Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ. Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Maddeleri birbirinden ayırt etmek için her bir maddenin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ. Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Maddeleri birbirinden ayırt etmek için her bir maddenin."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

2 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Maddeleri birbirinden ayırt etmek için her bir maddenin kendine özgü özelliklerini kullanırız. Örneğin; renk, koku, tat ve sertlik gibi özellikleri ile maddeleri ayırt ederiz. Maddelerin ölçülebilen kaynama noktası, erime noktası ve yoğunluk gibi ayırt edici özellikleri de vardır.

3 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Kaynama Noktası Bir sıvının kaynadığı sıcaklığa kaynama noktası adı verilir. Sıvılar kaynadığı sürece sıcaklık değişmez. Saf sıvı kaynamaya başladıktan sonra verilen ısı sıcaklığı artırmaz, sabit kalır. Bu sıcaklıkta verilen ısı sıvının buharlaşması için harcanır.

4 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Kaynama Noktası Örneğin, su 100 C ta kaynar. Su ısıtılmaya devam edilirse sıcaklıkta bir artma gözlenmez.

5 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Sıvıların Hepsi Aynı Sıcaklıkta Mı Kaynar? Saf sıvıların kendilerine özgü kaynama sıcaklıkları vardır ve kaynama noktası onlar için ayırt edici bir özelliktir. Bazı sıvıların kaynama noktaları şöyledir: Bazı Saf Sıvıların Kaynama Noktası SıvıRengiKaynama noktası SuRenksiz100 C Etil alkolRenksiz78 C EterRenksiz35 C

6 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Katı maddeler ısıtıldığında sıcaklığı zamanla artar ve belirli bir değere ulaştığında katı erimeye başlar. Örneğin, derin dondurucudaki bir buz parçasının sıcaklığı genellikle 0 C ’un altındadır. Dondurucudan çıkarıldığında odanın ısısını almaya ve 0 C olduğunda erimeye başlar.

7 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Saf katıların erimeye başladığı sıcaklığa erime noktası denir. Katı eridiği sürece sıcaklık sabit kalır.

8 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Soğutulan bir sıvının sıcaklığı düşer. Sıvının sıcaklığı belirli bir değere ulaştığında sıvı hal değiştirerek katılaşmaya başlar ve donar. Örneğin, su soğutularak sıcaklığı 0 C’ a düşürüldüğünde donmaya başlar, saf sıvının donmaya başladığı sıcaklık donma noktasıdır.

9 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Donma olayı devam ettiği sürece ve sıvının tamamı katılaşana kadar sıcaklık sabit kalır. Örneğin, su 0 C ta donar. Su ısı kaybetmeye devam ederse donma devam eder.

10 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Aynı Mıdır? Buz 0 C’ ta erir ve su yine 0 C’ ta donar. Bütün saf maddelerin erime ve donma sıcaklıkları aynıdır. Yani saf bir madde hangi sıcaklıkta eriyorsa o sıcaklıkta donar veya tersi durum da geçerlidir.

11 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Bazı maddelerin erime ve donma noktaları şöyledir: Saf MaddeErime ve donma Noktaları Etil alkol-117 C Eter-116 C Aseton-95 C Su 0 C Kurşun327 C Bakır1084 C

12 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Erime ve Donma Noktası Saf maddelerin erime ve donma noktaları kendilerine özgüdür. Yani maddeler farklı erime ve donma noktasına sahiptir. Bu nedenle erime ve donma noktası saf maddeleri ayırt etmek için kullanılır.

13 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yoğunluk (Özkütle) Bir maddenin birim hacminin kütlesine yoğunluk ya da öz kütle denir. Birim hacim olarak; 1mL, 1L gibi birimler kullanılabilir. Yoğunluk;  Ayırt edici bir özelliktir.  Maddeleri tanımlamak için yoğunluk değerlerinden faydalanılabilir.

14 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yoğunluk (Özkütle) Aşağıda dört farklı sıvının 1 mL hacmindeki kütleleri verilmiştir. Buna göre;  Alkolün yoğunluğu; 0,8 g/mL  Zeytinyağının yoğunluğu; 0,9 g/mL  Suyun yoğunluğu; 1 g/mL  Altının yoğunluğu; 19,3 g/mL alkol zeytinyağısualtın

15 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yoğunluk (Özkütle) Yoğunluk birimleri; uluslar arası ölçü birimlerinde yoğunluk birimi kg/metreküptür. Kullanılan diğer yoğunluk birimleri ise;  g/mL  g/L  g/santimetreküp  Yoğunluk = Kütle / Hacim ‘dir.

16 Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yoğunluk (Özkütle) Bazı yoğunluk değerlerini g/santimetreküp cinsinden tanıyalım. Madde Yoğunluk(g/santimetreküp) Tahta 0,6 Buz 0,9 Alüminyum 2,7 Demir 7,8 Bakır 8,9


"MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ. Hüseyin SOYLU Fen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Maddeleri birbirinden ayırt etmek için her bir maddenin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları