Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Başlangıç. Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Başlangıç. Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir?"— Sunum transkripti:

1 Başlangıç

2 Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir?

3

4 Bilgisayar Bilgisayar, kendisine verilen bilgiler üzerinde aritmetiksel, mantıksal ve karşılaştırma işlemleri yaparak sonuçları çıktı birimlerine gönderen elektronik bir alettir.

5 Donanım, Yazılım Bilgisayarı oluşturan birimler temelde iki gruba ayrılır. Donanım: Bilgisayarı oluşturan parçaların her birine verilen isimdir. Yazılım: Bilgisayar donanımının uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan ve programcılar tarafından yazılan kod parçalarıdır.

6 Bilgi ve İletişim Teknolojisi Gelişmeler 1980’li yılların sonrasında yaşanmıştır. Gelişmeler son yıllarda baş döndürücü bir hızdadır. Hızlı ilerleyiş sonucu maliyet düşmektedir. Tıp, eğitim, mühendislik, iletişim, banka sektöründe gelişmelere sebep olmuştur.

7 Bilgisayar Çeşitleri Ana Bilgisayar (Server) Mini Bilgisayar Ağ (Network) Bilgisayarı Kişisel Bilgisayar (PC) Dizüstü Bilgisayar

8 Ana Bilgisayar Diğer bilgisayarlara hizmet verir Yüksek hızda işlem gücüne sahiptir Yüksek kapasitelere sahiptir

9 Mini Bilgisayar (PDA) Kullanıcının kendisine ait işlemleri yapabilecek kapasite ve hıza sahiptir. Boyutları çok küçüktür. Normal bir bilgisayarın yaptığı işlemleri minimum seviyede yapabilir.

10 Ağ (Network) Bilgisayarı Bir ağa ve sunucuya bağlı olarak çalışan bilgisayarlar. Terminal olarak isimlendirilmektedir. Kendi kaynaklarını ortak olarak kullanırlar.

11 Kişisel Bilgisayar (PC) Çok yaygın olarak, Ev, ofis ve iş ortamlarında kullanılır.

12 Dizüstü Bilgisayar Boyutları küçüktür, Taşınabilir, Şarj özelliği gelişmiş, PC’nin yapabildiği işlemleri yapar.

13 Bilgisayarlar Arasındaki Farklar Kapasite Hız Maliyet

14 Kapasite Bilgisayarın byte (bayt) cinsinden bilgi saklama kapasitesi Kullanım alanı ve ihtiyaca göre kapasite En küçük birim, bit (0 veya 1) 8 bit = 1 byte = 1 karakter Bit, Byte, Kilobyte, Megabyte, Gigabyte, Terabyte, Petabyte…

15 Hız İşlemci en önemli hız faktörüdür Tek başına hızı belirlemez! RAM belleğin hızı, Ana kart veri yolunun hızı, Sabit diskin hızı. En küçük birimi Hz (hertz) saniyede yapılan mantıksal işlem sayısı. ( MHz, GHz )

16 Maliyet ve Amaç Hangi amaç için kullanılacak Nerede kullanılacak Ne tür programlar kullanılacak Kapasite, hız ve boyut

17 Bir Kişisel Bilgisayarın Temel Donanım Birimleri Merkezi İşlem Birimi (CPU) Sabit Disk (Hard disk) Giriş Çıkış Birimleri Hafıza Tipleri Taşınabilir Depolama Araçları Çevresel Cihazlar

18 Merkezi İşlem Birimi (CPU) En önemli donanım elemanıdır. Aritmetiksel, mantıksal ve karşılaştırma işlemleri yaparak sonuçları çıktı birimlerine gönderir. Bilgisayarın hızı denilince anlatılmak istenen işlemcinin hızıdır.

19 Sabit Disk (Hard disk) Bilgilerin depolandığı donanım birimidir. Manyetik disklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Çeşitli boyut ve kapasiteye sahiptirler. Günümüzde kapasiteler sürekli artmakta, Buna rağmen maliyetleri düşmektedir.

20 Giriş Çıkış Birimleri Dış ortamdan bilgi girilmesini sağlayanlar giriş birimleri, Bilgilerin işlendikten sonra, tekrar dış ortama çıkarılması için kullanılan donanımlar çıkış birimleri.

21 Giriş Çıkış Birimleri Giriş BirimleriÇıkış Birimleri KlavyeHoparlör FareYazıcı Scanner (Tarayıcı)Çizici MikrofonHafıza kartları Ekran (Dokunmatik)Ekran KameraCD – DVD yazıcılar Optik okuyucu Hafıza kartları CD - DVD okuyucular

22 Hafıza Tipleri RAM (Random Access Memory – Rastgele Erişilebilir Bellek): Bilgisayarın ana belleğidir. Bilgileri geçici olarak saklanır. Bilgisayar kapatıldığında bilgiler silinir. İşletim sistemi ve programların gerekli bilgileri RAM’e yüklenir. RAM hızı sabit diske göre çok yüksektir.

23 Hafıza Tipleri ROM (Read Only Memory – Sadece Okunabilir Bellek) Üreticisi tarafından üzerine yüklenmiş bilgiler, yazılım bulunur. Kullanıcının bu bilgi ve yazılımı değiştirmesi mümkün değildir. Sadece okunabilir.

24 Taşınabilir Depolama Araçları Bilgisayara harici olarak dışarıdan bağlanırlar. Genellikle usb bağlantı noktasından bağlanırlar.

25 Gelecek… Gelecek, bilgi ve iletişim teknolojileri üzerine inşa edilen bir çağ olacaktır.

26 Soru 1 Bilgisayar üzerinde aritmetik, mantıksal ve karşılaştırma işlemi yapan birim aşağıdakilerden hangisidir? A) RAMB) YazılımC) İşlemci D) ROME) Sabit Disk

27 Soru 2 Aşağıdakilerden hangisi çıktı birimidir? A) ScannerB) HoparlörC) Kamera D) MikrofonE) Oyun çubuğu

28 Soru 3 Aşağıdakilerden hangisi giriş birimi değildir? A) KlavyeB) FareC) Ekran D) YazıcıE) Mikrofon

29 Soru 4 Genellikle diğer bilgisayarlara hizmet vermek amacıyla kullanılan en güçlü bilgisayar aşağıdakilerden hangisidir? A) Ana bilgisayarB) Mini bilgisayarC) Ağ Bilgisayarı D) Dizüstü bilgisayarE) Kişisel bilgisayar

30 Hazırlayan Sinem YURDUSEV Bilişim Teknolojileri Öğretmeni sinem.yurdusev@yahoo.com


"Başlangıç. Düşünelim? Günlük hayatta bilgisayar hangi alanlarda kullanılmaktadır? Bilgisayarın farklı tip ve özellikte olmasının sebepleri neler olabilir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları