Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN TANECİKLİ YAPISI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN TANECİKLİ YAPISI"— Sunum transkripti:

1 MADDENİN TANECİKLİ YAPISI
MADDENİN TANECİKLİ YAPISI A.Maddenin Yapı Taşları 1.Maddenin Yapı Taşları:Atomlar Maddenin katı, sıvı ve gaz olarak sınıflandırıldığını biliyorken etrafımızdaki gördüğümüz maddelerin hangilerinin katı,sıvı ve gaz maddelere örnek olabileceğini hiç düşündünüz mü? Madde hangi halden olursa olsun tanecikli yapıdan oluşmuştur. Maddeyi oluşturan taneciklerin arasında boşluk bulunur. Madde hangi halde olursa olsun maddeyi oluşturan tanecikler hareket halindedir. Bu nedenle maddeyi oluşturan taneciklerin hareketlerinden dolayı hareket (kinetik) enerjileri vardır. Maddelerin tanecikleri arasındaki boşluk miktarı ve taneciklerin hareketi maddenin haline göre değişir.

2 Madde arasındaki boşluk miktarı maddenin haline göre değişir. 2
Madde arasındaki boşluk miktarı maddenin haline göre değişir. 2.Maddeyi Nereye Kadar Bölebiliriz? Maddelerin göz ile görmediğimiz çok küçük parçacıklardan oluştuğunu biliyoruz. Örneğin bir kağıt parçası elinize alıp bölebildiğiniz en küçük parçaya kadar bölün acaba elinizde kalan parçanın en küçük parçası olduğunu mu zannediyorsunuz. Bilim insanları küreye benzeyen ve maddenin yapı taşları olan bu taneciklere atom adını vermişlerdir.

3 3.Tarih Boyunca Atom Fikri
Tarih boyunca atom konusundaki fikirler sürekli olarak değişime uğramıştır. Zaman içerisinde atom konusunda yapılan çalışmaları ve değişen fikirleri birlikte keşfedelim. Demokritus Dalton

4 Milattan 400 yıl önce yaşamış filozof Democritus
Bana göre her madde aynı özdeş maddeden oluşmuştur. Madde daha küçük parçalara ayrılamaz

5 Bana göre ise madde de atomda daha küçük parçalara ayrılabilir.
Dalton

6 B. ELEMENTLER, BİEŞİKLER, MOLEKÜLLER
1.Bütün Maddeleri Oluşturan Tanecikler Aynı mıdır? Gördüğünüz eşyalar bir birinin aynısı mıdır? Onların renklerini, biçimlerini ,kokularını tatlarını birbirinden ayıran sizce ne olabilir.

7 Resimlerde de gözlemlediğiniz gibi her bir maddeyi oluşturan atomların dizilişleri sayıları ve büyüklükleri birbirinden farklıdır. Sabunun , suyun ve gazın tanecikleri yapısı bir diğerinden farklı olduğundan maddeler bir birlerinden farklıdır.

8 Yaşantımızda kullandığımız birçok ürün , bir ya da daha fazla elementin birleşmesi ile oluşmuştur. Her gün evimizde kullandığımız tuz farklı iki elementin birleşmesi ile oluşmuştur. Bunları biliyor muyuz? Su hidrojen elementi ve oksijen elementinden oluştuğunu.

9 c.Fiziksel ve Kimyasal Değişimler
Maddelerin değişimi: Günlük yaşantımızda bir çok defa şahit olmuşuzdur sütün yoğurda veya suyun buz olması gibi… Bu tür maddeden yeni bir madde oluşmuyorsa bu değişim fiziksel değişimdir.bu tür maddeden yeni bir madde oluşuyorsa bu değişim kimyasal değişimdir.


"MADDENİN TANECİKLİ YAPISI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları