Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Elementler ve Bileşikler. Element Nedir? Tek cins atomdan ( tanecikten ) oluşan maddeye element denir. Hidrojen atomu Karbon atomu Hidrojen elementi Karbon.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Elementler ve Bileşikler. Element Nedir? Tek cins atomdan ( tanecikten ) oluşan maddeye element denir. Hidrojen atomu Karbon atomu Hidrojen elementi Karbon."— Sunum transkripti:

1 Elementler ve Bileşikler

2 Element Nedir? Tek cins atomdan ( tanecikten ) oluşan maddeye element denir. Hidrojen atomu Karbon atomu Hidrojen elementi Karbon elementi

3 Element Modelleri Element Modeli Element Molekül Modeli

4 Bileşik Nedir? Değişik cins atomlardan ( taneciklerden ) oluşan maddelere bileşik adı verilir. Elementler birbirine bağlanarak bir araya gelirler ve kümeler oluştururlar. + Hidrojen elementi Oksijen elementi Su bileşiği

5 Çözelti Nedir? Bir maddenin bir sıvı içinde ( genellikle suda ) görünmeyecek ( homojen ) şekilde dağılması (çözünmesi ) olayıdır.

6 Karışım Nedir? Maddelerin gelişigüzel birbirine karıştırılması olayıdır. Her iki maddede karışımda kendini göstermektedir.

7 Maddenin Değişimi ve Yapısı Bir tencere yemeği 5 tabağa bölününüz. 5 tabakta da farklı mı yoksa aynı tür yemek mi vardır? Bal donduğu zaman onu ısıtarak eski haline getiririz. Bal tekrar donunca eski haline gelebilir mi? Kibrit ile bir kağıdı yaktığımızda, kağıt eski haline dönebilir mi?

8 Fiziksel Değişimler Maddenin yalnız görünümü değişir. Geriye dönüş vardır. – Buzun erimesi – Kağıdın yırtılması – Suyun kaynaması – Mumun erimesi – Odunun yarılması – Yoğurttan ayran olması – Tuzun suda çözünmesi – Etin kıyılması

9 Kimyasal Değişimler Maddenin iç yapısını bozan, geriye dönüşü olmayan bir değişim. – Odunun yanması – Elmanın çürümesi – Sütten yoğurt olması – Un ve su ile hamur olması – Sütün ekşimesi – Demirin paslanması – Mumun yanması – Yumurtanın pişmesi

10 Katı Madde Moleküllerin Hareketleri Katı maddenin molekülleri birbirine sıkıca kenetlenmiştir. Bu onların aralarında çok az boşluk olduğunu göstermektedir.

11 Sıvı Madde Moleküllerinin Hareketi Sıvı molekülleri birbiri üzerinden kayarak hareket ederler. Bulundukları kabın şeklini alırlar.

12 Gaz Madde Moleküllerinin Hareketi Gaz molekülleri arasındaki boşluk o kadar fazladır ki, moleküller her yöne hareket ederler. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Hacimleri belirsizdir.


"Elementler ve Bileşikler. Element Nedir? Tek cins atomdan ( tanecikten ) oluşan maddeye element denir. Hidrojen atomu Karbon atomu Hidrojen elementi Karbon." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları