Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LUCA Bilgisayarlı muhasebe programı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LUCA Bilgisayarlı muhasebe programı"— Sunum transkripti:

1 LUCA Bilgisayarlı muhasebe programı
Öğr. Gör. Coşkun Aliyazıcıoğlu KTÜ Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Şubat

2 Başlangıç İşlemleri İnternet Explorer www.luca.com.tr
KOZA ÜYE GİRİŞİ tıklayınız Bilgileri giriniz Üye numarası: , Kullanıcı Adı: bmyo01, bmyo10 gibi Şifre:123456 LUCA MALİ MÜŞAVİR PAKETİ tıklayınız Giriş

3 Başlangıç İşlemleri İnternet Explorer www.luca.com.tr
KOZA ÜYE GİRİŞİ tıklayınız Bilgileri giriniz Üye numarası: , Kullanıcı Adı: bmyo01, bmyo10, bmyo100 gibi Şifre:123456 LUCA MALİ MÜŞAVİR PAKETİ (Sarı renkli) tıklayınız Ana Sayfa (Çalışma yapacağınız Luca paket program sayfası)

4 Başlangıç İşlemleri Müşteri seç (bmyo01, bmyo100 veya AYAZMA gibi)
Dönem seç TAMAM Yönetici Modülü hariç 4 modüllü Luca paket programı hazır NOT: İlk girişlerde sizden Şifre (Parola) değiştirmeniz istenebilir. Bu durumda parolanızı değiştirebilirsiniz.

5

6

7

8

9

10

11 Firma Tanımlama (yalnızca yöneticiler girebilir)
Yönetici Menüsü --- > Müşteri İşlemleri --- > Müşteri Girişi Müşteri Girişi Ekranında Müşteri Bilgilerini giriniz (Kısa ad: Sadece Adınızı, Uzun Ad: Adınızı Ve Soy Adınızı, TC Kimlik Numaranız, Hukuki Statünüz, BAĞ-KUR Numaranız, Ticaret Odası, Vergi Sicil No, Vergi Dairesi Adı, Kuruluş Tarihi (1 gün öncesi), Faaliyet Kodu, Mesleki Teşekkül No., Yazınız. (Vergi Dairesi Adı Ve Faaliyet Kodu’nu yandaki düğmeye basarak bulunuz) Kaydet

12

13 Dönem Tanımlama (yalnızca yöneticiler girebilir)
Tamam Yeni Bilgileri giriniz (Otomatik yazılmışların dışında, 1. sınıf olduğunu işaretleyiniz, ekranın altındaki beyan şekline kurumlar ya da şahıs firması ise Gelir yazınız.) serbest meslek bilgileri ne brüt aylık ücret olarak 250 TL yazınız. Kaydet

14 Kullanıcı Tanımı İşlemleri (yalnızca yöneticiler girebilir)
Yönetici Menüsü --- > Kullanıcı İşlemleri --- > Kullanıcı Girişi Bilgileri giriniz (Kullanıcı adı yazınız, tür ve durum otomatik yazılı olarak önünüze gelecektir, parolayı yazınız, parolayı tekrar yazınız. Daha sonraki oturumunuzda bu parola değiştirilecektir, güvenlik açısından) Tamam Yetki tablosu Şirketi seçiniz Kullanıcı adını seçiniz Yetki getir Seçenekleri tıklayınız (Sadece 'Hepsi'ni işaretleyiniz ) Güncelleme

15 Oluşturulan Firma İşlemleri
Müşteri kutusundan firmayı seçiniz. Dönem kutusundan dönemi seçiniz. Tamam

16 Hesap Planı Penceresinde Alt Hesap Açmak
Muhasebe Menüsü --- > Hesap Planı İşlemleri --- > Hesap Planı Listesi Hesap kodu (Ekranın sol aşağısında Hesap koduna , Hesap adına %18 KDV A malı yazınız, sağ alt köşedeki Kaydet'e basınız. Sağ üst köşede 1 Dönen Varlıklar yazıp yazmadığını kontrol ediniz) Hesap adı 18 KDV A malı Kaydet Liste butonuna tıkladığımız zaman kaydetmiş olduğumuz alt hesap, hesap planında yerini alıyor.

17 Hesap Planından Fişe Gitmek
Luca muhasebe sisteminde, hesap planından fişe gidebilmek için Muhasebe Menüsü --- > Hesap Planı İşlemleri --- > Hesap Planı Listesi butonuna tıklıyoruz. Ve bu ekranda hangi alt hesabın detayına girmek istiyorsak, o alt hesabın üzerine 2 kez tıklıyoruz.

18

19

20

21

22

23 Hesap Planı XML Oluşturma
Excel tablosu halinde hazırlamış olduğunuz bir hesap planını Luca Muhasebe sistemi içerisindeki firmanıza doğrudan aktarım yapabilirsiniz. Ayrıca, mevcut bir muhasebe programı kullanıyorsanız ve Luca programına geçiş yapıyorsanız, programınızdan Excel ortamında aldığınız hesap planını Luca programında oluşturmuş olduğunuz firmalarınıza bir Excel ara yüzü ile aktarabilirsiniz. Bu Excel ara yüzünü Luca programı bize sunuyor. Kişisel Modülü --- > Yardımcı Programlar alanına gidiyoruz.

24

25 Hesap Planı XML Oluşturma
Ve buradan Hesap planı aktarımı için Excel programını buradan indirebilirsiniz butonuna tıklıyoruz.

26 Hesap Planı XML Oluşturma
Ve buradan Hesap planı aktarımı için Excel programını buradan indirebilirsiniz butonuna tıklıyoruz.

27 Hesap Planı XML Oluşturma
Karşımıza gelen pencerede Aç ve Kaydet seçeneklerini seçebiliriz. Aç diyelim.

28 Hesap Planı XML Oluşturma
Ve Excel ara yüzümüz karşımıza geliyor.

29 Hesap Planı XML Oluşturma
Ve Excel ara yüzümüz karşımıza geliyor.

30 Hesap Planı XML Oluşturma
Mevcut hâlihazırdaki hesap planımızı açalım.

31 Hesap Planı XML Oluşturma
Mevcut hâlihazırdaki hesap planımızı açalım. Buradaki Hesap Kodu ve Hesap Adı sütunlarını kopyalayalım. Buradan hesap kodu alanına tıklayıp yapıştır diyoruz.

32 Hesap Planı XML Oluşturma
Buradaki Hesap Kodu ve Hesap Adı sütunlarını kopyalayalım.

33

34 Hesap Planı XML Oluşturma
Hesap kodu alanına tıklayıp yapıştır diyoruz.

35

36 Hesap Planı XML Oluşturma
Böylelikle hesap kodu ve hesap adı sütunları otomatik olarak yerleşmiş oldu. XML oluştur butonuna tıklamamız yeterli olacaktır. Klasör Adı Giriniz OK C altında dosya oluşur Açılan ikinci kutuya Cancel deyip, açılan kutuya TAMAM deyiniz. Excel otomatik olarak Luca programına aktarılacak olan Hesap Planını hazırlıyor. NOT: Eğer bu işlem sırasında bir hata olursa, kırmızı olarak bize bir not düşecektir. Biz de bu uyarı yardımıyla, işlemlerimizi kolaylıkla devam ettirebiliriz.

37

38

39 Hesap Planı XML Aktarma
Luca programına aktarabilmek için oluşturmuş olduğumuz hesap planı XML dosyalarını, Muhasebe Modülü --- > Hesap Planı İşlemleri --- > Hesap Planı XML Aktar alanından gerçekleştirebiliyoruz.

40

41 Hesap Planı XML Aktarma
Bu ekranda yapmamız gereken, Gözat butonuna tıklayarak oluşturmuş olduğumuz firmamızın hesap planını seçmektir. Aç butonuna tıklıyorum.

42

43

44

45 Hesap Planı XML Aktarma
Ve ekranın sağ alt köşesindeki Kaydet butonuna tıkladığım zaman, program, XML dosyasındaki hesap planını alıyor ve ilgili firmaya aktarıyor. Kontrol açısından Muhasebe Modülü --- > Hesap Planı İşlemleri --- > Hesap Planı Listesi alanına giderek oluşturmuş olduğumuz hesap planını görebiliriz.

46 Hesap Planı XML Aktarma
Hesap planı listesine gittiğimiz zaman, açılmış olan tüm hesapları görebiliriz.

47

48 Toplu Hesap Kodu Silme Bakiyesi sıfır olan hesap kodları karşımıza geliyor. Luca programı bakiyesi olan hesap kodlarını silmeye izin vermiyor. Bir hesap kodunu silebilmek için mutlaka bakiyesini sıfırlamamız gerekiyor. Bu ekrana geldiğimizde yukarıda gruplandırma olarak hesap planı karşımızdadır. Şu anda herhangi bir veri girişi yapmadığımız için bütün hesap kodlarımız gelmiş durumdadır. Burada toplu olarak silmek istiyorsak eğer silmek istediğimiz hesap kodlarını işaretliyoruz. NOT: Bakiyesi sıfır olmayan hesap kodlarını silmek için önce Fiş Listesi’nden ilgili fişler silinir. Sonra ilgili hesap silinir.

49

50


"LUCA Bilgisayarlı muhasebe programı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları