Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Psi.Danışman Uğur DENİZ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Psi.Danışman Uğur DENİZ"— Sunum transkripti:

1 Psi.Danışman Uğur DENİZ
VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ Psi.Danışman Uğur DENİZ

2 Başarı ancak, süreli bir planla ve rasyonel çalışmakla mümkün olabilir.

3 Ana, baba ve öğretmenlerin öğrenciden genel beklentisi, onların “Derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları" yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni, "yeterince çalışmamak" olarak görülmekte ve sizlerden sürekli daha çok çalışması istenmektedir.

4 Oysa gerekli olan "Bilinçsizce çok çalışmak" değil Verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır.

5 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ
1-AMAÇ BELİRLEME 2-PLANLI ÇALIŞMA 3-ZAMANI ETKİN KULLANMA 4-ÇALIŞMA ORTAMININ SEÇİMİ 5-DİĞER KAYNAKLAR YARARLANMA 6-TEKRAR YAPMA 7-ETKİN DİNLEME

6 1-AMAÇ BELİRLEME Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır Bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek gibi yakın amaçlarına ulaşan öğrenciler, sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak gibi uzak amaçlarına da ulaşacaktır.

7 Plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede“ çalışacağına karar vermektir.
2-PLANLI ÇALIŞMA Plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede“ çalışacağına karar vermektir.

8 PLANLI ÇALIŞMA PLAN AYLIK GÜNLÜK HAFTALIK YILLIK

9 ZAMANI ETKİN KULLANMA Ara vermeden uzun süre çalışma ilgi azalması ve yorgunluğa neden olduğu için ara vererek çalışma daha iyi sonuç verir. Kısa ve bitirilmiş iş, sizi uzun işten daha çok motive eder.

10 4-ÇALIŞMA OTAMININ SEÇİMİ

11 ÇALIŞMA OTAMININ SEÇİMİ
Ders çalışılırken genellikle aynı ortam tercih edilmelidir. Aynı mekanda ders çalışmak çalışmaya daha kısa sürede adapte olmayı sağlar. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır.

12 ÇALIŞMA ORTAMININ ÖZELLİKLERİ
Çalışma odası iyi havalandırılmış olmalı ve uygun bir ısıya sahip olmalıdır. Çok sıcak ya da çok soğuk, çok fazla aydınlık ya da karanlık olmamalıdır. Çalışma odası sakin ve gürültüsüz olmalıdır.

13 5-DİĞER KAYNAKLARDAN YARARLANMA
Herhangi bir konunun öğrenilmesinde, basılı araçlara ne kadar baş vurulursa, öğrenme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir.

14 6-TEKRAR YAPMA Öğrenilenler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğrenilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar etmektir.

15 7-ETKİLİ DİNLEME İlk olarak dersi derste dinlemek gerekir.
Derste dinleme yolu ile öğrenme, öğrencinin kendi başına öğrenmesinden hem daha etkili hem de daha kısa sürede gerçekleşir. Dersi soru sorarak ,fikirler üreterek yani aktif olarak dinlemek gerekir.

16 VERİMSİZ ÇALIŞMA Gözlerinizi yapamadıklarınıza çevirmek,
Müzik eşliğinde çalışmak, Zorlanılan derslerin dışlanması, Aşırı kaygı(güvensizlik), Yatarak(uzanarak)çalışmak, Çalışma anında hayallere dalmak,

17 VERİMSİZ ÇALIŞMA Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak,
Çalışmayı tamamlamadan bırakmak, Arkadaşlara “hayır!” diyememek, Televizyona takılıp kalmak, Dersler,konular hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak, Düzenli tekrarlar yapmamak,gidermemek,

18 VERİMSİZ ÇALIŞMA Plansız, programsız çalışmak,
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak, Zamanı denetleyememek, Yanlışlardan ders almamak, Motivasyon noksanlığı, isteksizlik,

19 BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ?
Tam anlaşılmamış konular. Aralıksız, uzun süre çalışma ile öğrenilenler. Tekrarlanmayan bilgiler. Mutsuz anlarda öğrendiklerimiz. Düşünülmeden ezberlenenler. Soyut, ilişkilendirmenin zor olduğu bilgiler. Uykusuzken öğrendiklerimiz. İlgi ve bilgi alanımıza girmeyen bilgiler. Stresli bir durumda öğrenilenler. Önemsiz olduğu düşünülen bilgiler.                                                              Çabuk Unuturuz...!

20 BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ?
Kişiye anlamlı gelen, tam anlaşılmış bilgiler. Bilinçli olarak hafızaya kaydedilenler. Çok tekrarlanan bilgiler. Mutlu, neşeliyken öğrenilenler. İsteyerek, yüksek motivasyonla öğrenilenler. Üzerinde düşünülerek öğrenilenler. Somut bağlantılar kurulabilecek, görsel bilgiler. Uykudan önce öğrenilip, sonra tekrar edilenler. İlgi ve bilgi alanımıza giren bilgiler. Stressiz bir ortamda öğrenilenler. Önemli olduğu düşünülen bilgiler. Çabuk Hatırlarız…!                                                               


"Psi.Danışman Uğur DENİZ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları