Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI. ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE MADDE BAĞIMLILIĞI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI. ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE MADDE BAĞIMLILIĞI."— Sunum transkripti:

1 ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI

2

3 ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE MADDE BAĞIMLILIĞI

4 BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? o Sağlığa zararlı alışkanlıklar nedir? o Bağımlı olmak nedir? o Sigara, alkol ve uyuşturucuya başlama nedenleri nelerdir? o Sigara, alkol ve uyuşturucunun sağlığa zararları nelerdir? o Bilinen diğer zararlı alışkanlıklar o Sağlığa zararlı alışkanlıklardan korunma yolları

5 SAĞLIĞA ZARARLI ALIŞKANLIKLAR Sağlığı olumsuz yönde etkileyen,zararlı olduğu bilindiği halde kolay kolay vazgeçilemeyen alışkanlıklara sağlığa zararlı alışkanlıklar denir.

6 BAĞIMLILIK Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.

7

8 Bağımlılığın Oluşumu İlk temas (Deneme) Kullanım ve hücresel düzeyde değişme (Zaman zaman kullanım) Psikolojik ve Biyolojik Bağımlılık (Sürekli kullanım)

9 Bağımlı Kimdir? Bu süreçleri yaşayan kişi bağımlıdır. Maddeyi Arttırıyorsa Yoksunluk Belirtisi (depresyon-kramp) Yaşıyorsa Madde Alınması ile Rahatlıyorsa Ruhsal Bedensel Sosyal Zarar Yaşıyorsa Sorumluluklarını İhmal Ediyorsa

10

11 Zararlı Alışkanlıklara Başlama Nedenleri Merak Arkadaş baskısı Sorunlarına çözüm aramak ve uzaklaşmak Farklı gözükmek Beğeni toplamak Bir gruba ait olmak Eğlenmek İLGİ, SEVGİ VE ŞEFKAT YOKSUNLUĞU

12 VE EN ÖNEMLİSİ!!! “Bir defa denemekle bir şey olmaz” ve benzeri tuzak sözler.

13 HEDEFTE GENÇLER VAR..!

14 NEDEN GENÇLER? ZARARLI ALIŞKANLIKLAR KARŞISINDA GENÇLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ: İlgileri yüksek düzeydedir. Tepkileri serttir. Çabuk sevinir,çabuk üzülürler. Gel geç hevesleri vardır. Başarılı olma istekleri güçlüdür. Karşılaştırmadan hoşlanmazlar., Dış görünüşe önem verirler. Arkadaşlarının sözüne ve davranışlarına önem verirler.

15 SİGARA Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir. ÖLÜM ZEHİR KAĞIT-TÜTÜN

16 SİGARANIN İÇİNDEKİ MADDELER Karbon monoksit: Egzos gazı Arsenik: Zehir imalatı Metanol: Roket gazı DDT: Böcek ilacı Kadmiyum: Araba aküsü Bütan gazı: Tüp ve çakmak gazı Aseton: Kimyasal sökücü Naftalin: Güve ilacı Amonyak: Kimyasal temizleyici Nikotin : Bağımlılık yapan bir uyuşturucu çeşidi

17 Önümüzdeki 20 yıl içinde sigara; AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldürecektir!!!

18 SİGARANIN SAĞLIĞA ETKİLERİ Ses telleri,cilt ve cilt rengi bozulur. Tat alma duyusu ve dişler bozulur. Gözlerde katarakta ve körlüğe neden olabilir. Omurgada bozuklukları ve kemik erimesi artar. Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ortaya çıkar. Şeker hastalığına neden olur. Sigara vücudun bağışıklık sistemini baskılar Kalp-damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Solunum sistemi rahatsızlıkları ve özellikle akciğer hastalıklarına neden oluyor.

19

20

21

22 SİGARA; Akciğer Kanserlerinden% 95, Akciğer Hastalıklarından% 82, Kalp-Damar Hastalıklarından %51, Felçlerden % 28, Oranında Sorumludur.

23 2020 - 2030’lu yıllarda sigara her yıl 10 milyon kişinin ölümüne neden olacaktır. Sigara her yıl 4 milyon kişinin, günde 11 bin kişinin, her 8 saniyede 1 kişinin ölümünden sorumludur.

24 Pasif İçicilik Pasif içicilerin % 25’ inde akciğer kanseri görülür. Sigara içtiği için ölen her 9 kişi, içmediği halde dumanını soluyan 1 kişinin de ölümüne neden olmaktadır.

25 SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ÖNERİLER Kesin karar vererek herhangi bir gün seçilerek bırakılır. Sigara içen arkadaş ve çevreden uzaklaşın. Sigara içme isteği uyandıran yiyecek ve içeceklerden (çay-kahve) uzak durun. Yanınızda sigarayı hatırlatacak eşya taşımayın. Sizi strese sokacak konu ve tartışmalardan uzak durun.

26 Sigara içen gençlerin; Okul başarısı düşüktür Dikkat toplama güçlüğü vardır Kasları zayıftır Göğüs çevresi iyi gelişmez Boyları kısa kalır Sık hasta olurlar

27 SİGARANIN ESİRİ OLMAYIN !...

28 VÜCUDUNUZ KÜLLÜK OLMASIN!!!!!

29 Düşük, erken doğum, doğum sonrası ölüm ve sakatlıkların sebebidir. Sigara içen annelerin bebekleri sık ve ciddi solunum enfeksiyonları geçirirler. Sigara üreme hücrelerini olumsuz etkiler kısırlık riskini artırır SİGARA VE BEBEK

30 KAPALI BİR ODADA İÇİLEN 1 ADET SİGARA DUMANI 2 AYLIK BİR BEBEĞİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTUR.

31 SİGARAYI HERKES BIRAKABİLİR!!!

32

33

34 ALKOL Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir.

35 SARHOŞLUK VEREN HER ŞEY HARAMDIR. HADİS-İ ŞERİF ( HZ. MUHAMMED)

36 İnsanlar Neden İçiyorlar? Zevk almak Duygu durumlarını düzeltmek Stresle başa çıkmak Alkol içme arzusu

37 ALKOLÜN SAĞLIĞA ETKİLERİ Kan dolaşım düzenini bozar. Karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelir, siroz hastalığına sebep olur. Böbrek iltihabına, idrarda şeker ve enfeksiyon oluşmasına yol açar. Mideyi bozar, ağrı yapar, gastrit ve ülsere sebep olur. Bağırsak çalışma düzeni bozulur.

38 İnsan,irade ve dengesini kaybeder. Beyni uyuşturur, yürümekte zorluk çekilir, kol ve bacak çekilmelerine, yüz ifadesinde bozukluklara sebebiyet verir. Heyecan, telaş, korku, sinir buhranları ve kıskançlık, çeşitli rûhî bozukluklara yol açar. El titremeleri, tikler, felçler ortaya çıkar.

39 “Alkol kullananların ve alkol kullanmaya bağlı problemlerin oranı ülkemizde maalesef her geçen gün artmaktadır”.

40

41 UYUŞTURUCU FELAKETİ Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanıdır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıklarıdır. Kullanan kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açar. Ayrıca bu maddeler kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluştururlar.

42 VÜCUDA ETKİLERİ Beyin ve Merkezi Sinir sistemini, Sindirim Sistemini, Karaciğer ve Böbrekleri, Solunum Sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığa neden olmaktadır.

43 Madde bağımlılığı ile ilgili yanlış kanılar  -Bir kere kullanmaktan bir şey olmaz  -Ara sıra kullanmakla bir şey olmaz  -Ben kontrol edebilirim  -Benim iradem güçlüdür  -Herkes kullanıyor bir şey olmuyor  -Ben bağımlı olmam

44 11 ayda böyle bir fiziksel değişim olabileceğine inanabiliyor musunuz?

45 4 EYLÜL 2001 DÜNYA YÜZ GÜZELİ SEÇİLEN TÜRK KIZI BURÇİN BİRCAN 6 OCAK 2004 te henüz 20 yaşında iken Zeytinburnu Kozlu Mezarlığı önünde cesedi bulunan Burçin Bircan'ın günlüğünde insanı ağlatan ifadeler bulundu.Burçin, "İftar saati Beyoğlu'nda gezerken, ezanın okunması beni çok etkiledi. Sanki gırtlağım bir yumak oldu. Ailemi ve onlarla yaptığım iftarlar aklıma geldi. Oruçlarını açan insanları ve aileleri görünce rezilliğimi daha da anladım" diye yazmış.

46 KULLANIMLA MÜCADELE Tedavi; Uyuşturucu madde kullanan kişiler tedavi olabilir. Özellikle tedavi ilkelerini yerine getiren kişilerde uyuşturucu maddeyi bırakma oranı çok yüksektir.

47 DİĞER ZARARLI ALIŞKANLIKLAR Düzenli ve Dengeli Beslenmeme Hareketsiz Yaşam Tarzı Kişisel Hijyeni ve Uyku Hijyeni Sağlamama Kumar Alışkanlığı TV ve İnternet Alışkanlığı

48 ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUNMA YOLLARI En önemlisi sevgi, ilgi ve şefkat dolu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirmek Eğitim Çevre (Aile, okul, arkadaş ve iş çevreleri) Medya, Genel ahlak sahibi olmak Çocuğa çevre şartlarını o şekilde hazırlamalıdır ki, onun davranışı karşısında ona söyleyeceğimiz söz; “Sakın yapma” yerine, “Aferin!” olmalıdır.

49 Ergenlik döneminin özelliklerini bilin,eğitim ve öğretimini ona göre yönlendirin. Değişiklikleri fark edecek kadar dikkatli olun Tutarlı olun Bilim,spor ve sanat etkinliklerine yönlendirin Maddeler hakkında bilgi edinin ve doğru bilgi verin

50 Sokak çocuklarının hepsinin sokak çocuğu oluşlarının, tiner ve bally koklamalarının nedeni, suçlu çocukların tamamına yakınının suç işlemelerinin sebebi, yetişkin suçluların büyük çoğunluğunun suçlu olmalarının nedeni, çocukluk ve gençlik yıllarında sevgiden, ilgiden ve şefkatten mahrum kalmaları ve bozuk kişiler ve bozuk çevreler tarafından yönlendirilmeleridir.

51 ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUNMA KONUSUNDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR Bilindiği gibi zararlı alışkanlıklar, kişinin ruh ve beden sağlığını bozan alışkanlıklardır. Zararlı alışkanlıklar konusunda verilen bilgilendirmelerde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır 1. Çocuklara ve gençlere hiçbir zararlı, özellikle uyuşturucu madde gösterilmemeli ve nasıl kullanıldığı öğretilmemelidir. 2. Uyuşturucu maddelerin adları ve nasıl elde edildikleri bildirilmemelidir.

52 3. Uyuşturucu maddeler gaz, sıvı ve katı halde kullanılarak kişilerin tuzaklara düşürüldüğü anlatılmalıdır. 4.Zararlı maddeleri kullananların nasıl krize girdiği ve nasıl öldüğü anlatılmalı ve gösterilmelidir. Tehlikeli madde ve tehlikeli davranış o şekilde tanıtılmalıdır ki; özendirici olmayıp caydırıcı olsun.

53 İnsan iki temel davranışından biri, haz duyduğu şeye yaklaşmak, diğeri, elem duyduğu şeyden uzaklaşmaktır. İnsan tehlikeli şeyi, haz verici zannederse, bilmeden felâkete sürüklenir. Fakat onun felâket unsuru olduğunu kesin olarak bilirse, ondan uzak durur. İşte zararlı alışkanlıklar, birçok kişi tarafından ve medyada özellikle internette, özendirildiği için çocuklar ve gençler bunlardan haz duyacaklarını düşünerek, bilmeden ölüme giderler.

54 Eyvah! Çocuğum uyuşturucu kullanıyor Bugün Türkiye’de binlerce genç uyuşturucu batağında. Onları kurtarmak ve yeni gençlerin de bu tuzağa düşmemeleri için alınması gereken tedbirler olmalı. Göreve çocuklardan mendil almayarak başlayabilirsiniz.” Kırmızı ışıkta beklerken kağıt mendil uzatan bir çocuğa kayıtsız kalamıyoruz. Sokakta çalıştırılan çocuklar için üzülüyor, ailelerine kızıyoruz. Tinerci, balici diye etiketleyip kendimizden uzaklaştırdığımız uyuşturucu ve uçucu madde bağımlısı gençlerden sadece kaçıyoruz. Aslında onları görmezden gelip unutmaya çalışırken kendi çocuklarımızın da geleceğini ihmal ediyoruz. Çocukları sokağa düşmekten ve madde bağımlılığından koruma sorumluluğu sadece anne babalara değil birey olarak toplumdaki herkese ait. Bir kişi tek başına ne yapabilir diyenlere, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Fatih Kılıçarslan’ın cevabı hazır: “ Göreve çocuklardan mendil almayarak başlayabilirsiniz.”

55 UNUTMAYIN !!! BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER ÖZGÜRLÜĞÜ ÇALAR, SAĞLIĞI BOZAR ve ÖLÜME NEDEN OLABİLİR….

56


"ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI. ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE MADDE BAĞIMLILIĞI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları