Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

…SUNAR… AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI (10- 16 EKİM) Hazırlayan: Feridun ESER Felsefe Öğretmeni GEYVE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ FELSEFE KULÜBÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "…SUNAR… AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI (10- 16 EKİM) Hazırlayan: Feridun ESER Felsefe Öğretmeni GEYVE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ FELSEFE KULÜBÜ."— Sunum transkripti:

1 …SUNAR… AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI (10- 16 EKİM) Hazırlayan: Feridun ESER Felsefe Öğretmeni GEYVE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ FELSEFE KULÜBÜ

2 AHİLİK Ahilik, 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Anadolu’da, Balkanlarda ve Türkistan’da yaşayan Türklerin, sanat ve meslek alanında yetişmelerini ve ahlaki yönden gelişmelerini, olgunlaşmalarını sağlayan, esnaf ve sanatkarlar birliğidir. Aynı zamanda bir eğitim ve terbiye okuludur.

3 AHİ, “KARDEŞ, ELİ AÇIK, CÖMERT” ANLAMLARINA GELİR. “ HAK İLE SABIR DİLEYİP, BİZİ GEÇEN, BİZDENDİR… AKIL VE AHLAK İLE ÇALIŞIP, BİZİ GEÇEN; BİZDENDİR… ”

4 “ AHİ KİŞİ, KENDİNE İSTEDİĞİNİ… BAŞKALARINA DA İSTEYENDİR. ” Ahilik, ahlakla sanatın, misafirperverlikle yardımseverliğin uyumlu bir bileşimidir.

5

6 AHİLİK; Toplumsal, Ekonomik, Askeri ve Düşünsel boyutları bulunan çok yönlü bir teşkilatlanmadır.

7 Ahilik; yardımlaşma, dayanışma temeline dayalı… “TÜRK ESNAF VE SANATKARLAR TEŞKİLATLANMASI”dır. … Türk kültüründe önemli yeri olan bir sivil toplum örgütüdür.

8 AHİLİKTE… “İŞ, KUTSAL; ÇALIŞMAK, İBADETTİR.”

9 Ahilikte, tüketici haklarını korumak esastır; çünkü Ahilikte, “MÜŞTERİ, VELİNİMETİMİZDİR” anlayışı vardır.

10 Ahilik, Anadolu’nun vatanlaştırılması sürecinde; Rum ve Ermeni esnaf karşısında, Türk esnafının da söz ve güç sahibi olmasını sağlamış; Bu özelliği ile MİLLİ EKONOMİnin temellerini atmıştır.

11 Ahi İlkesi-1: “ELİNİ, KAPINI, SOFRANI AÇIK TUT!”

12 Ahi ilkesi-2: “ ELİNE, DİLİNE, BELİNE ! ” SAHİP OL! ”

13 AHİLİĞİN KURUCUSU: Ahi Evran (1172- 1261) İyi bir iktisatçı, iyi bir düşünür, iyi bir teşkilatçı ve toplum önderidir.

14 BACIYAN-I RUM yani “ANADOLU KADINLARI” Bilinen İLK KADIN TEŞKİLATLANMASIDIR. AHİLİĞİN, KADINLAR KOLUDUR.

15 BACIYAN-I RUM; Genç kızlar için MESLEK ÖĞRETİCİ VE EĞİTİCİ BİR OKUL VE BARINDIRMA YURDU gibi görev yapmıştır. Yetim ve öksüz kızları barındırmış, onları iş sahibi yapmıştır.

16 BACIYAN-I RUM’UN AMAÇLARI Kimsesiz ve yetim kalan genç kızları himaye etmek, onlara meslek kazandırmak ve ilmi eğitim vermek, zamanı geldiğinde evlendirmek; ihtiyar ve kimsesiz kadınların bakım ve ihtiyaçlarını karşılamak gibi hayır amaçlı, sosyal ve ekonomik bir vazifeyi yerine getirmekte; bu hizmetleri ile de önemli bir boşluğu doldurmakta idi.

17 BACIYAN-I RUM’UN TEMEL İLKESİ: “AŞINA, EŞİNE, İŞİNE SAHİP OL!” BÖYLELİKLE EVLİLİK VE AİLE HAYATINDA MUTLULUK SAĞLANIYORDU.

18

19 Seyyah İbni Batuta; AHİLERİ; “Dünyanın en yardımsever ve en hayırsever insanları” olarak nitelendirmiştir.

20 AHİLİK NASİHATİ * HARAMA BAKMA, * HARAM YEME, HARAM İÇME, * DOĞRU, SAB I RLI, DAYANAKLI OL, * YALAN SÖYLEME, * BÜYÜKLERİNDEN ÖNCE SÖZE BAŞLAMA, * KİMSEYİ KANDIRMA, * KANAATKAR OL, * DÜNYA MALINA TAMAH ETME, * YANLIŞ ÖLÇME, EKSİK TARTMA, * KENDİN MUHTAÇKEN BİLE… BAŞKALARINA VERECEK KADAR CÖMERT OL!


"…SUNAR… AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI (10- 16 EKİM) Hazırlayan: Feridun ESER Felsefe Öğretmeni GEYVE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ FELSEFE KULÜBÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları