Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Akılcı İlaç Kullanımında Nöropsikiyatri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Akılcı İlaç Kullanımında Nöropsikiyatri"— Sunum transkripti:

1 Akılcı İlaç Kullanımında Nöropsikiyatri
Dr. Hakan BOZKURT Nöroloji Uzmanı Özel Medikal Park Hastanesi Gaziantep

2 Toplum içinde yaklaşık her 5 kişiden birinde tedavi gerektirecek düzeyde ruhsal bozukluk saptanabilir. Birinci basamak sağlık hizmetine başvuranlar arasında ise her 3 kişiden birinde tedavi gerektirecek düzeyde ruhsal bozukluklara rastlanabilir.

3 Depresyon… Günlük Etkinlikleri İlgi ve İstekle Yapabilme ve Yaşamdan Zevk Almanın Yerini... Üzüntü, Keder, Mutsuzluk, İsteksizlik, Karamsarlık, Umutsuzluk, Suçluluk gibi duyguların almasıdır.

4 Depresif Hastalarda En Sık Bulunan Yakınmalar...
Yorgunluk, Enerji azlığı, Bitkinlik, Hareketlerde yavaşlama Gerginlik ve sıkıntı hissi Kendini üzgün ve çökkün hissetme Baş ağrısı Sırt ağrıları Uykusuzluk Göğüs ağrısı Hazımsızlık Baş dönmesi Gövdede, kollarda ya da bacaklarda ağrılar

5 Kronik hastalığı olanlarda depresyon sıklığı…
Diabetes mellitus % Miyokard infarktüsü % Koroner arter hastalığı % Hipertansiyon % Böbrek yetmezliği % Romatoid artrit % Kanser %

6

7 Dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın, bütün araştırmalarda depresyonun kadınlarda erkeklere göre iki kez daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır.

8 Yaşam temposunun ve rekabetin artması, sosyal bağların zayıflaması insanları yalnızlaştırıyor ve depresyon riskini arttırıyor.

9 Depresyonda intihar riski yüksektir (% 15),
İntihar edenlerin % 40-50’ sinde, tanı konmamış ya da yetersiz tedavi edilmiş depresif bozukluklar var, Kadınlarda intihar girişimi erkeklerden fazla iken Özellikle erkeklerde ve yaşlılarda ölümle sonlanan intihar girişimleri fazladır

10 Depresyonla İlişkili İlaç ve Maddeler…
Tansiyon ilaçları: ß-bloker, Metildopa, Reserpin Kalp ilaçları: Dijital, prokainamid Doğum kontrol hapları, Kortikosteroid Kanser Kemoterapisi, Alkol, Ağrı kesiciler (ör;Anti-inflamatuar: İndometasin, fenilbutazon, pentozokain)

11 Anksiyete… kaygı, sıkıntı, bunaltı, endişe, korkuya benzer bir duygu vardır. Anksiyete yaşayan kişi bu durumu "kötü bir şey olacakmış hissi", “rahatsız edici bir endişe hali" ya da "nedensiz bir korku" şeklinde ifade eder.

12 Anksiyete sık görüldüğü için her zaman bir hastalık belirtisi olarak düşünülmemeli,
Okulun ilk günü, hoşlandığın biri ile ilk randevu, işe yeni başlama, iş başvurusu, evlenme, ÖSS, SBS vb.

13 Depresyonda genel olarak norepinefrin, dopamin ve serotonin düzeylerinde düşme olduğu tespit edilmiştir. Tedavide de bu hormonların seviyelerinde yükseltme amaçlanır. En sık kullanılan grup SSRI’lar

14 Norepinefrin, Dopamin ve Serotonin…
Haz Motivasyon Öğrenme Dikkat İşlem belleği Farkındalık Uyku-uyanıklık İştah düzenlenmesi

15 Türkiye'de antidepresan kullanımı son 9 yılda (2003-2012) %164, son beş yılda ise %50 artmıştır.
Avrupa ülkelerine bakarsak, İngiltere'de antidepresan kullanımında yılda yaklaşık %10 gibi bir artış olduğu belirtilmekte. 2003 yılında 14 milyon kutu antidepresan tüketilirken, bu rakam 2006 yılı verilerine göre 22 milyon, 2007 yılında ise 26 milyon…

16 Yan etkiler… Türkiyede antidepresan kulanımının özellikle yaş arasında yoğunlaştığı söyleniyor. Bilinçsiz antidepresan kullanımı gençlerde öfke ve şiddet eğilimini körüklüyor. İlaçların faydalı olup olmamalarından bağımsız olarak, kullanım esnasında baş gösterebilecek bir dizi yan etkileri unutulmamalı.

17 Yan etkiler… Yerinde duramama, huzursuzluk, uyku sorunları,
ağız kuruluğu, titreme, diş sıkma, bulantı ve kusma, başağrısı, cinsel sorunlar, kilo artışı, yüksek kan başıncı, baş dönmesi

18 Yanlış kullanımlar… Antidepresan kullanırken sigara içmeye devam etmek antidepresanın etkisini düşürüyor. Kahvenin içindeki kafein bazı ilaçların çözülmesini yavaşlatıp ilacın vücutta birikmesine neden oluyor, bazı ilaçların da vücuttan atılmasını hızlandırıyor.

19 Yanlış kullanımlar… Alkol karaciğerde parçalandığı için çoğu ilacın kandaki seviyesini artırarak sersemlik, baş dönmesi, yürüme bozuklukları, uyku hali, terleme ve benzeri yan etkilere neden olabiliyor.

20 Yanlış kullanımlar… Antibiyotik, tansiyon düşürücü, diyabet ilaçları da antidepresanlarla benzer enzim sistemini kullanıyor. Bu nedenle bazı antidepresanlar bu ilaçları çözen enzimlerin faaliyetini engelleyerek diğer ilaçların zehirleyici doza çıkmasına neden olup tedavi sürecini olumsuz etkiliyor.

21 Yanlış kullanımlar… Doğum kontrol hapları da antidepresanların kan seviyesini artırarak yan etki doğurabiliyor. Ağrı kesici kullanımı konusunda da dikkatli olmak gerekir. Fazla kullanım antidepresanların etkinliğini önemli oranda azaltabiliyor.

22 Yanlış kullanımlar… Bazı antidepresanlar noradrenalin ve dopamini artırarak tansiyon yükselmesine bazıları ise tansiyon düşmesine neden olabiliyor. Yani tansiyon sorunu olan kişilerde de ilaç seçimi çok önemli.

23 Yanlış kullanımlar… Etkileri ortalama 15 günde ortaya çıktığı için sürekli ve düzenli kullanılmaları gerekir, Antidepresanlar “kafa yapan”, mutluluk veren ilaçlar değildir. Depresyonu olmayan kişiler antidepresan ilaç aldıklarında, iyi hissetmek yerine, ilaç yan etkileri yaşayacaklardır.

24 Uzman görüş… 1) Hastanın güvenliğini sağlamak, suisid riskini değerlendirmek 2) Acil durum tespiti yapmak 3) Dahili, nörolojik ve farmakolojik sebepleri ayırt etmek 4) Tedavi planı oluşturmak

25 Her şeyin fazlası zarar…

26 Her şeyin fazlası zarar
Yeterince olsun aşk Ne yalnız kalmalı Ne esir olmalı Her şeyin fazlası zarar Aşk’ın bile…

27 Ne leylası olmalı mecnun’un Ne maşuku olmalı aşuğun Ne divane olmalı
Ne pervane Her şeyin fazlası zarar Sevginin bile…

28 Ne gayretkeş olmalı, ne avare
Ne altını olmalı sükutun, ne gümüşü kelamın Ne ahiretlik olmalı, ne dünyalı Her şeyin fazlası zarar Soluğun bile…

29 Her şeyin fazlası zarar…

30 İlacın bile…

31


"Akılcı İlaç Kullanımında Nöropsikiyatri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları