Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Konu başlıkları  1 – Hayatı  2 - İlgi alanları 2 - İlgi alanları  3 - Buluşları 3 - Buluşları  4 – Ayrıcalıkları  5 – Alıntılar  6 - Diğer çalışmaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Konu başlıkları  1 – Hayatı  2 - İlgi alanları 2 - İlgi alanları  3 - Buluşları 3 - Buluşları  4 – Ayrıcalıkları  5 – Alıntılar  6 - Diğer çalışmaları."— Sunum transkripti:

1

2  Konu başlıkları  1 – Hayatı  2 - İlgi alanları 2 - İlgi alanları  3 - Buluşları 3 - Buluşları  4 – Ayrıcalıkları  5 – Alıntılar  6 - Diğer çalışmaları  7 - Diğer yazılar

3  15 Nisan 1707 de İsviçre’nin Basel şehrinde doğup,18 Eylül 1783 Rusya'nın St.Petersburg şehrinde ölmüştür  İsviçreli matematikçi ve fizikçi. 1 – Hayatı

4  18. yüzyıl'ın ın en önemli ve tüm zamanların önde gelen matematikçilerinden biri kabul edilmektedir.  En üretken matematikçilerden biri olarak çalışmalarının bütünü 70 cildi aşmaktadır.

5  Euler pek çok yeni kavram geliştirmiş, basit aritmetikten sayılar teorisi ve topolojiye kadar farklı alanlarda uzun süre kabul gören birçok teorem ispatlamıştır  Basel doğumlu olmasına rağmen çocukluğunun büyük kısmını babasının Lüteriyen papaz olarak vaaz verdiği komşu şehir Riehen'de geçirdi.

6  Euler çocukluk yılları boyunca gittikçe artan bir ilgiyle matematiğe bağlanmıştı ve bu sırada bir aile dostu olan Johann Bernoulli tarafından eğitiliyordu.  Euler babasının isteği üzerine matematik kadar ilginç bulmasa da Basel Üniversitesinde ilahiyat, İbranice ve Yunanca eğitimi aldı.

7  Bu eğitimin sonunda Bernoulli müdahale etmeseydi Euler bir papaz olacaktı.  Ama Bernoulli, oğlunun büyük bir matematikçi olabilecek yeteneğe sahip olduğunu söyleyerek baba Paul Euler'i ikna etti.  Euler, Basel Üniversitesi'nden 1726 yılında mezun oldu.

8  Euler 1735 yılında bir takım sağlık problemleri yaşamaya başladı. Humma hastalığına yakalandı ve 1740 yılında sağ gözü görmemeye başladı.  Yapılan cerrahi müdahale ile geçici olarak iyileşse de yeniden görme kaybı yaşamaya başladı. 1771 yılında yapılan yeni bir cerrahi müdahele öteki gözünü de kaybetmesine neden oldu.

9  18 Eylül 1783' de geçirdiği beyin kanaması sonucu öldü.  Matematikçi ve filozof Marquis de Condorcet şöyle demektedir; "...il cessa de calculer et de vivre,"(..hesaplamaya ve yaşamaya son verdi...)

10

11 2 - İlgi alanları  Euler matematiğin neredeyse bütün alanlarında çalışmıştır; geometri, aritmetik, trigonometri, cebir ve sayı teorisi.  Bunlara ek olarak uzay-zaman süreklisi mekaniği, ay teorisi ve diğer pek çok alanda da katkıda bulunmuştur.

12  Tıp, botanik ve kimya alanında önemli çalışmalar yapmıştır.  Aynı zamanda mükemmel bir tarihçi ve çok okuyan bir edebiyatseverdi.

13  Euler' in çalışmalarının tamamı eğer basılsaydı 60 ve 80 quarto ciltlik yer kaplardı.  Tahminlere göre çalışmalarının tamamının elde yazılarak kopyalanması günde 8 saat çalışmayla 50 sene sürer.

14 3 - Buluşları  Euler e (Euler sabiti olarak da bilinir) sabiti ile formüller yazan ilk kişidir. Faydasını, tutarlılığını ve bir sayının sanal üssünü almakta nasıl kullanılacağını Euler formülü ile tanımlamıştır

15  Bunun özel bir hali olan Euler özdeşliği:

16  Euler ikinci dereceden evrikliği keşfetti ve mükemmel sayıların bile Euclid (Öklid) formunda olması gerektiğini ispatladı.  İlkel kökleri araştırdı, yeni büyük asal sayılar buldu ve harmonik serilerin ıraksamasından asal sayıların sonsuz tane olduğu sonucuna vardı

17 4 - Ayrıcalıkları  Astroid 2002 Euler onun onuruna isimlendiriliyor.  Michael H. Hart’ ın tarihteki en etkileyici figürler listesinde 77. sırada gösterildi.  Yaklaşık yirmi yıl boyunca (1979 - 1996), resmi İsviçre kâğıt paralarının üzerinde kullanıldı.

18 5 - Alıntılar  Lisez Euler, lisez Euler, c'est notre maitre a tous.’’ (Euler’i oku, Euler’i oku, o hepimizin efendisi.)  Pierre - Simon Laplace tarafından söylendiği varsayılan ama muhtemelen asılsız olan bu söz 19. yy. yorumcularından Guido Libri tarafından ortaya atılmıştır.

19 6 - Diğer çalışmaları  Methodus inveniendi lineas curvas, maximi minimive proprietate gaudentes (Lausanne, 1744)  Theoria motus lunae (Berlin, 1753)

20  Institutiones, calculi integralis (St Petersburg, 1768-1770, 3 cilt)  Anleitung zur Algebra, or Elements of Algebra (1770); Dioptrica (1767-1771, 3 cilt)

21  Singh, Simon. (2000). Fermats letzter Satz, Munich: Deutscher Taschenbuch Verlag.  Lexikon der Naturwissenschaftler, Spektrum Akademischer Verlag Heidelberg, 2000.

22 7 - Diğer yazılar  Euler Leonhardt : "Lettres à une Princesse d'Allemagne";  Simmons, J. (1996). The giant book of scientists: The 100 greatest minds of all time, Sydney: The Book Company.

23  Hazırlayan : Mehmet TORLAK


" Konu başlıkları  1 – Hayatı  2 - İlgi alanları 2 - İlgi alanları  3 - Buluşları 3 - Buluşları  4 – Ayrıcalıkları  5 – Alıntılar  6 - Diğer çalışmaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları