Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri · Elementler tek cins atomu içeren maddelerdir. · Bileşikler ise değişik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri · Elementler tek cins atomu içeren maddelerdir. · Bileşikler ise değişik."— Sunum transkripti:

1 Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri · Elementler tek cins atomu içeren maddelerdir. · Bileşikler ise değişik atomların belirli bir sayıda birleşmesi ile oluşan ve kendini oluşturan atom türlerinin özelliklerinden farklı özelliklere sahip maddelerdir. · Bazı moleküller aynı tür atom içerir. Molekül yapılı oldukları halde tek bir cins atom içerdikleri için bu maddelerde element olarak değerlendirilir. Bu durum oksijen ve azot gazı örneklerinde olduğu gibi daha çok gazlarda görülür.

2 Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri · Aynı cins maddelerin atomları aynı, farklı cins maddelerin atomları ise birbirinden farklıdır. Örneğin; Demir atomları ile Civa atomları birbirinden farklıdır. Bu fark atomu oluşturan parçacıkların farklı sayıda olmasından kaynaklanmaktadır. · Elementlerin türü değiştikçe içerdiği atomların büyüklükleri de değişir, dolayısı ile bunlar farklı atomlardır.

3 Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri Günlük hayatımızda kullandığımız eşyaların yapıldıkları maddeleri incelersek bunların içinde en çok Demir, Alüminyum, mücevherler, Altın ve Gümüş, Oksijen, Hidrojen,Azot dan oluştuğu görülür. · Atomlar birbirlerinden büyüklük bakımından farklıdır

4 Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri · Uluslar arası bilim dili oluşturabilmek için ve hem de kolaylık sağlamak için elementler sembollerle gösterilir. · Ayrıca kimyasal olarak ifade edilmesi gereken bazı olaylar (kimyasal tepkimeler) element sembolleri ile daha rahat ifade edilir. Örneğin; suyun oluşmasını anlatan tepkimeye bakacak olursak; oksijen atomunun 2 hidrojen atomuna bağlanarak su molekülünün oluştuğunu görürüz.

5 Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri ÖRNEK: I. Bir tane H atomu, bir tane F atomuna bağlanarak HF molekülünü oluşturur. II. Magnezyum atomu iki tane klor atomuna bağlanarak MgCl 2 molekülünü oluşturur. III. Bir tane azot atomuna 3 tane hidrojen atomunun bağlanmasıyla NH 3 molekülü oluşur. Yukarıda verilen olayları kimyasal denklemlerle gösteriniz.

6 Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri Çözüm: I. H + F ------------- HF II. Mg + 2Cl ------------- MgCl 2 III. N + 3H ----------------- NH 3 NH3


"Maddenin Yapısı ve Özellikleri Muhammed GürsoyFen ve Teknoloji Element ve Sembolleri · Elementler tek cins atomu içeren maddelerdir. · Bileşikler ise değişik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları