Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015."— Sunum transkripti:

1 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015

2 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

3 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Başarı ancak, süreli bir planla ve rasyonel çalışmakla mümkün olabilir.

6 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BAŞARILI OLMAK İÇİN YENİLMESİ GEREKEN İLK DÜŞMANLAR ÖFKE VE UMUTSUZLUKTUR. Collete

7 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Ana, baba ve öğretmenlerin öğrenciden genel beklentisi, onların “Derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları" yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni, "yeterince çalışmamak" olarak görülmekte ve sizlerden sürekli daha çok çalışması istenmektedir.

8 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır. Oysa gerekli olan "Bilinçsizce çok çalışmak" değil

9 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Planlı Çalışmayı Anlatayım Sana: Plan Nedir?

10 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 1-AMAÇ BELİRLEME2-PLANLI ÇALIŞMA3-ZAMANI ETKİN KULLANMA 4-ÇALIŞMA ORTAMININ SEÇİMİ 5-DİĞER KAYNAKLAR YARARLANMA 6-TEKRAR YAPMA7-ETKİN DİNLEME

11 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır Bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek gibi yakın amaçlarına ulaşan öğrenciler, sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak gibi uzak amaçlarına da ulaşacaktır.

12 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Unutmayın ! Hedefi olmadan ilerleyen gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez…

13 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede“ çalışacağına karar vermektir.

14 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PLANAYLIKGÜNLÜK HAFTALIK

15 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Planlı yaşama alışkanlığının kazandırılması için ilk yıllar çok önemlidir. Fakat ilk yıllarda çocuğun ne zaman, nerede, ne yapacağını planlamak ve bu planı uygulamak kolay olmayabilir. Çocukla birlikte hazırlayacağınız planı uygulamada kararlı ve tutarlı davranınız.

16 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Takvim üzerinde okulun yıllık planında yer alan geziler, sosyal faaliyetler, aile katılımı çalışmaları, veli toplantıları, çocuğa ait görev ve sorumluluklarla birlikte ailenin özel günleri (doğum günleri, evlilik yıldönümü…vs), tatil günleri birlikte yapacakları faaliyetler belirtilmelidir.

17 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Bu planda uykudan kalkma, kahvaltı, okula geliş gidiş, yemek, dinlenme, gezme, spor, TV izleme, oyun ve ders çalışma zamanları belirtilmelidir.

18 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SaatlerHAFTA İÇİ GÜNLÜK PLAN – TAM GÜN EĞİTİM VEREN OKULLAR İÇİN 8Kalkış 8-9Kahvaltı ve hazırlık 9-16OKUL 16-17Dinlenme 17-18Ders çalışma ( 40dk. Ders + 5dk. Tekrar + 10 dk. Dinlenme ) 18-19T.V seyretme 19-20Akşam yemeği 20-21Ders çalışma ( 40dk. Ders + 5dk. Tekrar + 10 dk. Dinlenme ) 21-22Ev içi etkinlik ( kitap okuma, resim yapma,… 22Yatış

19 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SaatlerHAFTA İÇİ GÜNLÜK PLAN – YARIM GÜN EĞİTİM VEREN OKULLAR İÇİN 9Kalkış 9-10Kahvaltı 10-11Ders çalışma ( 40dk. Ders + 5dk. Tekrar + 10 dk. Dinlenme ) 11-12T.V seyretme 12-13Öğle yemeği ve okula hazırlık 13-18OKUL 18-19Oyun / spor 19-20Akşam yemeği 20-21Ders çalışma ( 40dk. Ders + 5dk. Tekrar + 10 dk. Dinlenme ) 21-22Ev içi etkinlik ( kitap okuma, resim yapma,… 22-23Ders çalışma ( 40dk. Ders + 5dk. Tekrar + 10 dk. Dinlenme ) 23Yatış

20 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğrenci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir.

21 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Bir ders ya da konu için de ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Ders çalışma sürelerini çocuğunuzun özelliklerini göz önünde bulundurarak belirleyiniz.

22 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Ara vermeden uzun süre çalışma ilgi azalması ve yorgunluğa neden olduğu için ara vererek çalışma daha iyi sonuç verir. Kısa ve bitirilmiş iş, öğrenciyi uzun işten daha çok motive eder.

23 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Ders çalışılırken genellikle aynı ortam tercih edilmelidir. Aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olmayı sağlar. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır.

25 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çalışma odası iyi havalandırılmış olmalı ve uygun bir ısıya sahip olmalıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk, çok fazla aydınlık ya da karanlık olmamalıdır. Çalışma odası sakin ve gürültüsüz olmalıdır.

26 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Öğrencinin çalışması için bağımsız bir odası yoksa evin bir köşesi çalışma için ayrılmalıdır.

27 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Sadece masada ders çalışılmalıdır.

28 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çalışma masasının etrafında öğrencinin dikkatini dağıtacak resimler, posterler olmamalıdır.

29 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Masanın üzerinde sadece çalışma için gerekli malzemeler bulunmalıdır.

30 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Telefon, televizyon, bilgisayar, müzik seti gibi, öğrenciyi ders çalışırken farklı düşüncelere sevk edecek, aklını dağıtacak araçlar bulunmamalıdır.

31 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Öğrencinin çalışma masası, dışarıyı rahatça seyredebileceği kadar pencereye yakın ya da içerideki televizyon sesini ve konuşmaları duyabileceği kadar kapıya yakın olmamalıdır.

32 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çalışma odasında çok fazla eşya bulunmamalı ve ferah bir ortam olmalıdır.

33 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Öğrencinin çalışma masası yatağına uzak olmalıdır

34 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İdeal ders çalışma odasından örnek görüntü

35 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Öğrenci, herhangi bir konunun öğrenilmesinde, basılı araçlara ne kadar baş vurursa, öğrenme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir.

36 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Basılı öğrenme araçlarından yararlanmada çizelge, grafik, harita ve resimlerin özel bir önemi vardır. Bunlar sayfalarca anlatılan bilgileri topluca ve bir arada vererek o konunun kavranmasına yardımcı olmaktadırlar.

37 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Öğrenilenler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğrenilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar etmektir.

38 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuzun okula devamını sağlayarak dersi derste dinleyerek öğrenmesini sağlayınız. Derste dinleme yolu ile öğrenme, öğrencinin kendi başına öğrenmesinden hem daha etkili hem de daha kısa sürede gerçekleşir. Dersi soru sorarak,fikirler üreterek yani aktif olarak dinlemesi gerektiğini hatırlatınız.

39 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Gözlerinizi yapamadıklarınıza çevirmek, Müzik eşliğinde çalışmak, Zorlanılan derslerin dışlanması, Aşırı kaygı(güvensizlik), Yatarak(uzanarak)çalışmak, Çalışma anında hayallere dalmak,

40 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak, Çalışmayı tamamlamadan bırakmak, Arkadaşlara “hayır!” diyememek, Televizyona takılıp kalmak, Dersler,konular hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak, Düzenli tekrarlar yapmamak,gidermemek,

41 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Plansız, programsız çalışmak, Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak, Zamanı denetleyememek, Yanlışlardan ders almamak, Motivasyon noksanlığı, isteksizlik,

42 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Bunları... Tam anlaşılmamış konular. Aralıksız, uzun süre çalışma ile öğrenilenler. Tekrarlanmayan bilgiler. Mutsuz anlarda öğrendiklerimiz. Düşünülmeden ezberlenenler. Soyut, ilişkilendirmenin zor olduğu bilgiler. Uykusuzken öğrendiklerimiz. İlgi ve bilgi alanımıza girmeyen bilgiler. Stresli bir durumda öğrenilenler. Önemsiz olduğu düşünülen bilgiler. Çabuk Unuturuz...!

43 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Bunları... Kişiye anlamlı gelen, tam anlaşılmış bilgiler. Bilinçli olarak hafızaya kaydedilenler. Çok tekrarlanan bilgiler. Mutlu, neşeliyken öğrenilenler. İsteyerek, yüksek motivasyonla öğrenilenler. Üzerinde düşünülerek öğrenilenler. Somut bağlantılar kurulabilecek, görsel bilgiler. Uykudan önce öğrenilip, sonra tekrar edilenler. İlgi ve bilgi alanımıza giren bilgiler. Stressiz bir ortamda öğrenilenler. Önemli olduğu düşünülen bilgiler. Çabuk Hatırlarız…!

44 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

45 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YATARAK UZANARAK ÇALIŞMASINA ENGEL OLUN… Yatarak veya uzanarak bir materyali okumaya başladıktan sonra gevşeme başlar ve dikkat dağılır, uyku gelir. Bu nedenle çocuğunuzu mutlaka çalışma masasında veya sandalyesinde oturmasını sağlayın.

46 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Yemeklerden yarım saat sonra çalışmaya başlamasını sağlayın...

47 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ D ers dışı etkinliklere de yer vermesini sağlayın… AYRICA Her gün mutlaka 8 saat uyku uyumalıdır.

48 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çalışmadan en iyi verimi alabilmek için, öğrenme seanslarını 30-40 dakikalık bölümlere ayırmak gerekir. 30-40 dakika. çalıştıktan sonra 10 dakikalık bir tekrar yapmak gerekir. Her çalışma seansından sonra 10 dakikalık dinlenme arası vermek gerekir. Bu dinlenme aralığında beden gevşer, zihin öğrendiklerini sağlamlaştırır ve hatırlamayı kolaylaştırır. Çalışırken zihnini meşgul eden şeyleri dinlenme aralarında yapması gerekir MOLA VERİYORUM MİYAV SEN VERMEYECEKMİSİN?

49 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YorgunlukElem Duygusu Fazla Heyecan Aile Dertleri UykusuzlukKorkuEndişeAcelecilik Normalin Altında Yada Üstündeki Fiziki Şartlar( çok soğuk, çok sıcak ) Araç Gereç Noksanlığı Başka Yerde Olma Düşüncesi Dikkati Dağıtacak Poster, Resim,Müzik AğrıÖfkeAçlıkTelaş SızıAşırı KaygıAşırı Tokluk VERİMİ AZALTICI ETKENLERİ ORTADAN KALDIRINIZ

50 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çalışma ortamında dikkati dağıtacak radyo, teyp, tv, resim, poster, afiş olmamalıdır. Çalışma masası ve odası sadece ders çalışmak için kullanılmalıdır. Çalışma masamı bundan sonra sadece ders çalışmak için kullanacağım

51 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çalışma odası yeterince sıcak ve soğuk olmalı,iyi aydınlatılmalı,ışık gözlerini yormamalıdır. Çalışma ortamında aile bireyleri ile birlikte olma zorunluluğu varsa sessiz olmanız gerekmektedir.(televiz yon,radyoyu açmamak,yüksek sesle konuşmamak gibi)Yada siz bu ortamda kendinizi alıştırmalısınız. Ahmet Ders çalışıyor bizim sessiz olmamız lazım.

52 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015 UYUMADAN ÖNCE TEKRAR EDİLEN BİLGİLER HAFIZANDA KALIYORMUŞ KIZIM Öğrenme üzerinde en az bozucu etki yapan etkinlik uykudur. Bu nedenle yatmadan önce 15-20 dakika özgün çalışılan konular tekrar edilir ve sabahleyin de bu konular 15-20 dakikalık bir süre tekrar edilirse; çalışılan konunun uzun süre hatırlanabilmesi için önemli bir avantaj sağlanmış olur.

53 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015 Derslerini öğrenebilmek için iyi dinlenmen gerekiyor. Çalışma öncesi yeterince dinlenmiş olma Çalışmaya geçmeden önce vücut ve zihin yeterince dinlenmiş olmalıdır. Aşırı duyarlılık, karamsarlık, isteksizlik, bedensel yorgunluk, uykusuzluk gibi nedenlerle beliren bitkinliğe düşmemek için her zaman aynı biçimde olan çalışma yöntem ve tekniklerinden kaçınmak, ders dışı uğraşlarla yeterince ilgilenmek ve gerçek anlamda olabildiğince dinlenmek zorunludur.

54 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015 Dağınık Ortamda Çalışma Çalışma odası havadar, masa temiz ve düzenli olması çalışma verimini yükseltecektir. Çalışma masasının üzeri çalışmaya başlanmadan önce toparlanmış ve sadece çalışılacak ders ile ilgili materyalin bırakılması çalışma sırasında dikkatin dağılmamasını sağlar.

55 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015 Öyle televizyon seyrederken ders tekrar edilmez...Kalk bakalım doğru masanın başına... Öyle televizyon seyrederken ders tekrar edilmez...Kalk bakalım doğru masanın başına... Gürültülü Ortamda Çalışma Müzik dinlenen, radyo ve televizyonun açık bulunduğu veya çevreden çok gürültünün geldiği bir ortamda ders çalışmak çalışmadan alınacak verimi düşürür. Öğrenmenin en önemli koşulu dikkattir.

56 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuz ile ilgili bir klasör oluşturun ve bu klasöre çocuğunuz ile ilgili önemli evrakları yıl yıl arşivleyin. Çocuğunuza özel bir ajanda tutunuz ve eğitim-öğretim başta olmak üzere çocuğunuzla ilgili tüm bilgileri tarih belirterek not alınız.

57 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuza verdiğiniz değer onu ileride daha iyi ve başarılı bir insan olmaya itecektir. Çocuğunuzun geleceğini şekillendirecektir. Çocuğunuza yaptığınız yatırımla geleceğini garanti altına alıyor olmanızı unutmayın.

58 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

59 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuktan her zaman yetişkin bir insanmış gibi tavır ve yaklaşım beklemeyiniz. Yapamayacağı işlere zorlamayın. Zorla yapacağı iş sonrası başarısız olma oranı yüksektir. Başarısızlık karşısında kendisine güvenini kaybedeceğini unutmayın. Bu sebeple bazı hatalarını ve başarısızlıklarını görmemezlikten gelmek yararlı olacaktır.

60 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Okuldaki durumunu takip ediniz. Çocuğunuz eve geldiğinde okulda o gün neler öğrendiğini “ benim yakışıklı oğlum/benim güzel kızım bu gün neler yapmış bakalım okulda ” diye sorunuz. Çocuğunuzun eğitimini evde de destekleyiniz. Bu çocuğunuzun okula uyumunu sağlamasını ve kendine güven kazanmasını kolaylaştıracaktır.

61 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuzun eksik ve zayıf olduğu yönleri düzeltmek için belli bir zaman geçmesi gerektiğini unutmayınız. Bu nedenle aceleci olmayınız, sabırlı olunuz.

62 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuzun beslenme, giyim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlarını imkanlarınız ölçüsünde karşılamaya çalışmanız, farklı muamele etmemeniz gereklidir.

63 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuzun size en fazla ihtiyaç duyduğu ve özlediği zaman işten eve geldiğiniz, ailece birlikte olduğunuz ve yorgun olduğunuz zamandır. Yorgunda olsanız bu zamanı çocuğunuza ilgi, sevgi ve değer verdiğinizi göstererek harcamak varken, zamanınızı televizyon karşısında veya başka işlerle harcamayın. Siz televizyon, bilgisayar vb. şeylerle uğraşırken çocuğunuzdan ders çalışmasını beklemek tutarsızlık olacaktır.

64 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuk her şeyi okulda öğrenemez okul dışı boş zaman ve tatillerde sosyalleşmesi, ilgi ve yeteneklerini açığa çıkartıp geliştirmesi için serbest zaman etkinliklerine yöneltmeniz yararlı olacaktır.

65 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğun dönem sonlarında okulda almış olduğu karne onun okuldaki durumunu, yeterli-yetersiz olduğu yönleri gösterdiği gibi, aynı zamanda sizin de çocuğunuzun eğitimine verdiğiniz desteğin de bir göstergesidir.

66 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğun karnedeki başarısızlığını ölüm-kalım meselesi haline getirmeden iyi bir muhasebe yaparak gelecek için tedbirler alın. Çocuğunuzun kendini düzeltmesine fırsat tanıyın ve destekleyin.

67 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Çocuğunuzun yaramazlıklarını düzeltmede dayağı bir çözüm yolu olarak görmeyin. Dayağın çocukta kendisine, size ve yaşama karşı olan tüm olumlu duyguları yok etmekten başka işe yaramadığını unutmayın. Bunun yerine hoşgörü sınırınızı daha geniş tutmanız, hata payı bırakmanız, yaparak, yaşayarak öğrenmesine fırsat tanımanız yararlı olacaktır.

68 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Sonuç olarak ; daha sağlıklı, mutlu ve başarılı insan yetiştirmemiz, karşılıklı işbirliğimizle ve üzerimize düşen görevleri yerine getirmekle mümkün olacaktır.

69 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Başta çocuğunuzun başarısı ve mutluluğu için fedakarlık yaparak bu programda yer aldınız. Bu program süresince 12 ders konusunda bilgi edindiniz.

70 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

71 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

72 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

73 BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Günümüzde küreselleşen dünyamızda teknolojik gelişmelerin etkisiyle öğrenme olgusu okul sınırları dışına taşmaktadır. Aileler bilerek ya da bilmeyerek çocuğun eğitim sürecine dahil olmaktadırlar. Özellikle çocuğun kişiliğinin gelişmesinde aileler etkin rol oynamaktadırlar. Ailelerin gelişme çağı içindeki çocuklarını okul ile tutarlı bir anlayışla desteklemeleri eğitimde sürekliliği sağlamanın ön koşuludur. Bu projedeki amacımız, anne-babaların çocuklarını daha iyi tanımalarını sağlamak, çocukları ile iletişimlerini güçlendirmek, velileri okul kültürü ile tanıştırmak, okul personeli ile veliler arasında etkileşim yaratmak, anne-babaları ilköğretim müfredatı hakkında bilgilendirerek çocuklarının akademik başarılarını desteklemelerini sağlamaktır. Böylece okul-aile işbirliğini güçlendirerek eğitim-öğretim kalitesini artırmayı hedeflemekteyiz. Bu projenin hayata geçirilmesinde en büyük pay öğretmenlerimizin olacaktır.


"BURSA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VELİ UYUM PROGRAMI BURSA 2015." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları