Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji."— Sunum transkripti:

1 MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

2 FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ 5.SINIF DERS SUNUSU Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji

3 Ünitemiz: Maddenin Değişimi ve Tanınması Konu: Maddenin Ayırt Edici Özellikleri Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji

4 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Maddeleri birbirinden ayırt etmek için her bir maddenin kendine özgü özelliklerini kullanırız.Örneğin;renk,koku,tat ve sertlik gibi özellikleri ile maddeleri ayırt ederiz. Maddelerin ölçülebilen kaynama noktası,erime noktası ve yoğunluk gibi ayırt edici özellikleri de vardır.

5 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji 1.)Kaynama Noktası • Bir sıvının kaynadığı sıcaklığa kaynama noktası adı verilir.Sıvılar kaynadığı sürece sıcaklık değişmez. • Kaynayan bir saf sıvının sıcaklığı değişmez.Yani saf sıvı kaynamaya başladıktan sonra verilen ısı sıcaklığı artırmaz. • Sabit kalır. • Bu sıcaklıkta verilen ısı sıvının buharlaşması için harcanır.

6 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji 1.)Kaynama Noktası Örneğin,su 100 C ta kaynar.Su ısıtılmaya devam edilirse sıcaklıkta bir artma gözlenmez.

7 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Sıvıların Hepsi Aynı Sıcaklıkta mı Kaynar? Saf sıvıların kendilerine özgü kaynama sıcaklıkları vardır.Bu nedenle kaynama noktası saf sıvıları ayırt etmek için kullanılabilir. Bazı sıvıların kaynama noktaları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

8 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Bazı sıvıların kaynama noktaları aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bazı Saf Sıvıların Kaynama Noktası SıvıRengiKaynama noktası SuRenksiz100 C Etil alkolRenksiz 78 C EterRenksiz 35 C

9 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji 2.)Erime ve Donma Noktası Katı maddeler ısıtıldığında sıcaklığı zamanla artar.Sıcaklık belirli bir değere ulaştığında katı erimeye başlar.Örneğin,derin dondurucudaki bir buz parçasının sıcaklığı genellikle 0 C ’un altındadır.Bu buz parçası dondurucudan çıkarıldığında odanın ısısını almaya başlar. Böylece buzun sıcaklığı yükselir.Sıcaklık 0 C ’a ulaştığında buz erimeye başlar.Saf katıların erimeye başladığı sıcaklığa erime noktası denir.Katı eridiği sürece sıcaklık sabit kalır.

10 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Erime ve Donma Noktası Eriyen bir saf katının sıcaklığı değişmez.Yani saf katı erimeye başladıktan sonra verilen ısı sıcaklığı artırmaz.Sabit kalır.Örneğin,buz 0 C ta erir.Buz ısıtılmaya devam edilirse buzun sıcaklığında bir artma gözlenmez.Buzun tamamı eriyene kadar sıcaklık 0 C olarak sabit kalır.

11 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Erime ve Donma Noktası Soğutulan bir sıvının sıcaklığı düşer.Sıvının sıcaklığı belirli bir değere ulaştığında sıvı hal değiştirerek katılaşmaya başlar. Yani donar.Örneğin,su soğutularak sıcaklığı 0 C’ a düşürüldüğünde donmaya başlayarak buz oluşturur. Saf sıvının donmaya başladığı sıcaklığa donma noktası adı verilir.

12 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Erime ve Donma Noktası Donma olayı devam ettiği sürece sıcaklık sabit kalır.Çünkü saf sıvının donarken dışarı verdiği ısıyı ortam alır. Sıvının tamamı katılaşana kadar sıcaklık sabit kalır.Örneğin,su 0 C ta donar.Su ısı kaybetmeye devam ederse donma devam eder.

13 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji 3.)Yoğunluk(özkütle) Bir maddenin birim hacminin kütlesine yoğunluk ya da öz kütle denir. Birim hacim olarak;1mL,1L gibi birimler kullanılabilir. Yoğunluk; Ayırt edici bir özelliktir. Maddeleri tanımlamak için yoğunluk değerlerinden faydalanılabilir.

14 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Aşağıda dört farklı sıvının 1 mL hacmindeki kütleleri verilmiştir.Buna göre; Alkolün yoğunluğu;0,8 g/mL Zeytinyağının yoğunluğu;0,9 g/mL Suyun yoğunluğu;1 g/mL Altının yoğunluğu;19,3 g/mL

15 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Yoğunluk birimleri;uluslar arası ölçü birimlerinde yoğunluk birimi kg/metreküptür. Kullanılan diğer yoğunluk birimleri ise; • g/mL • g/L • g/santimetreküp • Yoğunluk=Kütle Hacim

16 Yunus Emre KARAKUŞFen ve Teknoloji Bazı yoğunluk değerlerini g/santimetreküp cinsinden tanıyalım. Madde Yoğunluk(g/santimetreküp) • tahta 0,6 • buz 0,9 • alüminyum 2,7 • demir 7,8 • bakır 8,9


"MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ Yunus Emre KARAKUŞ Fen ve Teknoloji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları