Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Şeytanın kötülüğünden korunma konusunda Kur'an'ın öğütleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Şeytanın kötülüğünden korunma konusunda Kur'an'ın öğütleri."— Sunum transkripti:

1 Şeytanın kötülüğünden korunma konusunda Kur'an'ın öğütleri

2 Fatır suresi 6.Ayet Nisa Suresi 121. Ayet Bakara 168-169 Ayet Nur suresi 21. Ayet Nahl 98-100.ayet Maide 91. ayet İsra 53. ayet Mü’minûn 97.Ayetler Şeytanın kötülüğünden korunmak için Kur’an’ın Öğütleri vardır.

3 Fatır suresi 6.Ayet "Çünkü şeytan, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman sayın. O, kendi taraftarlarını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır.”

4 “İşte onların yeri cehennemdir; ondan kaçıp kurtulacak bir yer de bulamayacaklardır. Nisa Suresi 121. Ayet

5 Bakara 168.Ayet Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.

6 Bakara 169 Ayet O size ancak kötülüğü, çirkini ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.

7 İsra 53. ayet "Kullarıma söyle: İnsanlara karşı sözün en güzelini söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır."

8 Nur suresi 21. Ayet "Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını takip etmeyin. Kim şeytanın adımlarını takip ederse muhakkak ki o edepsizliği ve kötülüğü emreder..."

9 Fatır suresi 6.Ayet Çünkü şeytan, sizin düşmanınızdır, siz de onu düşman sayın. O, kendi taraftarlarını ancak ateş ehlinden olmaya çağırır.

10 Mü’minûn 97.Ayetler Rabbim, şeytanın kışkırtmasından sana sığınırım ve onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”

11 Nahl 98.ayet Kur'an okuduğun zaman o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın!

12 Nahl 99.ayet Gerçek şu ki: İman edip de yalnız Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (şeytanın) bir hakimiyeti yoktur.

13 Nahl 100.ayet Şeytanın hâkimiyeti, sadece onu dost edinenler ve Allah’a ortak koşanlar üzerindedir.

14 "Şeytan, içki ve kumar yoluyla ancak aranıza kin ve düşmanlık sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister..." Maide 91. ayet

15 A'raf suresi 22. ayet "Şeytan size apaçık bir düşmandır..."

16 “Evinden çıkınca kim: “Allah'ın adıyla, Allah'a tevekkül ettim, güç kuvvet Allah'tandır” derse kendisine: “İşine bak, sana hidâyet verildi, kifâyet edildi ve korundun da” denir, ondan şeytan yüz çevirir.”( Tirmizi, Daavât, 34, (3422

17 “Allah'ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile Onun gazabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve beraberliklerinden Allah'a sığınırım! de!” (Muvatta, Şiir, 9, (2, 950).

18 Rasulullah s.a.v’in şöyle buyurduğu rivayet edilmektedir : “…Allah size, kendisini zikretmenizi emretti. Bunun misali, peşinden hızla düşmanın geldiği bir adamın misali gibidir. Bu adam nasıl ki muhkem bir kaleye sığınarak, düşmandan kendini korursa. Kul’da Şeytana karşı kendisini sadece Allah’ı zikretmekle koruyabilir. “Tirmizi, Emsal, 3, 2867

19 Rasulullah s.a.v buyurdular ki : " Kişi evine döndüğü zaman içeri girerken ve yemek yerken Allah'ın adını zikrederse, şeytan avenelerine : “ Size burada gecelemek de yok, akşam yemeği de yok ! ” der. Ama kişi, eve girerken Allah'ı zikreder fakat akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan avenelerine : " Akşam yemeğine kavuştunuz ama burada gecelemeniz mümkün değil ! ” der. Adam eve girerken ve yemeğe başlarken " Bismillah ! " diyerek Allah'ı zikretmezse, şeytan avenelerine : “ Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da ! ” der. ” Müslim, Eşribe, 103, 2018; Ebu Davud, Et'ime, 16,3765 Rasulullah s.a.v buyurdular ki : " Kişi evine döndüğü zaman içeri girerken ve yemek yerken Allah'ın adını zikrederse, şeytan avenelerine : “ Size burada gecelemek de yok, akşam yemeği de yok ! ” der. Ama kişi, eve girerken Allah'ı zikreder fakat akşam yemeğini yerken zikretmezse, şeytan avenelerine : " Akşam yemeğine kavuştunuz ama burada gecelemeniz mümkün değil ! ” der. Adam eve girerken ve yemeğe başlarken " Bismillah ! " diyerek Allah'ı zikretmezse, şeytan avenelerine : “ Yemeğe de yetiştiniz, yatmaya da ! ” der. ” Müslim, Eşribe, 103, 2018; Ebu Davud, Et'ime, 16,3765

20 ŞEYTANIN KÖTÜLÜĞÜNDEN KORUNMAK İÇİN ALLAH’A GÜVENMELİYİZ HARAMLARDAN SAKINMALIYIZ İBADETLERİMİZİ YAPMALIYIZ NEFSİMİZİ EĞİTMELİYİZ GÜNAHLARIMIZDAN HEMEN TEVBE ETMELİYİZ İÇİMİZDEN GELEN KÖTÜ SESLERE KULAK VERMEMELİYİZ GÜÇLÜ BİR İRADE ALLAH’A SIĞINMALIYIZ

21 Şeytanın kötülüklerinden korunmak için yapmamız gerekenler: Her işimize "eûzü besmele" ile başlamalıyız.

22 Şeytanın kötülüklerinden korunmak için yapmamız gerekenler: Allah'a inanmalı ve O'na güvenmeliyiz. Şeytanın kötülüklerinden Allah'a sığınmalıyız.

23 Şeytanın kötülüklerinden korunmak için yapmamız gerekenler: Dürüst bir şekilde çalışarak Allah'a dua etmeliyiz. Kötü söz söylemekten ve haramlardan kaçınmalıyız.

24

25


"Şeytanın kötülüğünden korunma konusunda Kur'an'ın öğütleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları