Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

“İNSAN EĞİTİMLE DOĞMAZ AMA EĞİTİMLE YAŞAR” (Cervantes)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "“İNSAN EĞİTİMLE DOĞMAZ AMA EĞİTİMLE YAŞAR” (Cervantes)"— Sunum transkripti:

1

2

3 “İNSAN EĞİTİMLE DOĞMAZ AMA EĞİTİMLE YAŞAR” (Cervantes)

4 OKUMAK O : Onurlu bir yaşam, K : Kazançlı bir ömür, U :Uyumlu bir kişilik M : Metanetli bir ruh hali, A :Arınmış bir kalp K : Kurulu bir düzen kazandırır.

5 OKU ! “Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz bir kerem sahibidir. Ki O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini O öğretti.” (Alak, 1-5) “Nitekim kendi içinizden, size âyetlerimizi okuyan, sizi temizleyen, size kitap ve hikmeti, size bilmediklerinizi öğreten bir resul gönderdik.” (Bakara, 151)

6 NEBEVÎ YAKLAŞIM On Müslüman’a okuma- yazma öğreten serbest bırakılacaktır.” Hz. Muhammed(sav) “Dünyayı istiyorsanız kitap okumalısınız. Ahireti istiyorsanız kitap okumalısınız. Hem dünyayı hem de ahireti kazanmak istiyorsanız kitap okumalısınız.” Hz. Ali (r.a.)

7 Günümüzde ve geçmişte büyük başarılara imza atmış insanların hayatlarını incelediğimizde……..

8

9 - Müzik öğretmeni Beethoven’a; “Besteci olması imkansız!” demişti. Oysa o, insanlık tarihinin en büyük bestecilerinden birisi oldu. - Öğretmenleri Edison’u, hiçbir şey öğrenemeyecek kadar aptal bulurlardı. Edison’un kim olduğunu söylememize gerek var mı? - Walt Disney, bir gazetenin yazı işleri müdürü tarafından; “İşe yarar fikirleri olmadığı” gerekçesi ile kovulmuştu. Walt Disney, film ve eğlence endüstrisinde devrimler yapmıştır. - Churchill, orta okulda sınıfta kalmıştı. Daha sonra İngiltere’nin en sevilen başkanlarından biri oldu.

10  - Barış Manço müzik dersinden ikmale kalmıştı. Günümüzde ölümünün ardından bile tüm çocukların Barış abisi ve şarkıları hala dillerde ve yüreklerde. - Micheal Jordan, okul basketbol takımından atıldığı için basketbolu bırakmıştı. Daha sonra dünyanın en iyi basketbolcularından birisi oldu. - Einstein, dört yaşına kadar konuşamamıştı. Matematik dersinden çok başarısız olduğu için ilkokuldan atılmıştı. Oysa biz onu şimdi, yüzyılımızın en büyük bilgini olarak biliyoruz. - Charles Dickens, yüzlerce kapıdan “Sen yazar olamazsın.” denilerek geri çevrilmişti. Daha sonra kitapları bir çok dilde yayınlanmış ve milyonlarca satmıştır. - Müzik yapımcıları Elvis Presley’e şöyle demişlerdi; “Hiçbir işe yaramazsın, en iyisi kamyon sürücülüğüne geri dönmen.” Elvis Presley yaptığı müziklerle milyonları coşturmuştur.

11 KÖPEKBALIĞI VE KÜÇÜK BALIK Bilim adamları büyük cam bir akvaryumun içine bir köpekbalı ğ ı ve küçük bir balık yerle ş tirir ve akvaryumu ortadan ikiye cam bir bölme ile ayırırlar. Köpekbalı ğ ı kar ş ısındaki küçük balı ğ ı yiyebilmek için saatlerce hatta günlerce u ğ ra ş ır. Küçük balı ğ a ula ş mak için her hamle yaptı ğ ında aradaki cam bölmeye çarparak durmak zorunda kalır. Bir, be ş, on derken yüzlerce hamle yapar ama nafile i ş e yaramaz. Bu yüzlere denemeden sonra artık pes eder ve küçük balı ğ ı yemekten vazgeçer. Bu deneyi yapan bilim adamları bir süre sonra aradaki cam bölmeyi kaldırırlar. Sonuç ilginçtir. Köpekbalı ğ ı artık küçük balı ğ ı yemek için hiçbir giri ş imde bulunmamaktadır. Yani PES ETM İŞ T İ R. Üstelik önünde hiçbir engel kalmamasına ra ğ men.

12 ÇALIŞMANIN BENİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUM, AMA ÇALIŞAMIYORUM !...

13 ‘’ O KADAR ÇOK SIKILIYORUM Kİ ; İÇİMDEN HİÇ DERS ÇALIŞMAK GELMİYOR !...

14 DERSE ÇOK İSTEKLİ BAŞLASAM DA KISA ZAMANDA USANIYORUM !...

15 DERS ÇALIŞIRKEN, GEREKTİĞİ GİBİ YOĞUNLAŞAMIYORUM !.....

16 NİÇİN ÇALIŞMALIYIM Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur." PETER F. DRUCKER

17 Hayatta mutlu olmak (başarı) Aileniz (vefa borcunuz) İyi bir iş bulmak (saygıdeğer bir kişi) İyi bir eş bulmak (güzel bir aile kurma) Vatan, millet ve tüm insanlık (faydalı bir insan) Geleceğiniz mi? (hayalleriniz, kendiniz) NİÇİN ÖĞRENMELİ VE ÇALIŞMALIYIZ?

18 Başarıya giden yol çok çalışmaktan değil, etkili çalışmaktan geçmektedir.

19 DERS ÇALIŞMA SORUNLARININ BELİRGİN SEBEPLERİ VARDIR ;

20 YANLIŞ ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARINA KISACA BİR BAKALIM !!!... Alışkanlık hizmetkarların en iyisi, efendilerin en kötüsüdür. Nathanıel Emmons

21 TEMEL BİLGİ EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI DERSLERİ ANLAYAMAMA

22 AMAÇSIZ ÇALIŞMA !...

23 AMAÇLARI BELİRLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR ?

24 Dikkatimizin dağılmamasına Daha az hayal kurmamıza Planlı ve programlı çalışmamıza yardım eder. AMAÇ BELİRLEMENİZ:

25 ! Unutmamak gerekir ki başarılı bir insan belirlediği amaçlarına belirli bir zaman diliminde ulaşmış insandır.

26  Dikkatinizin. Dağılmamasına. Dağılmamasına.  Daha az hayal kurmanıza.  Planlı ve programlı çalışmanıza yardım eder. Hedef Belirleme

27

28 PLANSIZ VE PROGRAMSIZ ÇALIŞMA ! "Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir." TOWNSEND

29 EVİN DEĞİŞİK YERLERİNDE ÇALIŞMA !

30 KAYNAKLARDAN YARARLANMAMA !

31 DERSLERDEN KORKMA, ANLAYAMADIĞI DERSİ BIRAKMA DERSLE İLGİLİ ÖN YARGILAR

32 MÜKEMMELLİYETÇİLİĞİN ARKASINDA KORKU YATAR. İNSAN OLDUĞUNUZU HATIRLAYIN ! KORKULARINIZI GÖĞÜSLEYİN ! DAHA MUTLU VE ETKİLİ BİR İNSAN OLURSUNUZ !...

33 Öğrenme tekrarlayarak ve yaşantı yoluyla davranışta ve düşünce düzeyinde meydana gelen oldukça devamlı bir değişikliktir.

34

35 Unutmanın önüne geçebilmek için düzenli tekrarlar yoluyla Uzun Süreli Hafızaya geçirmek gerekmektedir.

36 Kısa Süreli Hafızadaki bilgi çabuk unutulur.

37 Uzun Süreli Hafızaya yerleştirilen bilgi uzun süre saklanabilir.

38 Kısa Süreli Hafıza Uzun Süreli Hafıza Öğrenilen konu Tekrar yoksa bilgi unutulur

39 Kısa Süreli Hafıza Uzun Süreli Hafıza Öğrenilen konu Düzenli tekrarlar bilgi USH kaydedilir ve bilgi unutulmaz

40 O gün görülecek konuya bir gün önceden mutlaka (İSOAT) yöntemine göre hazırlanmalıdır.

41 İ-İSTE S-SOR O-OKU A-ANLAT T-TEKRAR

42 En ideal ders çalışma süresi 40 dakikadır.

43 40 dakikalık ders çalışmasından sonra mutlaka 10 dakikalık bir tekrar yapılmalıdır. 10 dakikalık tekrardan sonra mutlaka 10 dakikalık dinlenmeye vakit ayrılmalıdır.

44 10 dakikalık dinlenmede TV’den uzak durun.

45 40’ ders çalışma + 10’tekrar +10’dinlenme

46 İlk tekrar 40 dakikalık çalışmanın sonunda yapılmalıdır. Bu tekrar öğrenilen konunun 24 saat hafızada kalmasını sağlar.

47 Ders dinlendikten sonra evde yapılacak ikinci bir on dakikalık tekrar bilginin bir hafta süreyle hafızada kalmasını sağlar.

48 Hafta sonu konunun 10 dakikalık üçüncü kere tekrarı bilginin bir ay süreyle hafızada kalmasını sağlar.

49 Bir ay sonra aynı konunun 4. Kere 10 dakikalık tekrarı o bilginin uzun süreli hafızaya kaydedilmesinden dolayı çok uzun saklanmasını sağlar.

50 Unutulmamalıdır ki;yapılan bu tekrarlar ders çalışma programının temelini oluşturmaktadır. Amaç.öğrenilen bilginin düzenli tekrarlarla K.S.H.’da U.S.H. ya aktarılmasıdır.

51 VERİMİ AZALTICI ETKENLERİ ORTADAN KALDIRINIZ Yorgunluk Elem Duygusu Fazla Heyecan Aile Dertleri UykusuzlukKorkuEndişeAcelecilik Normalin Altında Yada Üstündeki Fiziki Şartlar Araç Gereç Noksanlığı Başka Yerde Olma Düşüncesi Dikkati Dağıtacak Poster, Resim,Müzik AğrıÖfkeAçlıkTelaş Sızı Aşırı Kaygı Aşırı Tokluk VB…

52 V- UYGUN BİR ÇALIŞMA ORTAMI SEÇİNİZ Yatakta, koltukta ve divanda uzanarak çalışmak, dikkatin toplanmasını güçleştirecek, öğrencinin çalışmak için daha çok zaman yitirmesine neden olacaktır. Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır. Ayrı bir yerin sağlanamaması çalışmadan kaçmanın bir nedeni olmamalı, elverişsiz koşullarda da ders çalışmaya alışılmalıdır. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır. Ayrı bir yerin sağlanamaması çalışmadan kaçmanın bir nedeni olmamalı, elverişsiz koşullarda da ders çalışmaya alışılmalıdır.

53 Unutmayınız ki ; dağınık oda = dağınık zihin.  Sıcaklık  Işık  Havalandırılmış Oda

54 NOT TUTUNUZ Not tutarken; 1. Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır. 1. Anlatılanlar öğretmenin ağzından çıktığı gibi değil, anlaşıldığı gibi yazılmalıdır. 2. Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir. 2. Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenilmelidir. 3. Zamanın çoğu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçmelidir. 3. Zamanın çoğu yazmakla değil, dinlemekle, fikirleri kavramaya çalışmakla geçmelidir. 4. Konu; grafik, sekil, istatistik vb. bilgilere dayalı olarak anlatılıyorsa notlar arasına bunlarda alınmalıdır. 4. Konu; grafik, sekil, istatistik vb. bilgilere dayalı olarak anlatılıyorsa notlar arasına bunlarda alınmalıdır. 5. Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır. 5. Önemli fikir ve paragrafların aynen yazılmasında fayda vardır. 6. Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir. Önce müsvette yapma, sonra temize çekilme yoluna gidilmelidir.

55 NOT TUTMA NOT TUTMANIN İKİ BÜYÜK YARARI VARDIR: 1.“AKTİF KATILIM” SAĞLAR 2.ÖĞRENMENİN EN BÜYÜK DÜŞMANI OLAN UNUTMAYI AZALTIR..

56 NOT TUTMA ÇÜNKÜ; ÖĞRENDİKLERİMİZİN %70 İNİ 1 SAATTE %80 İNİ 1 GÜN İÇİNDE UNUTURUZ NOT TUTMAK ZAMAN VE ENERJİDEN EKONOMİ SAĞLAR

57 NOT TUTMA Her gün aldığınız notlara tarih koyun. Okunaklı yazınız. Bilinen sözcüklerle yinelenen terimleri kullanın.

58 Tartışma dönemlerinde not almayı kesmeyin. Dersin sonuna doğru not almayı kesmeyin. Dersten hemen sonra notlarınıza göz atın. Kaçırdığınız yerler için boşluk bırakın.

59 DERSİ DERSTE DİNLEMEK Derste anlaşılmayan konu, dersten sonra da soğuk gelecek, çalışılmayacak, bu şekilde konular birikecek, önünüzde büyük bir yığın olacaktır.

60 VERİMLİ OKUYUNUZ Öğrenmede hızlı okuma önemli ve gereklidir. Bu hız okunulan yazının niteliğine ve okumanın amacına göre ayarlanmalıdır. Vakit geçirmek amacıyla bir hikaye veya roman okurken okuma hızı oldukça yüksek olabilir. Ama okuma yorum yapma, eleştirme özet çıkarmak için yapılıyorsa okuma hızı yavaş olmalıdır. Hızlı okumanın en önemli yolu sessiz okumadır. Sessiz okuma hızı arttırdığı gibi anlamayı da kolaylaştırır. Hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanabilmek için bol bol okuma çalışmaları yapılmalıdır.

61 YÜKSEK SESLE OKUMANIN DA YÜKSEK FAYDALARI VAR Yüksek sesle okuyun! Çevrenizdeki koşullar şayet yüksek sesle okumanıza olanak vermiyorsa, bu durumda okuduğunuzu yazın ya da özet çıkarın

62 UNUTMAYIN… Okuduklarımızın % 10’unu İşittiklerimizin % 20’sini Gördüklerimizin % 30’unu Görüp+işittiklerimizin % 50’sini Görüp+işittiklerimizin+söylediklerimizin %80’ini Görüp+işittiklerimizin+söylediklerimizin+ yaptıklarımızın %90’ını hatırlarız.

63 Bunları... Çabuk Unuturuz...! Tam anlaşılmamış konular. Bilinçsizce, rast gele öğrendiklerimiz. Aralıksız, uzun süre çalışma ile öğrenilenler. Tekrarlanmayan bilgiler. Mutsuz anlarda öğrendiklerimiz. Düşünülmeden ezberlenenler. Olumsuz - mutsuzluk veren bilgiler.

64 Bunları... Çabuk Unuturuz...! Soyut, ilişkilendirmenin zor olduğu bilgiler. Uykusuzken öğrendiklerimiz. İlgi ve bilgi alanımıza girmeyen bilgiler. Stresli bir durumda öğrenilenler. Çağrışım ilişkileri zayıf bilgiler. Önemsiz olduğu düşünülen bilgiler. Pasif dinlenme ile öğrenilenler.

65 Bunları... Kişiye anlamlı gelen, tam anlaşılmış bilgiler. Bilinçli olarak hafızaya kaydedilenler. Çalışıp ve ardından dinlenmeler. Çok tekrarlanan bilgiler. Mutlu, neşeliyken öğrenileler. İsteyerek, yüksek motivasyonla öğrenilenler. Üzerinde düşünülerek öğrenilenler. Çabuk Hatırlarız...!

66 Bunları... Çabuk Hatırlarız… Somut bağlantılar kurulabilecek, görsel bilgiler. Uykudan önce öğrenilip, sonra tekrar edilenler. İlgi ve bilgi alanımıza giren bilgiler. Stressiz bir ortamda öğrenilenler. Öğrenilmiş bilgiler ile çok çağrışım yapan bilgiler. Önemli olduğu düşünülen bilgiler. Aktif dinleme ile öğrenilenler. Çabuk Hatırlarız...!

67

68 DÖNEM PLANI: Dönem planı için bir takvim kullanılabilir ve bu takvim öğrencinin göreceği bir yere asılır. Akademik dönem için tarihleri gösteren bu takvim sınavları, ödev tarihlerini, toplantıları ve bireyin gereksinim duyduğu durumları içermelidir. Böylece birey ileride ne yapması gerektiğini bilir ve sınava hazırlanma, ödev hazırlama gibi zorunlulukların üst üste gelmesini ve doğacak baskıların, karışıklıkların oluşmasını önler. HAFTALIK PLAN: Bir hafta boyunca tüm görevleri planlamak için hazırlanır. Sınav için hazırlanma, ders kitabını okuma, çalışma, arkadaşlarla toplanma gibi etkinlikler için zaman ayrılır. Haftalık plan yapılırken esnek davranmalı ve çok şey yapma planlanmalıdır. Eğer yeterince dinlenilmezse planlananlar gerçekleşmez. Birçok şeyi kötü bir biçimde yapmaktansa birkaç şeyi iyi yapmak daha yararlıdır. Haftalık planın gerçekçi olabilmesi için önce gözden geçirilir ve uygulandıktan sonra değerlendirilir. Yapılan plana muhakkak uyulmalıdır. En iyi plan bile uyulmazsa yararlı olamaz. Plan bireyin yaşamına uygun hale gelinceye kadar üzerinde çalışılmalıdır. GÜNLÜK PLAN

69

70 Ders programında bulunması gereken etkinlikler Uyanış saati Yemek saatleri Okula ya da dersaneye gidiş geliş saatleri Ders çalışma saatleri Boş zamanları değerlendirme saatleri

71 Ders çalışma programınızı renkli kalemlerle ve büyük bir kağıda yapılması sizin ders programınıza daha kolay motive olmanızı sağlar.

72 Planı Aksatan Faktörler Televizyon Bağımlılığı Spor bağımlılığı Kıramadığınız arkadaşlarınız Aileniz Ders çalışmaya oturamamak Misafirleriniz

73 MEHMET AZEM BAYKAL 72 III- ZAMANI VERİMLİ KULLANINIZ Her öğrencinin ders çalışma alışkanlığı farklıdır.Bu nedenle bir ders yada konu için ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır.Her öğrencinin ders çalışma alışkanlığı farklıdır.Bu nedenle bir ders yada konu için ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır. Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır.Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır. Ders çalışmak için gerekli gücün toplanabilmesi bakımından eğlenmeye ve spora da zaman ayrılmalıdır. Ancak bu süre gereğinden fazla olmamalıdır.Ders çalışmak için gerekli gücün toplanabilmesi bakımından eğlenmeye ve spora da zaman ayrılmalıdır. Ancak bu süre gereğinden fazla olmamalıdır.

74 BAŞARININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL???

75 KENDİMİZ

76 Başarılı olmuş insanların hayatları dikkatle incelendiğinde,planlı bir yaşam ve sıradan bir hayat yaşamadıkları ilk göze çarpan özelliktir. Ders çalışma süresini çok uzun tutmak öğrenmeyi olumsuz etkiler. Yorulmadan ara vermeyi öğrenmelisiniz. Başarıya giden ilk yol;kişinin kendisine söz geçirebilmesinden geçer. Başarının yolu önce kişinin başarıya kendisini inandırmasıyla mümkün olur.

77 BAŞARIYI HEDEF ALIN ; MÜKEMMEL OLMAYI DEĞİL !... YANLIŞ YAPMA HAKKINIZDAN VAZGEÇMEYİN. VAZGEÇERSENİZ YENİ ŞEYLER ÖĞRENME VE GELİŞME OLANAĞINI KAYBEDERSİNİZ !... "Harikulade şeyler ancak, içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesaretini gösterenler tarafından yapılmıştır." Barton

78 SİZLERİ BAŞARIYA GÖTÜRECEK 10 ALTIN KURAL 1- Kesinlikle TV. karşısında çalışmayınız. 2- Her akşam o gün işlenen konuları mutlaka tekrar ediniz. 3- Yanlış çözdüğünüz soruyu tekrar çözünüz. 4- Dersi derste dinleyin ve dersi çok iyi dinleyin. 5- Derse hazırlıklı gelmek verimi % 100 artırır. 6- Elinizden geldiği kadar ders çalışma odanızdan başka yerde çalışmayın. 7- Günde 3 saat plansız çalışacağınıza 1 saat çalışın ama planlı çalışın. 8- Başarı : ders başında geçen süreye değil,planlı çalışma ve etkili tekrara bağlıdır. 9- Çalışma gücünüzü artırın; 10- İyi dinleyin ; Gibi kurallara uyuldu ğ unda ba ş arıyı yakalamak ç ok daha kolay olacaktır.

79 “Ne attan düşmedik yiğit nede sürçmedik at vardır. Önemli olan düştükten sonra doğrulup kendine gelmektir.” BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..


"“İNSAN EĞİTİMLE DOĞMAZ AMA EĞİTİMLE YAŞAR” (Cervantes)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları