Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ."— Sunum transkripti:

1 Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

2 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri Kaynama sıcaklığı Erime ve donma sıcaklığı Yoğunluk diye üç’ e ayrılır.

3 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Kaynama Sıcaklığı Isıtılan saf sıvıların sıcaklığı kaynama başlayıncaya kadar artar. Kaynama başlayınca sabit kalır ve kaynama süresince değişmez. Kaynama süresince sabit kalan sıcaklık değerine kaynama sıcaklığı denir.

4 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Kaynama Sıcaklığı MaddeKaynama sıcaklığı ( ‘C) Demir2750 Tuz1413 Su100 Etil alkol78 OksijenSıfırın altında 183

5 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Erime sıcaklığı Sıvılar da olduğu gibi saf maddelerde de ısı artışı belli bir noktadan sonra durur. Bu noktadan sonra madde ısı almasına rağmen sıcaklık sabit kalır.Saf maddelerin erimeye başladığı bu sıcaklığa erime sıcaklığı denir.

6 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Erime Sıcaklığı Saf maddeErime sıcaklığı (‘C) Demir1538 Bakır 1054 Gümüş 961 Tuz 801 Su 0

7 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Donma Sıcaklığı Saf sıvı madde belli bir sıcaklığa kadar soğutulunca donar. Donma olayı belirli bir sıcaklıkta başlar ve donma süresince sabit kalır. Saf sıvı maddelerin katı hale geçtiği sıcaklığa donma sıcaklığı denir.

8 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Yoğunluk Birim hacmi dolduran madde miktarına yoğunluk denir.Bu tanım; Yoğunluk = Kütle/ Hacim eşitliği ile verilir. Kütlenin birimi gram, hacmin birimi m L olarak alındığında yoğunluğun birimi g/ m L olur.

9 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Maddenin Ayırt Edici Özellikleri  Yoğunluk MaddeYoğunluk(g/ m L) Hava0, 001 Buz0, 918 Zeytinyağı0, 92 Su1,00 Demir7, 86


"Aslı Mert Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları