textarea (metin alanı) : Kullanımı( …... )  Select (menü) : Kullanımı( …… )

5 Text (Metin Kutusu) Yaratmak Ad : Soyad : Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. "value” elemanını kullanmasaydık kutucuklar boş olacaktı

6 Password (Parola Alanı) Yaratmak Kullanıcı Adı : Parola : Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. Parola alanına yazdığınız yazılar ****** şeklinde gözükecektir.

7 Textarea (Metin Alanı) Yaratmak Kullanıcı Adı : Parola : Düşünceler : Site Hakkındaki Görüşlerinizi Yazınız... Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. "rows" dikey olarak, "cols" ise yatay olarak textarea (metin alanı)’nın büyüklüğünü gösterir. arasında kalan kısımda yazdıklarımız ise “value” elemanının yaptığı işi yapar.

8 Radio Buton(Radyo Düğmesi) Yaratmak Adınız : Soyadınız : Cinsiyetiniz : Erkek Kadın sonucu göreceksiniz. Ayrıca örneğimizde birinci radio düğmesinde "checked” elemanını kullandık. Bu eleman kullanıldığı radio düğmesini seçili hale getirir. Örneğimizde de bu birinci radio düğmesi oldu. Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. "name“ elemanı dikkat ettiyseniz iki radio düğmesinde de aynı değeri almış. Eğer farklı olsalardı aynı anda iki radio düğmesi de seçilebilirdi. Daha iyi anlamak için "name“ değerlerini aynı yapıp deneyin. Sonra farklı yapıp deneyin

9 CheckBox (Onay Kutucusu) Yaratmak Kullanıcı Adınız : Mail Adresiniz : Yeni Haberleri Mail ile Gönder : Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. "checked” elemanı ile onay kutumuzu seçili hale getirdik.

10 Select Menü(Menü Kutusu) Yaratmak Kullanıcı Adı : Sisteminiz : Linux Windows Macintosh menümüzde bulunacak elemanları bulunduruyor. value ile bu elemanlara değer veriyoruz. Dikkat ettiyseniz hazırladığımız menünün ikinci seçeneği seçili halde ekrana geliyor, bunu menümüzün ikinci seçeneğindeki selected ile sağlıyoruz. Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. Menü yaratırken elemanını kullanmıyoruz. Menülerimizi … elemanları arasında oluşturuyoruz. name ile menümüzü isimlendiriyoruz, size ile menümüzün yüksekliğini belirliyoruz. … ise

11 Birde “size” elemanına değer olarak "3“ vererek menümüzün nasıl göründüğünü inceleyelim. Kullanıcı Adı : İşletim Sistemi : Windows-98 Windows-2000 Windows-XP MacOsX Pardus … elemanları arasında kullandığımız multiple sayesinde yaptığımız menüde birden fazla seçenek seçebiliyoruz.

12 File Upload (Dosya Yüklemek) Etmek Adınız : Dosyanız : Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir.

13 Submit Button (Gönder Düğmesi) Yaratmak Adınız : Yaşınız : Hazırladığınız form tarayıcınızda aşağıdaki gibi gözükecektir. Oluşturduğumuz düğme doldurulan form bilgilerini göndermek içindir. value değeri düğmenin üstünde yazıcak yazıyı belirler

14 Submit Button için düğme yerine resim de kullanabiliriz. Yani seçtiğimiz resme tıklayınca form gönderilir. Adınız : Yaşınız :

15 Reset Button (Sil Düğmesi) Yaratmak Adınız : Yaşınız : Oluşturduğumuz düğme doldurulan form bilgilerini temizlemek içindir. value değeri düğmenin üstünde yazıcak yazıyı belirler.

16 yerine tag ını kullanarakta buton tasarlayabiliriz. Reset butonu için bir düğme yerine resmi buton olarak kullanmak istersek ; Adınız : Yaşınız :

17 Kullanıcı Adı : Parola : Cinsiyetiniz : Erkek Kadın Yaşınız : Seçiniz.. 17 18 19 20 21

18 Hobileriniz : Seyahat Etmek Kitap Okumak Müzik Dinlemek Koşu Yapmak Yüzmek Site Hakkındaki Düşünceleriniz :

19


"İnternet Programlama-I HTML - FORMLAR. HTML FORMLARI Formlar ziyaretçilerden bilgi almak için kullanılan HTML elemanlarından biridir. Formları ………… tagları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları