Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HATİCE AKKOYUNLU. Maddelerin ısı etkisiyle bulundukları hali değiştirerek katı, sıvı ya da gaz haline gelmesine hal değiştirme denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HATİCE AKKOYUNLU. Maddelerin ısı etkisiyle bulundukları hali değiştirerek katı, sıvı ya da gaz haline gelmesine hal değiştirme denir."— Sunum transkripti:

1 HATİCE AKKOYUNLU

2 Maddelerin ısı etkisiyle bulundukları hali değiştirerek katı, sıvı ya da gaz haline gelmesine hal değiştirme denir.

3 HATİCE AKKOYUNLU Sıvı maddenin gaz hale geçmesi (buharlaşma) Gaz maddenin sıvı hale geçmesi (yoğuşma) Katı maddenin sıvı hale geçmesi (erime) Sıvı maddenin katı hale geçmesi (donma) Katı meddenin doğrudan gaz hale geçmesi ya da gaz maddenin doğrudan katı hale geçmesi (süblimleşme) olmak üzere beş şekilde gerçekleş

4 HATİCE AKKOYUNLU BUHARLAŞMA Sıvı bir maddenin ısı enerjisi alarak gaz hale geçmesine buharlaşma denir. ÖRNEKLER Sıcak havalarda yıkanan balkonun zeminindeki su, bulunduğu bölgeden ısı alarak buharlaşırken zeminin serinlemesine neden olur. Avucumuza döktüğümüz kolonya bir süre sonra derimizden ısı alıp buharlaşırken bir serinlik hissi oluşur. Odada bulunan bir bardak su buharlaşarak bir süre sonra azalır.

5 HATİCE AKKOYUNLU BUHARLAŞMA HER SICAKLIK DERECESİNDE OLUR Dışarıya asılan ıslak çamaşırlar üzerindeki su damlacıkları ortamdan ısı alarak buharlaşıp havaya karışınca çamaşırlar kurumuş olur. Çamaşırlar sıcak havada, soğuk havaya göre daha çabuk kurur. Buna göre; buharlaşma her sıcaklık derecesinde olur. Ancak sıcaklık arttıkça buharlaşma hızı artar.

6 HATİCE AKKOYUNLU Sıcaklık artışıyla, Rüzgarla, Havadaki nemin azalması ve Sıvı yüzeyinin genişlemesiyle artar

7 HATİCE AKKOYUNLU Gaz halindeki maddenin soğutularak (ortama ısı vererek) sıvı hale dönüşmesine yoğuşma (yoğunlaşma) denir.

8 HATİCE AKKOYUNLU Sıvı içinde oluşan hızlı buharlaşmaya kaynama denir. Kaynama sıvının her yerinde olur. Kaynama buharlaşmanın hızlı şeklidir.

9 HATİCE AKKOYUNLU Katı maddelerin ısı alarak sıvı hale geçmesidir. Buzun ısınarak (ortamdan ısı alarak) sıvı hale gelmesidir.

10 HATİCE AKKOYUNLU Sıvı maddelerin ısı vererek katı hale dönüşmesidir. Suyun ortama ısı vererek buza dönüşmesidir. Yeterince ısı alan bakır, altın, demir gibi katılar erir. Benzin, alkol, zeytinyağı, mazot gibi sıvılar yeterince soğutulursa donar.

11 HATİCE AKKOYUNLU


"HATİCE AKKOYUNLU. Maddelerin ısı etkisiyle bulundukları hali değiştirerek katı, sıvı ya da gaz haline gelmesine hal değiştirme denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları