Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Özlem Keçim. II.Dünya Savaşı Sonrası Avrupa Bütünleşmesi Fikri  Avrupa’da refahı ve barışı kalıcı kılmak.   Almanya ile Fransa arasındaki sorunları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Özlem Keçim. II.Dünya Savaşı Sonrası Avrupa Bütünleşmesi Fikri  Avrupa’da refahı ve barışı kalıcı kılmak.   Almanya ile Fransa arasındaki sorunları."— Sunum transkripti:

1 Özlem Keçim

2 II.Dünya Savaşı Sonrası Avrupa Bütünleşmesi Fikri  Avrupa’da refahı ve barışı kalıcı kılmak.   Almanya ile Fransa arasındaki sorunları kalıcı çözüme  kavuşturmak.  Sovyet tehdidine karşı bir bütünleşme oluşturmak.  Marshall Yardımlarının etkin biçimde dağıtımını  sağlamak.  II.Dünya Savaşı sonrası yıkımı ortadan kaldırmak.

3  Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (1951)  Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (1957)  Avrupa Ekonomik Topluluğu (1957)  Avrupa Topluluğu (1965)  Avrupa Birliği (1991- Maastricht Anlaşması)

4 Fransa Almanya Lüksemburg Hollanda Belçika İtalya

5 Birinci Genişleme (1973) İngiltere, İrlanda, Danimarka İkinci Genişleme (1981) Yunanistan Üçüncü Genişleme (1986) İspanya, Portekiz Dördüncü Genişleme (1995) İsveç, Avusturya, Finlandiya

6 Beşinci Genişleme İspanya (1996) Altıncı Genişleme Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya (2004) Yedinci Genişleme Romanya, Bulgaristan (2007)

7  Almanya  Fransa  İtalya  Belçika  Hollanda  Lüksemburg  İngiltere  İrlanda  Letonya  Litvanya  Slovakya  Slovenya  Bulgaristan  Danimarka  Yunanistan  İspanya  Portekiz  İsveç  Avusturya  Finlandiya  Çek Cumhuriyeti  Macaristan  Malta  Polonya  Portekiz  Finlandiya

8 Avrupa Birliği Genişleme Süreci Aday Ülkeler Türkiye Hırvatistan Makedonya Cumhuriyeti

9

10 AB’nin Kurumları (Organları)

11  1.Asıl Organları  Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi  Bakanlar Konseyi  Komisyon  Avrupa Parlamentosu  Avrupa Toplulukları Adalet Divanı  Sayıştay

12 2.Danışma Organları  Ekonomik ve Sosyal Komite  Bölgeler Komitesi

13 3.Diğer Organlar  Avrupa Yatırım Bankası  Avrupa Merkez Bankası

14 1- Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi  AB’nin genel politikalarını belirlemek için toplanır.  Siyasi ve diğer alandaki tıkanıklıkların en üst yetkililer tarafından çözümlenmesi amacıyla oluşturulmuştur.  Yılda 2 kez (Haziran ve Aralık) toplanır. 2- Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi  Topluluğun yasama ve karar alma organıdır.  Her üye devletin bakan düzeyinde temsilcilerinden oluşur.  Gündemin içeriğine göre ilgili bakanlar katılır.

15 3- Avrupa Komisyonu:  Topluluğun yürütme organıdır.  Üyeler, ulusal hükümetlerini değil AB’yi temsil ederler.  Görev süresi 5 yıldır ve 20 üyeden oluşur. 4- Avrupa Parlamentosu:  Bütçeyi hazırlar, ombudsmanı tayin eder.  Komisyon üyelerini atar ve görevden alabilir.  Anlaşmaları onaylar ve yeni üye katılımını kabul eder.

16 5 - Avrupa Toplulukları Adalet Divanı  Topluluk hukukunu yorumlar, uyuşmazlıklara bakar.   Her üye ülkeden bir yargıç 6 yıllığına göreve gelir.  Aldığı kararlara karşı temyiz olanağı yoktur. 6- Sayıştay  AB’nin tüm gelir ve giderlerini denetler.

17 1- Ekonomik ve Sosyal Komite  - İşçiler, işverenler, çiftçiler, serbest meslek sahipleri gibi ekonomik ve sosyal hayatın çeşitli kesimlerinin temsilcilerinden oluşur.  - Topluluk bu konularla ilgili mevzuat çıkarırken Komite’ye danışır. 2- Bölgeler Komitesi  - Eğitim, gençlik, kültür, halk sağlığı, enerji, telekomünikasyon gibi bölgesel yararları etkileyen konularda bu organa danışılır.

18 1- Avrupa Yatırım Bankası - Üye ülkelerin katkılarıyla finanse edilir ve kar amacı gütmez. - Politikaların ve projelerinin finansmanını sağlar. 2- Avrupa Merkez Bankası - AB’nin para politikasını uygulamakla görevli ve bağımsızdır. - EURO’nun istikrarını ve tedavüldeki miktarını da belirler.


"Özlem Keçim. II.Dünya Savaşı Sonrası Avrupa Bütünleşmesi Fikri  Avrupa’da refahı ve barışı kalıcı kılmak.   Almanya ile Fransa arasındaki sorunları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları