Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

◦ Maddenin Fiziksel Özellikleri ◦ Bir maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen özellikleri fiziksel özelliktir. ◦ Maddenin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "◦ Maddenin Fiziksel Özellikleri ◦ Bir maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen özellikleri fiziksel özelliktir. ◦ Maddenin."— Sunum transkripti:

1

2 ◦ Maddenin Fiziksel Özellikleri ◦ Bir maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen özellikleri fiziksel özelliktir. ◦ Maddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği, katı, sıvı ve gaz halleri, erime noktası, kaynama noktası fiziksel özelliklerdendir.

3  Bir maddenin fiziksel özelliklerini cıva metali üzerinde inceleyelim. Oda koşullarında sıvıdır.  Metalik parlaklığa sahiptir. Kokusuzdur.  Normal erime noktası -38,87  C ve normal kaynama noktası 356,58  C ’dir. Elektrik ve ısı akımını iyi iletir. 20  C ’de öz kütlesi 13,55 g/cm3’tür.

4 ◦ Bir maddenin reaksiyon verebilmesi veya başka maddeler ile birleşerek yeni bir madde oluşturabilme kapasitesi kimyasal özelliktir. ◦ Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, herhangi bir madde ile reaksiyona girip girmemesi maddenin kimyasal özelliğidir.

5  Maddenin dış görünüşü ile ilgili olan özelliklerdir. Yoğunluk, sertlik, renk, koku, tad... gibi.  Maddenin dış görünüşündeki değişiklikler fiziksel olaydır. Şekerin suda erimesi, kağıdın yırtılması, buzun erimesi... gibi. Kaynama olayı Kağıdın buruşturulm ası Tuzun çözünmesi Camın kırılması Erime olayı Yumurtanın kırılması

6  Maddenin iç yapısı ile ilgili olan özellikler kimyasal özelliklerdir. Yanıcı olup olmaması, asidik yada bazik özellik... gibi. Maddelerin atom ve moleküllerinde meydana gelen değişikler kimyasal değişmedir. Kağıdın yanması, hidrojen ve oksijenin birleşerek su oluşturması, demirin paslanması... gibi. Yumurtanın pişirilmesi Dinamitin patlaması Mumun yanması Kibritin yanması Amonyumdikromatın yanması Demirin paslanması

7 Bir maddenin dışarıdan ısı (enerji) alarak veya dışarıya ısı (enerji) vererek bir halden başka bir hale geçmesine; “hal değiştirme” denir.

8


"◦ Maddenin Fiziksel Özellikleri ◦ Bir maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen özellikleri fiziksel özelliktir. ◦ Maddenin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları