Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ders: Fen ve Teknoloji (4.sınıf) Konu: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim Eğitsel Kazanımları: 1. Vücudumuzda sert bir yapıya sahip iskeletin olduğunu belirtir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ders: Fen ve Teknoloji (4.sınıf) Konu: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim Eğitsel Kazanımları: 1. Vücudumuzda sert bir yapıya sahip iskeletin olduğunu belirtir."— Sunum transkripti:

1

2 Ders: Fen ve Teknoloji (4.sınıf) Konu: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim Eğitsel Kazanımları: 1. Vücudumuzda sert bir yapıya sahip iskeletin olduğunu belirtir. 2. İskeletin temel kısımlarını model üzerinde gösterir. 3. Vücudumuzdaki kemikleri şekillerine göre gruplandırır. 4. Vücutta organların yerini bilir. 5. Organların nasıl bir işleve sahip olduğunu bilir. 6. Kasların lifli yapısı sayesinde kasılıp gevşediğini ve kemikleri hareket ettirdiğini açıklar. 7. Hareket etmemizi kolaylaştıran şeyin eklemler olduğunu bilir.

3 İSKELETİMİZ KEMİK ÇEŞİTLERİ KAS EKLEMLER İÇ ORGANLARIMIZ

4 İnsan vücuduna şeklini veren, çeşitli organlarımızı koruyan ve onlara destek olan kemik yapımızdır. Ortalama olarak yetişkin bir insanın iskeletinde 206 kemik bulunur. İSKELET NEDİR?

5 1. Vücudumuza genel şeklini verir. 2. Hareket etmemizi sağlar. İskeletin ne yararı var?

6 3. Vücudumuza desteklik sağlar. 4. İç organlarımızı korur. 5. Vücudumuzun dik durmasını sağlar.

7 İSKELETİN KISIMLARI KAFATASI GÖĞÜS KAFESİ GÖĞÜS KAFESİ

8 İSKELETİN KISIMLARI OMURGA KOLLAR VE BACAKLAR

9 Kafatasımız yassı bir kemiktir. Beynimizi korur. KAFATASI

10 GÖĞÜS KAFESİ Kaburga kemikleri ile göğüs kemikleri göğüs kafesini oluşturur. Akciğerleri ve kalbi korur. Nefes alıp vermemize yardımcı olur.

11 OMURGA Omurga, omur denilen 33 kısa kemiğin birbirleri üzerinde dizilmesiyle oluşmuştur. Vücudumuzun üst kısmının ağırlığını taşır.

12 KOLLAR VE BACAKLAR Çoğunluklauzunkemiklerdenoluşmuştur.

13

14

15 KEMİK ÇEŞİTLERİ Uzun Kemik Uzun Kemik Kısa Kemik Kısa Kemik Yassı Kemik Yassı Kemik

16 Uzun Kemik Boyu eninden uzun olan kemiklerdir. Vücudun hareketini sağlayan kemiklerdir. Kol ve bacaklarda bulunur. Sarı ilik ve kemik kanalı vardır.

17 Kısa Kemik Boyu, eni ve genişlikleri hemen hemen aynı olan kemiklerdir. Sarı ilik ve kemik kanalı yoktur. Omurga, el ve ayak bilek kemikleri kısa kemiklerdir.

18 Yassı Kemik Yassı görünümlü kemiklerdir. Sarı ilik ve kemik kanalı yoktur. Göğüs, kafatası ve kaburga kemikleri yassı kemiklerdir.

19

20 İÇ ORGANLARIMIZ Vücudumuzun iç kısmında bulunan organlarımızdır. Gözümüzle iç organlarımızı göremeyiz.

21 BEYN İ M İ Z Beynimiz kafatasımızın içinde bulunur. Bütün organlarımızı beynimiz yönetir. Beynimiz vücudumuzun kumandasıdır.

22 KALBİMİZ Kalbimiz göğüs boşluğunun sol tarafında bulunan organımızdır.Görevi kirli kanı vücudumuzdan toplayıp akciğerlerimize göndermektir. Kalbimiz hiç durmadan çalışır.

23 AKCİĞERLERİMİZ Akciğerlerimiz göğüs boşluğu dediğimiz yerde bulunurlar. Sağda ve solda olmak üzere 2 tanedirler. Görevi soluk alma ve verme yoluyla kanımızı temizlemektir.

24 KARACİĞERİMİZ Karaciğerimiz karın boşluğumuzun sağ tarafındadır. Vücudumuzun şeker ve yağ dengesini sağlar.

25 MİDEMİZ Midemiz yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin ilk toplandığı yerdir. Besinler burada toplanarak sindirilmeye yani vücudumuza yararlı hale getirilmeye başlanır. Midede sindirilmeye başlanan ve iyice yumuşatılan besinler ince bağırsaklarımıza geçer.

26 BÖBREKLERİMİZ Böbreklerimiz karın boşluğumuzun arkasında ve sırt tarafımızda bulunur. Görevi kanı temizlemek ve kandaki zehirli maddeleri idrar yoluyla dışarıya atmaktır.

27 KALIN BAĞIRSAK İnce bağırsağımızda besinlerin işe yarayanları alındıktan sonra kalan posalar kalın bağırsağımıza geçer. Kalın bağırsak bu posaların atılma yoludur.

28 İNCE BAĞIRSAK Midemizde sindirilen ve iyice yumuşatılan besinler ince bağırsağa gelir. Burada yumuşatılmaya devam eder ve ince bağırsaklarımız bu besinleri emer. Buradan işe yaramayan besinler kalın bağırsağa geçer.

29 EKLEMLER Hareketimizi kolaylaştıran, kemiklerin bağlantı noktalarıdır. Kapı ve pencerelerin açılıp kapanmasını sağlayan menteşeler gibi eklemler de kemiklerimizin hareket etmesini sağlar.

30 KAS Vücudumuzdaki kemikleri çekerek hareket etmemizi sağlayan iskeletimizin üzerinde bulunan ve iskeleti tamamen saran yapıdır.

31 KAS Birçok ipliksi yapının bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu ipliksi yapılar bir araya gelerek kas lifini, birçok kas lifi bir araya gelerek kas demetini, kas demetleri de kasları oluşturur. Kaslar, kasılma durumunda kısalır ve kalınlaşır; gevşeme durumunda ise uzar ve incelir.

32 Kaslar ne işe yarar? 1. İskelet ile birlikte vücuda şekil verir. 2. Vücut ve organların hareketini düzenler. 3. Soluk alıp vermeye yardımcı olur.

33 EVET HAYIR

34

35

36 1) Aşağıdakilerden hangisi iskeletimizin temel kısımlarından biri değildir? Değerlendirme Soruları A)Kafatası C)Göğüs Kafesi C)Göğüs Kafesi D)Ayaklar B)Omurga

37

38

39 Değerlendirme Soruları 2) Aşağıda verilenlerden hangisi vücudumuzdaki kemik çeşitlerinden biri değildir? A)Uzun D)Yassı C)Kısa B)Yuvarlak

40

41

42 Değerlendirme Soruları 3) Yetişkin bir insanın iskeletinde kaç tane kemik bulunur? A) 206 A) 206 C) 300 C) 300 D) 300’den fazla D) 300’den fazla B) 216 B) 216

43

44

45 Değerlendirme Soruları 4) Aşağıdakilerden hangisi yassı kemiklere örnektir? A)Kafatası C)Kol D)Ayak B)El

46

47

48 Değerlendirme Soruları 5) Aşağıdakilerden hangisi uzun kemiklere örnektir? A)Kafatası C)Kol D)Ayak B)El

49

50

51 Değerlendirme Soruları 6) Soluk alıp vermede görevli olan yapı aşağıdakilerden hangisidir? A)Karaciğer C)Yemek Borusu C)Yemek Borusu D)Yutak B)Akciğer

52

53

54 Değerlendirme Soruları 7) Kasılıp gevşeyerek vücudun hareketini sağlayan yapı aşağıdakilerden hangisidir? A)Kan C)Eklem D)Kalp B)Kas

55

56

57 Değerlendirme Soruları 8) Aşağıdakilerden hangisi vücudumuzun dik durmasını sağlar? A)İskelet C)Eklem D)Damar B)Kas

58

59

60 Değerlendirme Soruları 9) Kalbimizin vücudumuzdaki yeri neresidir? A)Göğüs kafesimizin solunda A)Göğüs kafesimizin solunda D.Karın boşluğumuzda D.Karın boşluğumuzda B.Göğüs kafesimizin sağında B.Göğüs kafesimizin sağında C.Omurgamızın yanında C.Omurgamızın yanında

61

62

63 Değerlendirme Soruları 10) Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır? A)Kafatası = Yassı kemik A)Kafatası = Yassı kemik C)Parmak Kemikleri=Uzun Kemik C)Parmak Kemikleri=Uzun Kemik D)Bacak Kemikleri=Uzun Kemik D)Bacak Kemikleri=Uzun Kemik B)Omurga Kemikleri=Kısa Kemik B)Omurga Kemikleri=Kısa Kemik

64

65

66


"Ders: Fen ve Teknoloji (4.sınıf) Konu: Vücudumuz Bilmecesini Çözelim Eğitsel Kazanımları: 1. Vücudumuzda sert bir yapıya sahip iskeletin olduğunu belirtir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları