Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ. Her şey 13 milyar yıl önce başladı. Gerçekleşen büyük patlamanın ardından evren oluşmaya başladı. Patlama sonucunda oluşan atomlar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ. Her şey 13 milyar yıl önce başladı. Gerçekleşen büyük patlamanın ardından evren oluşmaya başladı. Patlama sonucunda oluşan atomlar."— Sunum transkripti:

1 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ

2 Her şey 13 milyar yıl önce başladı. Gerçekleşen büyük patlamanın ardından evren oluşmaya başladı. Patlama sonucunda oluşan atomlar uzay boyunca saçıldı. İlk oluşan atomlar hidrojen, helyum ve döteryumdu. Daha sonra saçılan bu element atomları diğer elementleri oluşturdu. Vücudumuzdaki atomlara hiçbir zaman sahip olamazsınız. Çünkü her nefes aldığımızda veya terlediğimizde atomları içimize alıp dışarı saçıyoruz. Tabii onlar da zamanla bir başkasının parçası oluyor.

3 Eski Yunan’da düşünürler maddelerin nelerden oluştuğunu araştırdılar. Yunanlı bilim adamı Empedokles’e göre her şey dört element dedikleri toprak, hava, su ve ateşten oluştuğunu söylüyorlardı. Toprak Su Ateş Hava

4 Simyacıların döneminde herkes bilgisini kendisine saklamayı çalışmaktaydı. Sıradan metalleri altına veya gümüşe çevirebilecekleri ümidiyle laboratuarlarda çalışıyorlardı. Ayrıca sonsuz yaşamı ve altın yapmayı sağlayan taşlar, filozof taşı olarak anılırdı. Örneğin J.K Rowling’in “Felsefe Taşı” adlı eserinden uyarlanan “Harry Potter ve Felsefe Taşı”, Cem Yılmaz’ın “GORA” filminde bu konulardan bahsedilmiştir.

5 Dünyada bulunan ilk element; Alman din adamı Albertus Magnus, arsenik elementini bulan kişidir. Kaşifi bilinen ilk element de arseniktir.

6 Elementin Tanımı: Aynı cins atomlardan oluşan maddelere element denir. Atomik yapıdaki elementler sembollerle gösterilirken, moleküler yapıdaki elementler formülle gösterilir. Oksijen atomu ( O ) Oksijen Molekülü O₂

7 Elementin adıSembolüFormülü HidrojenHH₂ FlorFF₂F₂ SodyumNa- AlüminyumAl- OksijenOO₂ Bakır atomu (Cu) Bakır elementi molekül içermez, bu nedenle formülü yoktur. Sadece sembolü vardır. Aşağıda bazı elementlerin sembolleri ve formülleri verilmiştir.

8 6 KARBON CARBONEUM Numarası Latince adı Sembolü Elementin adı C

9


"ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ. Her şey 13 milyar yıl önce başladı. Gerçekleşen büyük patlamanın ardından evren oluşmaya başladı. Patlama sonucunda oluşan atomlar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları