Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.bsm.gov.tr. BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.bsm.gov.tr. BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1

2 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ

3 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ

4 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ A.İ.D.S Acquired Immune Deficiency Syndrome KAZANILMIŞ BAĞIŞIKLIK EKSİKLİĞİ SENDROMU

5 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ AİDS Nedir? AİDS bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobu HIV (hiv) adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar.

6 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ AİDS ETKEN : HIV virüsüdür. (HIV1 ve HIV2) Human Immunodeficiency Virüs ( İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü )

7 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV/AIDS’İN TARİHÇESİ HIV/AIDS hastalığı ilk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri {ABD)'nde ve Haiti'den gelen göçmenlerde tanımlandı 1984 yılında ise AİDS'e neden olan virüs "HIV" (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) izole edildi.

8 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV Nedir? HIV virüs, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.

9 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Dünyadaki durumu Dünyada yaklaşık 33.4 milyon erişkin ve çocuğun HIV ile enfekte olduğu, her gün yaklaşık 7000 kişinin HIV enfeksiyonu aldığı tahmin edilmektedir.

10 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV Pozitiflik Nedir? Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Anti-HIV testi -ELISA testi pozitif

11 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV/AIDS BULAŞMA YOLLARI HIV enfeksiyonu en sık korunmasız cinsel ilişki ile bulaşır. Virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin bir başka kişiye verilmesi yolu ile de hastalık bulaşabilmektedir.

12 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV/AIDS BULAŞMA YOLLARI Kullanılmış ve dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, iğne, enjektör, diş hekimliği aletleri, kesici ve delici aletler (jilet, makas), dövme aletleri ve akupunktur iğneleri ile HIV bulaşabilir. HIV virüsü taşıyan anneden bebeğine; hamileliği veya doğumu sırasında ya da emzirme yolu ile de hastalık bulaşabilir.

13 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV nasıl bulaşmaz ? Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak ile, Gözyaşı, ter, tükürük ile Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak ile Aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, duşu paylaşmak ile

14 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ HIV nasıl bulaşmaz ? Giysilerin ortak kullanılması ile, Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşılması ile, Telefon kulaklığı, kapı tokmağı ile, Sivrisinek, böcek, arı sokması, evcil hayvanlar ile HIV bulaşmaz

15 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ KORUNMA Kullanılmış iğne, enjektörler, jilet, tıraş bıçaklarına dokunmamalıyız !! Başkaları tarafından kullanılmış olan ustura, tırnak makası, manikür, pedikür aletlerini, dezenfekte edilmeden tekrar kullanmamalıyız… Kulak delme, piercing, dövme uygulanan yerlerin hijyen kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat etmeliyiz…

16 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Cinsel yolla bulaşmaya karşı korunma: En sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için bu yolla korunma büyük önem taşımaktadır. Kondom ve doğru kondom kullanımı, hastalığın cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yoludur.

17 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma: Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testlerin yapılması HIV geçiş riskini en aza indirmektedir. Damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, tedavi edilmesi, ortak enjektör kullanımı risklerinin anlatılması bu grup hastalarda HIV bulaşma riskini azaltmaktadır.

18 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ Deri HIV’den nasıl arındırılır ? Deri su ve sabunla en az 15 saniye süre ile iyice yıkanırsa bütün mikroplar gibi HIV de deriden uzaklaştırılabilir. Yıkandıktan sonra derinin alkol ile temizlenmesi uygun olabilir. Yaralanma durumunda yara yeri önce sabun ve su ile iyice yıkanmalı, ardından tentürdiyot veya betadin gibi bir antiseptik ile temizlenmelidir.

19 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE'DE BİLDİRİLEN AİDS VAKA VE TAŞIYICILARININ YILLARA GÖRE DAĞILIMI YILLARVAKATAŞIYICITOPUM , * TOPLAM '2010 ilk 6 ay verileridir.

20 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE'DE BİLDİRİLEN AİDS VAKA VE TAŞIYICILARININ YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE DAĞILIMI YAŞ GRUPLARIERKEKKADINTOPLAM BİLİNMEYEN TOPLAM

21 BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ TEŞEKKÜR EDİYORUZ


"Www.bsm.gov.tr. BURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜBURSASAĞLIKMÜDÜRLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları