Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

250 yatakli kirklareli devlet hastanesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "250 yatakli kirklareli devlet hastanesi"— Sunum transkripti:

1 250 yatakli kirklareli devlet hastanesi
Genel bilgiler-V

2 Temel atma töreni

3 Genel bilgiler Yapımı TOKİ tarafından üstlenilen ‘250 Yataklı Kırklareli Devlet Hastanesi’ temeli 5 Mart 2014 tarihinde Sağlık Bakanımız Uz.Dr.Mehmet MÜEZZİNOĞLU ‘nun da katıldığı törenle atıldı. 29 Şubat 2016 tarihinde geçici kabulü planlanan hastanenin inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir. 02 Haziran 2015 tarihi itibariyle yüklenici firmanın verdiği bilgiye göre inşaatın %49 ‘luk kısmı tamamlanmış bulunmaktadır. Hastanenin m2 açık alan ve m2 kapalı alandan oluşmaktadır.

4 Hastanemiz; Genel bilgiler Toplam Yatak Sayısı : 266 (2008/68 ‘e göre)
Tek Yataklı Oda Sayısı : 69 Çift Yataklı Oda Sayısı : 76 Yoğun Bakım Oda Sayısı : 4 Süit Oda Sayısı : 10 odadan oluşmaktadır.

5 Yoğun Bakımlar; Genel bilgiler 2.Basamak Genel Yoğun Bakım : 17 yatak
2.Basamak Cerrahi Yoğun Bakım : 7 yatak 2.Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım : 6 yatak İzole Yoğun Bakım Yatağı : 3 yatak Toplamda 33 Yoğun Bakım Yatağı Planlanmıştır.

6 2008/65 Sayılı Genelgeye Göre;
Genel bilgiler 2008/65 Sayılı Genelgeye Göre; Yeni doğan sağlıklı bebek sepetleri ve transport küvözler Doğum için kullanılan doğum masaları ve sancı odası yatakları Poliklinik, Acil ve Laboratuvarda muayene, küçük müdahale, gözlem ve hastaların istirahati için kullanılan sedye ve yataklar Anestezi odası ve ameliyathanelerde, ameliyat öncesi uyuma ve bekleme için kullanılan yataklar Ameliyat sonrası bakım (uyandırma) odası yatakları Kemoterapi, Radyoterapi, Genel ve Lokal Anestezi, Diyaliz tedavisi gibi 24 saatten az bir zaman dilimi içinde yapılan tedavilerde kullanılan yataklar hasta yatağı tanımı içinde sayılmaz

7 Genel bilgiler HYO-AMELIYATHANE HASTA HAZIRLAMA(6 YATAK) 1 HYO-AMELIYATHANE HASTA UYANMA(8 YATAK) 1 HYO-GOZLEM MONİTÖRLÜ GÖZLEM(9 YATAK) 1 HYO-HEMODIYALIZ HEMÖDİYALİZ SALONU(13 YATAK) 1 HYO-HEMODIYALIZ HEPATİT B (TEK) 1 HYO-HEMODIYALIZ HEPATİT TEK C (TEK) 1 HYO-MUSAHADE MÜŞAHADE(13 YATAK) 1 HYO-PEDIATRIK GOZLEM PEDİATRİK GÖZLEM(3 YATAK) 1 HYO-RESUTİTASYON RESUTİTASYON(6 YATAK) 1 HYO-SANCI SANCI ODASI (TEK) 2 HYO-TRIYAJ TRIYAJ(5 YATAK) 1

8 Ameliyat Salonu; Operasyon Salonu; Genel bilgiler
6 adet Ameliyat Salonu bulunmaktadır. 1 Ameliyat Salonu Ortopedi operasyonları için dizayn (kurşun kaplı) edilmiştir. 1 Ameliyat Salonu da KVC (Anjiyografi) operasyonları için planlanmaktadır. Operasyon Salonu; Kadın Doğum Kliniğinde ve Küçük Müdahalesin de, Acil Servis Travma ve Küçük Müdahalesin de 1 ‘er adet olmak üzere toplam 4 adet Operasyon Salonu vardır.

9 Wc’ler; Genel bilgiler WC : 49 adet WC+Duş : 177 adet
WC+Duş+Soyunma : adet WC Engelli : 22 adet Olmak üzere toplam 254 adet WC vs. planlanmıştır. İki adet üzeri WC ‘lerin %33 (1/3) oranında Alaturka olarak planlanmıştır.

10 Otopark; Genel bilgiler
Hastane Bahçesinde %5’ i engelli hastalara tahsisli 300 araçlık açık otopark mevcuttur. 185 araç park (5 engelli) kapasiteli otoparkın hasta ve yakınlarının kullanımı için ayrılabileceği, 103 araç park (6 engelli) kapasiteli otoparkın hastane personelinin kullanımı için ayrılabileceği, 12 araç park kapasiteli otoparkın acil servise başvuran hastaların kullanımı için ayrılabileceği düşünülmektedir.

11 Ticari Alanlar; Genel bilgiler 165 m2 ’lik 1 adet kafeterya
50 m2 ‘lik 1 adet büfe (acil serviste) 16 m2 ‘lik 1 adet büfe (üst zemin) 17 m2 ‘lik 1 adet büfe (1 ‘nci kat) 13 m2 ‘lik 1 adet büfe (3 ‘ncü kat) 66 m2 ‘lik 1 adet market (hastane ana girişinde) 24 m2 ‘lik 1 adet berber

12 Konferans Salonu; Genel bilgiler
İçerisinde projeksiyon, sanatçı hazırlık ve simültane tercüme odalarının da bulunduğu 190 kişilik konferans salonu mevcuttur. Konferans salonu çevresinde 118 ‘er m2 lik 2 adet fuaye alanı bulunmaktadır.

13 Yemekhane;. Genel bilgiler
Önünde oturma alanlarının bulunduğu 4’er kişilik 70 masa kapasiteli (280 kişi) yemekhane planlanmıştır. Yatan hastalar için hazırlanan yemeklerin ilgili alanlara ulaştırılması için mutfak içerisine yemek asansörü (no:11) planlanmıştır.

14 Kütüphane; Genel bilgiler
4 kişilik 11 masa 44 kişi kapasiteli kütüphanemiz mevcuttur.

15 Genel bilgiler Hastanemiz ana iskeleti; 7 kat, 6 bloktan oluşmaktadır;
Bodrum kat Alt zemin kat Üst zemin kat 1.Kat 2.Kat 3.Kat 4.Kat

16 Hastane girişleri; Genel bilgiler
Bodrum Kat : Kazan Dairesi Girişi ve Mahkum Hasta girişi olmak üzere 2 adet giriş vardır. Alt Zemin Kat : Mutfak Malzeme Girişi, Eczane İlaç Malzeme Girişi, F.T.R . ve Hemodiyaliz Hasta Girişi, Hastane Ana Girişi, İdare Girişi olmak üzere 5 adet giriş vardır. 1.Kat : Acil hasta ve ambulans girişi olmak üzere 2 adet giriş vardır.

17 Bina Asansörleri; Genel bilgiler
Hastanemizde 11 adet asansör mevcuttur. 1-Hasta ve Personel 7-Ameliyathane-Morga 2-Hasta ve Personel 8-Sterilizasyon (temiz) 3-Panoramik Asansör 9-Sterilizasyon (kirli) 4-Hasta ve Personel 10-Malzeme, Çöp Taşıma 5-Hasta ve Personel 11-Yemek Dağıtım 6-Tıbbi Atık Asansörü

18 Bodrum Kat; Genel bilgiler Tıbbi Laboratuvarlar Görüntüleme Merkezleri
Kazan Dairesi Mahkum Koğuşu Atölye

19 Alt Zemin; Genel bilgiler Sığınak, Arşiv
Morg: İmam odası, Otopsi, Tabut odası, Çamaşırhane Eczane Merkezi Sterilizasyon İdari Birimler Klinikler: Diyaliz, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Poliklinikler: Nöroloji, Dahiliye, Ortopedi, Ruh Sağlığı

20 Üst Zemin; Genel bilgiler Acil Servis
Klinikler: Kadın Doğum, Yeni Doğan, Yeni Doğan Yoğun Bakım Poliklinikler: Kadın Doğum, Kardiyoloji, Çocuk

21 1.Kat; Genel bilgiler Ameliyathane
Genel yoğun Bakım, Koroner Yoğun Bakım, Cerrahi Yoğun bakım, Poliklinikler: K.B.B, Göz Sağlık Kurulu Klinikler

22 2.Kat; Genel bilgiler Yemekhane Kütüphane
Poliklinikler: Cerrahi Branşlar Klinikler

23 Genel bilgiler 3.Kat; Konferans salonu Klinikler

24 Genel bilgiler 4.Kat; Klinikler Teras

25 Tespit edilen eksiklikler
Sintigrafi Ünitesi Planlanmamış : tarih ve 1143 sayılı yazı ile bildirildi. Engelli Düzenlemeleri Yetersiz : tarih ve 1280 sayılı yazı ile bildirildi. Kapalı Psikiyatri Servisi Planlanmamış : tarih ve 1545 sayılı yazı ile bildirildi. Tıbbi ve Tehlikeli Atık Deposu Planlanmamış : tarih ve 1398 sayılı yazı ile bildirildi. Mescit Planlanmamış : tarih ve 1619 sayılı yazı ile bildirildi. Medikal Asansör Planlanmamış : tarih ve 2002 sayılı yazı ile bildirildi. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Planlanmamış : tarih ve 3514 sayılı yazı ile bildirildi.

26 Tespit edilen eksiklikler
MR Çekim Odası ile Kontrol Odası Arasında Geçiş Planlanmamış : tarih ve 1494 sayılı yazı ile bildirildi. Tomografi Çekim Odası ile Kontrol Odası Arasında Geçiş Planlanmamış : tarih ve 3514 sayılı yazı ile bildirildi. Acil Tomografi Çekim Odası ile Kontrol Odası Arasında Geçiş Planlanmamış : tarih ve 1494 sayılı yazı ile bildirildi. Binanın teslimi sonrası yerleştirilecek olan MR Cihazının MR Çekim Odasına transferi ile ilgili bir düzenleme yok. : tarih ve 1494 sayılı yazı ile bildirildi. Poliklinik olarak düzenlenen oda sayısı yetersiz (6 adet eksik) : tarih ve 3514 sayılı yazı ile bildirildi. Otopark Araç Kapasitesi Yetersiz (Türkiye Sağlık Yapıları 2010 Yılı Kılavuzu) : tarih ve 2776 sayılı yazı ile bildirildi.

27 Tespit edilen eksiklikler
KBRN Arındırma Ünitesinin Planlanmadığı : tarih ve 3514 sayılı yazı ile bildirildi. Koroner Yoğun Bakım Planlanmadığı: tarih ve 3514 sayılı yazı ile bildirildi. Ameliyathanelerde Asepsi Mahal sayısının eksik planlandığı : tarih ve sayılı yazı ile bildirildi. Ameliyathane personeli için yarı steril alanda yemek yenilecek mahal planlanmadığı : tarih ve 2002 sayılı yazı ile bildirildi. Ambulanslar için bağımsız bir hastane giriş yolu planlanmadığı : tarih ve 3514 sayılı yazı ile bildirildi. Medikal Sığınak alanında ilaç hazırlama ve ekipman alanının planlanmadığı: tarih ve 2002 sayılı yazı ile bildirildi.

28 Tespit edilen eksiklikler
Palyatif Bakım Merkezi Planlanmadığı (Yönerge Gereği) : Bildirim yapılmadı. Mahkum Hasta Bekleme Alanı (bayan-erkek) planlanmamış : Bildirim yapılmadı. Mahkum Yatan Hasta yatak sayısı yetersiz planlanmış : Bildirim yapılmadı. Personel Çocukları için Kreş planlanmamış : Bildirim yapılmadı. Sterilizasyon Ünitesinde Personel Asepsi içerisinde Kişisel Hijyen alanlarının planlanmadığı (Soyunma-Banyo-WC) : Bildirim yapılmadı. Uyku Kliniği Planlanmadığı : Bildirim yapılmadı. Yanık Odası Planlanmamış : Bildirim yapılmadı. Kemoterapi İlaç Hazırlama Ünitesi Planlanmamış : Bildirim yapılmadı. Yatan Servis Katlarında Hemşire Dinlenme Odası Planlanmamış : Bildirim yapılmadı.

29 Tespit edilen eksiklikler
Denetimli Serbestlik Tedavi Hizmeti alanının planlanmadığı (Genelge-2015/11) : Bildirim yapılmadı. Hasta Yatan Odalarının Kapılarının Koridora Açılır Şekilde Planlanmadığı : Bildirim yapılmadı. İdari Birimlerin eksik Planlandığı (Fatura, Tig, Kalite vb. birimlere yer verilmemiş) : Bildirim yapılmadı. Elektro-fizyoloji laboratuvarlarının (EEG,EMG,SEP) standartları sağlamadığı : Bildirim yapılmadı.

30 Proje revizyon önerileri
Projede ellidört (54) adet poliklinik planlandığı tespit edilmiştir. Bu polikliniklerden iki (2) adetinin Fizik Tedavi Servisi içerisinde, iki (2) adetinin Hemodiyaliz Servisi içerisinde, iki (2) adetinin Acil Servis içerisinde olduğu da göz önüne alındığında poliklinik olarak düzenlenen alanların yetersiz olduğu anlaşılmaktadır. Öneri: Proje üzerinde poliklinik amacı dışında düzenlenen 6-AZ-06, 6-AZ-07, 6-ÜZ-14, 6-ÜZ-17, 6-ÜZ-22, , , , , , nolu mahallerin poliklinik olarak düzenlenmesi (lavabo, dolap, paravan, kapı üzeri sıra takip monitörü, telefon, network ve elektrik altyapısı) Alt zemin katta planlanan iki (2) adet Ortopedi Polikliniği ve Alçı Odası arasında geçiş kapısı oluşturulması. Öneri: 6-AZ-22 ile 6-AZ-23 arasında oluşturulmuş olan geçiş kapısının bir benzerinin 6-AZ-25 ile 6-AZ-23 arasında oluşturulması işleyişi düzeltecektir.

31 Proje revizyon önerileri
Başhekim Sekreteri olarak planlanan alan (2-AZ-05) ile 2-AZ-06 arasında geçiş yok. Öneri: Hastane işleyişinde Başhekimlik Sekreterinden efektif yararlanabilmek için 2- AZ-05 nolu mahal ile 2-AZ-06 nolu mahal arasında geçiş kapısı oluşturulması. Hastane içerisinde planlanan Kartlı Geçiş Sistemlerinin (Ameliyathane ve Yoğun Bakım Geçiş Kartları, Ameliyathane Asansör Kartları, Otopark Kartlı Geçişleri vb.) ihtiyaç duydukları RFID Kartların aynı standartları kullanması. Öneri: Hastanede kullanılan RFID Personel Kartlarıyla uyumlu kart okuyucular kullanılması yönetilmesini kolaylaştıracaktır. Acil Serviste hastaların kullanacağı WC ‘lerde Hemşire Çağrı Butonu planlanmamıştır. Öneri: Acil Serviste bulunan WC ‘lere Müşahade alanında bulunan Hemşire Çağrı Sistemine entegre butonlar yerleştirilmesi.

32 Proje revizyon önerileri
Koroner Yoğun Bakım Ünitesi planlanmamış. Öneri: Acil Servis içerisinde planlanan 3-ÜZ-29 nolu Müşahade Alanının 1.Düzey Koroner Yoğun Bakım kriterlerine (yoğun bakım medikal gaz sistemi, WC, banyo vb.) göre revize edilmesi, yatak sayısının sekiz (8) ‘e düşürülerek artan alanda kriterlere uygun eksik alanların planlanması. Heliport planlanmamış. Öneri: İlimizde 112 İstasyon dahil olmak üzere hasta transferlerini kolaşlaştıracak bir Heliport bulunmadığından binaya yakın bir yerde Heliport alanı oluşturulması. Acil Servise giriş ve çıkış yapacak ambulanslar tüm hastane bahçesi içerisinde dolaştıktan sonra servise ulaşmaktadır. Öneri: Acil Servise yakın bir yerden en yakın yol düzenlemesine sadece ambulansların kullanabileceği bir Ambulans Yolu açılması.

33 Proje revizyon önerileri
Yeni Doğan Yoğun Bakım yatak sayısı yetersiz planlanmış. Öneri: Yeni Doğan Yoğun Bakım 2 nci düzey olarak lisanslandırılacağından, Yeni Doğan (5-ÜZ-39) mahalinin 1 nci düzey yoğun bakım olarak yeniden düzenlenmesi ihtiyacı karşılayacaktır. Ek’te sunulan alana Fotoselli Kapı yerleştirilmesi ile Yeni Doğan Yoğun Bakıma ait fotoselli kapı ile yine yerleştirilen fotoselli kapı arasında yarı steril alan oluşturularak sorunun çözülmesi. KBRN Arındırma Ünitesi planlanmamış. Öneri: Acil Ambulans girişi kapısına yakın, binanın dış yüzeyine paralel, yükseltilmiş zeminle oluşturulacak alan ile Ek’te sunulan şartların sağlanması.

34 Proje revizyon önerileri
Merkezi Sterilizasyon Ünitesi Öneri: Diyalize hizmet veren su arıtma sisteminden Merkezi Sterilizasyondaki cihazlarında istifade etmesi cihazların ömürlerini uzatacağından, gerekli tesisat ilavesinin yapılması. Otoklav cihazlarının bulunduğu bölgede ekstra ısı yoğunluğu oluştuğundan merkezi sistem yetersiz kalabilmektedir. Havalandırma cihaz yerleşimlerinde bu durumun göz önünde bulundurulması. Temiz ve Kirli asansörlerin asansör boşluklarında birbirlerinde ayrılması ve hava temasının kesilmesi gerekmektedir. Merkezi sterilizasyon ünitesinde asma tavanda kullanılan kapatma malzemelerinin ve tavan üzerinde kalan alanlar arasındaki geçişlerin kirli ve temiz havanın birbirine karışmasını önleyecek şekilde olduğuna dikkat edilmesi.

35 Proje revizyon önerileri
TRSM ve Kapalı Psikiyatri Servisleri planlanmamış. Öneri: Bu iki birim için yeni bina içerisinde alanlarda şartların sağlanması mümkün olmadığından, hastaneye komşu arsada yapılacağı bilgisi basında geçen Genel Sekreterlik Hizmet Binası projesinde revizyona gidilerek ilgili alanlara uygun şartları sağlayan bir düzenlemeye gidilmesi.

36 İşleyiş revizyonlarimiz
Yatan servis katlarında «Hemşire Dinlenme» ‘ler planlanmadığından dolayı «Doktor Muayene» olarak planlanan alanların «Hemşire Dinlenme» olarak tefriş edilmesine karar verildi. «Doktor Muayene» alanları aynı zamanda müdahale-pansuman odası olarak planlandığından, oda farklı bir amaçla kullanılacağından dolayı «Hasta Banyo» olarak planlanan alanların müdahale-pansuman olarak tefriş edilmesine karar verildi. Anne Oteli olarak bir düzenleme olmadığından dolayı Yeni Doğan Katında bulunan Süit Odanın Anne Oteli olarak tefriş edilmesine karar verildi. Personel Yemekhanesi girişlerine turnike yerleştirilmesine ve otomasyona entegrasyonuna karar verildi.

37 İşleyiş revizyonlarimiz
Odyometri çekim odalarının ikiye ayrılmasına ve «Bebek Odyometri» çekim odası oluşturulmasına karar verildi. EKG, SFT, Eforlu EKG çekimleri için kendi bekleme alanları ve sıra takipleri bulunan bir ünite oluşturulmasına karar verildi. Buhar uygulaması için ayaktan gelen özellikle çocuk hastaların kullanımı için Buhar Uygulama Ünitesi oluşturulmasına karar verildi. Mahkum koğuşunda yatak sayısının artırılmasına ve eksik olan bekleme alanlarının hastanemiz imkanları ile oluşturulmasına karar verildi. Personel için toplu soyunma-giyinme alanlarının oluşturulmasına karar verildi. Radyoloji Servisinde bulunan Röntgen Çekim Odalarından bir tanesinin ESWL olarak düzenlenmesine karar verildi.

38 Görseller

39 görseller

40 görseller

41 görseller

42 görseller

43 görseller

44 görseller

45 görseller

46 görseller

47 görseller

48 görseller

49 WEB SAYFAMIZ

50 WEB SAYFAMIZ Devam eden 250 Yataklı Kırklareli Devlet Hastanesi inşaatıyla ilgili güncel detayları; web sayfamızdan takip edebilirsiniz.

51 teşekkürler Proje Yönetim Ekibi Dr.Ruşen COŞKUNER (Hastane Yöneticisi) Nuri BİNİCİ / Cihan PINAR 02 Haziran 2015


"250 yatakli kirklareli devlet hastanesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları