Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen aktivitelerdir. Fiziksel aktivite sadece egzersiz ve spor değil,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen aktivitelerdir. Fiziksel aktivite sadece egzersiz ve spor değil,"— Sunum transkripti:

1

2 Günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen aktivitelerdir. Fiziksel aktivite sadece egzersiz ve spor değil, ev işleri gibi günlük aktiviteleride içermektedir

3 Küçük yaşlardan itibaren düzenli aktivite alışkanlığı kazanmak, egzersizi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek sağlık sorunlarının azalmasında oldukça önemlidir.

4 Özellikle çocukluk döneminde; Büyüme ve gelişme için, Cesaret ve iyi alışkanlıklar için, Okul başarısı için, Sigara ve ilaç bağımlılıklarından uzaklaşmak için Önemlidir.

5 Ergenlik döneminde;  karakter gelişimini olumlu etkiler,  yetişkinlikte sık görülen hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

6  Yürümek  Koşmak  Yüzmek  Bisiklete binmek  Çömelmek-kalkmak  Kol ve bacak hareketleri  Baş ve gövde hareketleri

7 Zevklidir ve yaşamı uzatır. Kendine güven duygusunu ve dikkat yeteneğini geliştirir. Ruhsal durumu ve hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler. Eğlence ve arkadaşlığın sürdürüldüğü ortam sağlar

8 İleri yaşamda kemik erimesinin önlenmesine ve kemiklerin sağlam oluşmasına yardım eder.

9 İştahın düzelmesine yardım eder. Stres ve gerilimin azalmasına yardımcı olur. Vücudun anatomik duruşunu düzeltir.

10

11 Enerji harcamasını arttırarak ağırlık kontrolüne yardımcı olur.

12 Yaşam kalitesini arttırır. Sorumluluk ve paylaşma duygularını geliştirir. İleri yaşlarda hastalıkların görülme sıklığını azaltır.

13  Zevk aldığınız aktiviteler seçilmelidir.(Futbol, basketbol gibi.)  Herkesin yapabileceği kapasitede aktiviteler belirlenmeli  Eğlenceli olmalıdır.  Özellikle obez çocuklar için enerji harcamasını sağlayan aktiviteler seçilmelidir.

14  Arkadaşlarınız ile internet veya telefonla görüşmek yerine yürüyüş yaparak sohbet etmeniz daha yararlı olacaktır.  Evde televizyonda ve bilgisayarda geçen vakitten her yarım saat azaltılması bile aktivitenizin artmasını sağlayacaktır.

15 Hafta sonu ya da yaz tatillerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Arkadaşlarınızla geçireceğiniz oyun saatleri veya parkta piknikte geçen zamanlar bile size aktivite sağlayabilecektir..

16  Özel araç yerine toplu araçları tercih edebilirsiniz.  Gideceğimiz yere varmadan 1-2 durak önce inip yürüyebilirsiniz.  Asansöre binmek yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz.

17


"Günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen aktivitelerdir. Fiziksel aktivite sadece egzersiz ve spor değil," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları