Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAZI CİSİMLER NEDEN YÜZER?. Sizce neden bazı cisimler suda yüzerken bazıları batmaktadır? Gördüğünüz resimlerde her yönüyle aynı olan gemilerin sıvıya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAZI CİSİMLER NEDEN YÜZER?. Sizce neden bazı cisimler suda yüzerken bazıları batmaktadır? Gördüğünüz resimlerde her yönüyle aynı olan gemilerin sıvıya."— Sunum transkripti:

1 BAZI CİSİMLER NEDEN YÜZER?

2

3 Sizce neden bazı cisimler suda yüzerken bazıları batmaktadır? Gördüğünüz resimlerde her yönüyle aynı olan gemilerin sıvıya batan hacimlerinin farklı olduğu görülmektedir. Gemilerin sıvıya batan hacimleri neden farklıdır? Bunun sebebi gemilerin içinde bulunduğu sıvıların hacminin ile derinliğinin birbirinden farklı olması mıdır? Yoksa gemilerin resimdeki konumları almalarını başka etkenler mi sağlamıştır?

4 Aşağıdaki şekil değişik maddelerden küp şeklinde parçalar alınarak hazırlanmıştır. Buz Tahta DemirAltın V= 1 cm 3333 Hepsinin hacmi aynı olduğuna göre kütleleri için de aynıdır diyebilir miyiz? m= 0,9 grm = 0,85 grm= 7,8 gr m= 19,3 gr ort Peki hacimleri aynıyken kütlelerinin farklı olması bu cisimlerin yüzmesi veya batmasıyla ilgili olabilir mi? Yukarıda verilen örneklerin hepsi katılar ile ilgili peki aynı durum sıvılar içinde geçerli midir?

5 3333 Cıva Etil Alkol ZeytinyağıSu m= 13,6 gr m= 0,81 grm= 0,92 grm= 1 gr Sıvı ve katı maddelerin eşit hacimlerde örnekler alınarak hazırlanan düzeneklerde hepsinin kütlesinin farklı olduğunu görülmüştür.

6 YOĞUNLUK (ÖZKÜTLE ) Birim hacimdeki madde miktarına yoğunluk denir. Yoğunluk maddenin ayırt edici özelliğidir. Yoğunluğu farklı olan maddeler kesinlikle farklı maddelerdir. YOĞUNLUK = KÜTLE HACİM d = m V dmV YoğunlukKütleHacim gr/cmgrcm kg/mkgm 33 33

7 Sıvı içersine atılan katı maddeler, yoğunlukları sıvıdan küçükse sıvının üstüne çıkar. Sıvı ile aynıysa asılı sıvı içinde asılı kalır. Eğer sıvının yoğunluğundan fazla ise sıvı içersinde batar. Su d=1gr/cm 3 Tahta d= 0,85 gr/cm Buz d= 0,9 gr/cm Demir d= 7,8 gr/cm 333

8 Aynı kap içindeki birbirine karışmayan sıvılardan en alttaki sıvının yoğunluğu en büyük, en üsttekinin yoğunluğu en azdır Zeytin yağı d= 0,92 gr/ cm Su d= 1 gr/ cm Gliserin d= 1,34 gr/ cm Hava d= 0,001 gr/ cm 3 3 3 3

9 Öğrendiğimiz bilgilerin ışığında ünite başında sorduğumuz soruyu tekrar cevaplayalım. Bazı cisimler yüzerken neden bazı cisimler batar? Peki yoğunluğu sudan büyük olan demirden yapılmış bir gemi suda nasıl yüzer ? Bir gemi yapım aşamasında kase gibi içi boş(oyuk) yapılır. Bunun sonucunda geminin yoğunluğu küçük olur. Peki geminin içi niye boş(oyuk) yapıda yapılır? Geminin içinin boş(oyuk) yapılmasının sebebi onun yerini değiştireceği su miktarının arttırmaktır. Çünkü cismin yüzebilmesi için yerini değiştirdiği sıvının ağırlığının cismin ağırlığına eşit olması gerekir. *** Kaldırma kuvveti yeri değişen sıvının ağırlığına eşittir.

10 Alper PİYADECİ FEN ve TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ HAZIRLAYAN alper@piyadeci.com


"BAZI CİSİMLER NEDEN YÜZER?. Sizce neden bazı cisimler suda yüzerken bazıları batmaktadır? Gördüğünüz resimlerde her yönüyle aynı olan gemilerin sıvıya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları