Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ailede ve Toplumda Kadın Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar Hatun Derneği Konferans Salonu: 01.03.2007 Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ailede ve Toplumda Kadın Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar Hatun Derneği Konferans Salonu: 01.03.2007 Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar."— Sunum transkripti:

1 Ailede ve Toplumda Kadın Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar Hatun Derneği Konferans Salonu: 01.03.2007 Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar Hatun Derneği Konferans Salonu: 01.03.2007

2 Ailede Kadın Eş ve Çocuklarla İletişim

3 Evlilik Evlilik romantik bir ilişki ile başlar ve giderek güç mücadelesine dönüşür. Kişilikler çatışır, tarafların ruh sağlığı zarar görür. En çok bedeli de çocuklar öder. Eğer taraflar akıllıysa yaşadıklarını kazanım haline dönüştürürler ve bağlılık gelişir.

4 Farklılıkların birlikteliği Evlilikte hiçbirimiz son şekli verilmiş, bütün kıvrımları istediğimiz gibi biçimlenmiş “ideal” ve “mükemmel” insanla karşılaşmıyoruz. Evlilik, henüz evlenmeyenlerin hayal ettiği gibi ilk günde iyiliği yada kötülüğü belli olan bir piyango değil; kötüyse iyileşebilecek, iyi olduğu halde bile kötüleşebilecek sürekli bir yolculuktur.

5 Kendi ailemizden öğrendiklerimiz Hayat senaryolarımızı, Düşünce ve davranış kalıplarımızı eşimiz ve çocuklarımızla iletişim kurarken bilinç dışına yansıtırız. Bu senaryoları ve içselleştirdiğimiz tecrübeleri yeniden yazabiliriz. Hayat senaryolarımızı, Düşünce ve davranış kalıplarımızı eşimiz ve çocuklarımızla iletişim kurarken bilinç dışına yansıtırız. Bu senaryoları ve içselleştirdiğimiz tecrübeleri yeniden yazabiliriz.

6 Evliliğe yatırım yapılmalıdır. Başarılı evlilikler hep emek verilmiş evliliklerdir.

7 Öz Bilinç: Kendini Tanıma Güçlü yönler, zayıf yönler, olumlu- olumsuz yönler, yetenekler, farklılıklar

8 Bilinçdışı / Bilinçaltı Özbilince sahip olmak için bilinçdışını ve bilinçaltını fark etmek gerekir. Bilinçaltı, beynin bir bölümündeki zihinsel içeriktir. Beynimiz çocukluk tecrübelerimizle ve duygusal yaşantılarımızla programlanmıştır. Bu programların % 60-70’ini değiştirme gücüne sahibiz.

9 BİLMEK ÇABALAMAK İSTEMEK

10 Başkalaşım Değil Değişmek Alışkanlıklarımızı değiştirmek zor bir süreçtir. Kişiliğimizin bir parçası haline gelmiş yanlış programlarımızı iyileştirmek gerekir. Kişiliğimizin bize zarar veren ve hizmet etmeyen bir yönünü değiştirmek, bilgisayar programı yazmak gibi bilgi, donanım ve çaba gerektirir.

11 Farkındalık Bilinci Ülfet perdesini aralamak

12 Psikolojik Arka Plân Bir fikir bizi sinirlendiriyorsa o fikre ihtiyacımız var demektir. Bilinçaltımızda belki bir çocukluk yaramıza dokunmuştur. Birisini çok sevmişsek arka planını anlamaya çalışmak önemlidir. Eş ve arkadaş seçiminde eşin, çocukken problem yaşadığımız ebeveyne benzeme derecesi önemli rol oynar.

13 Farklıyız Hepimiz İnsan doğuştan kendisini eşsiz ve benzersiz görme eğilimindedir. Bu eğilimi destekleyen değerler sevilir, desteklenmeyen değerlerden kaçılır. Hiç kimse aynı beyne ve kişiliğe sahip olmadığına göre çatışma işte burada başlayacaktır.

14 Karşılanmamış ihtiyaçlarımızı haksız yere eşimizden bekleriz. Sorunlar arasında kaygı verici bağlantılar kurarız. Benmerkezci ilişki sorunun büyümesine neden olur.

15 Ailede nasıl mutlu kadın olunur? ALTIN KURALLAR

16 ALTIN NOKTA KURALI Tarafların beklentileri, fiziksel, ruhsal ve duygusal ihtiyaçları konuşulduğunda; her iki taraf birer adım atarak orta noktada buluşup uzlaşmaya çalışmalıdırlar.

17 İYİ ZAN KURALI Eşinizin sinirli, kızgın, öfkeli veya ilgisiz tavırlarına karşı iyi zanla yaklaşın. Öncelikle eşinizi yanlış anlayabileceğinizi, bu davranışı sizi incitmek amacı ile yapmadığını düşünün. Olumsuz senaryolara inanmamak gerekir.

18 KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN ÖN KABUL KURALI Bir insan, diğer insanın kendisi hakkında kötü düşündüğüne inanırsa farkında olmadan beden dili ile bunu yansıtır. Karşı taraf olumsuzluğu hisseder ve savunmaya girişir. Karşılıklı negatif etkileşim ve yersiz düşmanlık duyguları oluşur. Diyalog sabırla devam ettirilmelidir.

19 SALDIRI HAKKI TANIMAK Bir insanın her zaman neşeli, mutlu olması hoş olurdu ama bu mümkün değildir. Eşinizin sinirli olmasının nedeni sizinle hiç ilgili olmayabilir. Ona saldırı hakkı tanımak gibi güzel bir armağan verirseniz fırtınaya fırsat vermezsiniz.

20 KENDİNİZİ KANITLAMANIZ GEREKMEZ Her anlaşmazlık genelde tarafların güç mücadelesine dönüşür. Kişi bunu kendi kimliğini, özgürlüğünü ispat etmek için fırsat olarak görür. Bu düşünce tarzı duygusal enerjileri karşılıklı olarak savunmaya harcamaya iter. Sürekli gerilim hali devam eder.

21 AYKIRI DUYGULARA SAHİP OLMA HAKKI TANIMAK Duygular genelde ak-kara şeklinde değildir; gri tonlar daha fazladır. İnsanın duygu yapısı çeşitli duyguların karışımından oluşur. Şu an sevgi hissetmediğimiz kişi ve olayı daha sonra sevebilirsiniz.

22 Bir şeyler ters gittiğinde “Hata nerede?” objektifliği ile hareket etmek gerekir. “Haksız da olsam eşim beni desteklemeli” düşüncesini sorgulamak gerekir. Hatalar onaylanmamalı. AVUKAT GİBİ DEĞİL HAKİM GİBİ OLMAK

23 AYDA BİR OTURUM YAPMAK Evlilik anlaşmaya varma sanatıdır. Gündemli oturumların ihtiyaç sıklığına göre yapılması çok işe yarar.

24 EŞİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAMAK Kişinin kendisinden çok eşi hakkında düşünmesi evliliğin önemli sorunlarındandır. Hatta bazı kişiler eşinin ruhunu bile kontrol etmek ister. Başkaları olmalarını istediğimiz gibi olmuyorlar diye sinirlenmek yanlıştır.

25 BOŞANMA TEHDİDİNE DİKKAT Şok konuşmalar yapmak evliliği test etmek tehlikeli bir yöntemdir. Güven ve sevgiyi arttırmaz. Egonuzu tatmin çabasından başka bir şey değildir. Kazananı olmayan bir uygulamadır.

26 FARKLI DÜŞÜNMEYİ SAĞLAMAK Sorun olduğunda verdiğiniz tepki karşınızdakini düşündürüyorsa başardınız demektir. Sorunlu evliklerde dikkatleri çocuk üzerine yöneltmek düşünce kalıplarını değiştirirse faydalıdır.

27 KONTROL DUYGUSUNU HESABA KATMAK Karşınızdaki kişide “Kontrolümü kaybediyorum” hissini uyandırırsanız ilişki zarar görür. İki tarafta “Kontrol bende” diyebilmelidir.

28 “Bu adam beni deli etti” diyorsanız, bırakın fırtına essin, arkasından sağanak yağış gelsin, sonradan çiçekler açacaktır. FIRTINALARA FIRSAT VERİN

29 İZLE-BEKLE YÖNTEMİ Hayatın kalıcı zevkleri beklemeyi bilenlere verilir. Sabır kesinlikle haklı ve mantıklı olmalıdır. Kişiliği ezdirmek, hakkını aramamak sabır değil pasifliktir. Aktif sabır ise sessiz ama soylu bir davranıştır.

30 “AH OLSAYDI” SENDROMUNA DİKKAT Sahip olduğu şeyin değerini bilen ama çoğu hedefleyen insan tehlikeden kurtulur. Kanaatkar olmak kişiyi tembelliğe itmemelidir. Daha iyiyi isterken sahip olduğu şeylerin farkına varmayan eş doyumsuzdur.

31 ŞEFKATİN ÖNEMİ  Şefkat sevgiden farklı bir duygudur.  Ruhsal bir enerjidir ve verdiği kimseyi de, vereni de iyi hissettirir.  Şefkatli insan aynı zamanda bağışlayıcı da olur, affetmeyi başarır.

32 Bilgisayarın Cinsiyeti  Öğretmen öğrencilere sorar: “Bilgisayar erkek midir, dişi mi?”  Kız öğrenciler: “Bilgisayar erkektir. Çünkü sorunları çözmek için yapılmalarına rağmen ömürlerinin dörtte üçünü problem çıkararak geçirirler.  Daha da önemlisi bir tane aldığınız zaman biraz sabretseydiniz daha gelişmiş modeline sahip olabileceğinizi görüp pişman olursunuz ve sık sık kilitlenir.”

33  Erkek öğrenciler: “Bilgisayar dişidir, çünkü onun mantığını yapıcısından başkasının anlaması mümkün değildir.  Yaptığınız en ufak hatayı hafızasına kaydeder, unutmaz, tekrar tekrar önümüze koyar.  Ayrıca bilgisayar aldıktan sonra asıl parayı aksesuarlarının tuttuğunu görürsünüz.”

34 TOPLUMDA KADIN

35 İdeal Kadın Modeli Çok kültürlü dünyada kadını var kılan cinsiyet kimliği değil, insanî hususiyetleridir. Bir kadın hangi durumda daha çok saygı görür? Cinsel kimliği ile erkekleri baştan çıkardığı zaman mı, yoksa fikirleriyle topluma yön verdiğinde mi? Aslında ideal kadın modeli, bu sorunun cevabında gizlidir.

36 Kadın Kimliği Kadın sosyal hayatta ürettikleri ve düşünceleri ile kendini göstermelidir. Cinsellikle öne çıkmak, kadın için artı değer olmaktan çok kolaycılıktır. 300 kelimeyle konuşan bir kadın kadın kimliğini temsil edemez.

37 Kadın Ticari Meta Mıdır? Reklamlarda görünen, filmlerde izlenen, billboardlarda sergilenen kadınlar ya da erkekler sahici değil, kurgulanmış kişilerdir. Sevimlilikleri; seyreden insanlar için değildir. Bir başka şeyi pazarlamak yada temsil etmek için sevimli olmak zorundadırlar. Aslında cinsellik pazarlanabilir kalıplar içine sığdırılmaya çalışılırken, parmaklar arasından kadının kimliği, kadının kişiliği kaçırılmaktadır.

38 Anne bağımlısı erkek tipi mi yetiştiriyoruz? Anneler kendi geleceklerini oğullarında görmekteler. Yaşlılığında ona bakacak ve iktidar verecek oğluna aşırı bağımlılık gösteren anne, bunu “sevgi” olarak sunsa da maalesef bu yanılgıdır.

39 Sorumsuz yetişenler… Aile “O erkektir, her şeyi yapma ayrıcalığı vardır” fikrini pekiştiren davranışlarla oğlunun yetişkin olmasını engelliyor farkında olmadan. Erkek çocuklar daha sorumsuz yetiştiriliyor.

40

41 İLGİ İLE DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


"Ailede ve Toplumda Kadın Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar Hatun Derneği Konferans Salonu: 01.03.2007 Zeki KARATAŞ / Sosyal Hizmet Uzmanı Gülbahar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları