Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hz. Muhammed (s.a.v.) Hakkı Gözetirdi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hz. Muhammed (s.a.v.) Hakkı Gözetirdi"— Sunum transkripti:

1 Hz. Muhammed (s.a.v.) Hakkı Gözetirdi

2 * Adalet, bir toplumda huzurun ve düzenin sağlanmasında en önemli unsurdur. Adalet, hak edene hakkını vermektir. Adaletin olmadığı toplumlarda huzur ve güven ortamı kalmaz.

3 * Peygamberimiz (s.a.v.), İslam sayesinde yaşadığı ve yönettiği toplumda adaleti tesis etmiş ve bu şekilde güven ortamının oluşmasını sağlamıştır.

4 * Haksızlığa uğrayana sahip çıkması ve insanlar arasında adaletle hükmetmesi peygamberimizin en önemli özelliklerinden biridir. O, cahiliye döneminin en önemli çıkmazlarından olan adaletsizliği ortadan kaldırmıştı. Güçlü olanın değil, haklı olanın hakkını aldığı mükemmel ve huzurlu bir toplumun ortaya çıkmasını sağlamıştır.

5 Konuyla ilgili ayetler:
"Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğip büker (doğru şahitlik etmez), yahut şahitlik etmekten kaçınırsanız (bilinizki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa suresi, 135. ayet)

6 “Ey inananlar. Allah için adaletle şahitlik edenler olun
* “Ey inananlar! Allah için adaletle şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın, takvaya yakışan budur. Allah’tan korkun, kuşkusuz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” Mâide Suresi 8. Ayet.

7 Konuyla ilgili örnekler:
1- Bedir savaşında alınan esirler arasında Peygamberimizin henüz Müslüman olmayan amcası Abbas da vardı. Esirler (tutsaklar) fidye vererek esirlikten kurtuluyorlardı. Bazı kişiler " Peygamberimizin amcasıdır." diyerek Abbas'ın bağışlanmasını istediler. Peygamberimiz "Hayır, böyle bir şey olamaz. Onun ödemek zorunda olduğu fidyenin bir dirhemi bile bağışlanamaz." dedi.

8 2- Peygamberimizden alacağını istemeye gelen bir adam, bunu kaba bir şekilde söylemişti. Peygamberimizin yanında olanlar adama kızmışlardı. Fakat adam; “Ben hakkımı istemeye geldim.” demişti.

9 Peygamberimiz çevresindekilere;“Sizin ondan yana olmanız gerekirdi çünkü bu adam hakkını istiyor.” dedikten sonra adama borcunu ödedi. Adam, “Sen benim hakkımı çok iyi bir şekilde ödedin. Allah da sana ödülünü verecektir.” diye dua ederek gitti.

10 Peygamberimiz de “İşte hak sahiplerinden yana çıkıp hakkın yerini bulmasına yardımcı olanlar, insanların en hayırlılarıdır. İçinde, zayıf kimsenin incitilmeden hakkını alamadığı bir toplum yükselemez.” dedi.

11 3- Mahzumoğulları’ndan bir kadın hırsızlık yapar
 3- Mahzumoğulları’ndan bir kadın hırsızlık yapar. Bir kısım ileri gelen Kureyşliler Hz. Muhammed’e bir aracı göndererek kadını affetmesini isterler. Bu işi Hz. Muhammed’in çok sevdiği bir kişi olan Üsame’nin yapabileceğini düşünürler. Sonra durumu iletmek üzere Üsame’yi Peygambere gönderirler. Üsame gelip durumu anlatınca Hz. Peygamber üzülür. Ayağa kalkarak şunları söyler:

12 “Ey insanlar, sizden önceki insanlar aralarında varlıklı biri hırsızlık yaptığında ona dokunmazlar; zayıf biri hırsızlık yaptığında ise onun cezasını verirlerdi. Allah onları bu yüzden helak etti. Allah’a yemin ederim, değil o kadın, bu suçu işleyen Muhammed’in kızı Fatıma bile olsa onun da cezasını veririm."

13 Hz. Peygamber kul hakkına çok önem verirdi
* Hz. Peygamber kul hakkına çok önem verirdi. O, kul hakkının büyük bir sorumluluk gerektirdiğini belirtmiş ve bu sorumluluk bilinciyle yaşamıştır. Örneğin vefatından birkaç gün önce bütün Müslümanların önünde;

14 * “Ey Müslümanlar, şayet birinize haksız bir muamelede bulunmuşsam onu ödemeye hazırım. Kimin hakkı varsa işte şahsım işte malım gelsin alsın.” diyerek üzerinde hiç kimsenin hakkının kalmasını istememiştir.

15 4- Hz. Muhammed gençliğinde Mekke'de haksızlığa uğrayan, parası, malı gasp edilen güçsüz ve kimsesizlerin haklarını korumak amacıyla kurulan Hılfu'l-Fudul (Erdemliler Hareketi) topluluğuna katıldı.

16 5- KABE HAKEMLİĞİ: Kâbe, Mekkelilerin kutsal kabul ettikleri bir yerdi
5- KABE HAKEMLİĞİ: Kâbe, Mekkelilerin kutsal kabul ettikleri bir yerdi. Peygamberimiz, otuz beş yaşlarındayken bir gün Mekke’de şiddetli bir fırtına olmuş, Kâbe’yi de sel basmış ve büyük hasar görmüştü.

17 Kâbe onarılırken sıra Mekkelilerce kutsal sayılan “Hacerülesvet” adı verilen taşın yerine konulmasına geldi

18 Her kabile, bu onurun kendisine ait olmasını istiyordu
Her kabile, bu onurun kendisine ait olmasını istiyordu. Nerdeyse bu yüzden kavga çıkacak ve kabileler arasında savaş başlayacaktı. Sonunda, Kâbe'ye ilk girecek kişinin hakemliğine başvurma kararı alındı.

19 Kâbe'ye ilk gelen kişi Hz. Muhammed'di. Herkes bu durumdan memnun oldu
Kâbe'ye ilk gelen kişi Hz. Muhammed'di. Herkes bu durumdan memnun oldu. Çünkü, onun hakkı gözeten bir kişiliğe sahip olduğunu ve anlaşmazlığı adalete uygun olarak çözeceğini biliyorlardı.

20 Peygamberimiz,bir yaygı üzerine taşı koyarak her kabileden bir kişinin bunun ucundan tutmasını istedi. Taş, konulacağı yere kadar bu şekilde getirildi. Sonra Hz. Muhammed, eliyle taşı alıp yerine koydu. Böylece çıkması olası bir çatışma tatlılıkla çözüme kavuşturuldu.

21 yaşamında daima adaleti ilke edinmiş.
Hz. Muhammed yaşamında daima adaleti ilke edinmiş. adaleti uygularken Hakkı gözetirken insanlar arasında fark gözetmemiştir. ve Kur’an-ı Kerim’de hepimizin dosdoğru olmasını ve insanlar arasında adaleti sağlamamızı emredilmiştir. Haksızlık ve adaletsizlik huzursuzluğa yol açar. adaletle ayakta durur sevgiyle kaynaşır -da Bir toplum

22 * Ne haksızlık yapalım, ne de haksızlığa uğramaya fırsat verelim.
* Allah’ın ve peygamberinin adalet ölçüsü bizim ölçümüz olsun * Herkesin bu dünyada yaptıklarının hesabını öbür dünyada Allah’ın adaleti önünde vereceğini unutmayalım. * Ancak bu şekilde toplumda huzur ve güven hakim olur.

23


"Hz. Muhammed (s.a.v.) Hakkı Gözetirdi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları