Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FİZİKSEL AKTİVİTE VE HAREKETLİ YAŞAM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FİZİKSEL AKTİVİTE VE HAREKETLİ YAŞAM"— Sunum transkripti:

1 FİZİKSEL AKTİVİTE VE HAREKETLİ YAŞAM
Ancak şu an için okul çağı çocuklarının sağlıklarını korumaya yönelik haftada en az 3 kez, orta şiddette, dakikalık, ağırlık kontrolü içinde her gün en az 60 dakikalık orta- yoğun şiddetteki egzersizler önerilmektedir. Aktivitelerin seçiminde çocuğun zevk aldığı aktivitelerin seçimi, devamlılık açısından önem kazanmaktadır. Özellikle motivasyon çocuklar için geliştirilecek egzersiz programları için önemlidir. Her çocuğun yapabileceği kapasitede egzersizler belirlenmeli ve bu yaş çocukları için aktiviteler eğlenceli olmalıdır.  Obez çocukların fiziksel aktivite programlarına katılımları azdır ve aktiviteyi bırakma normal ağırlıktaki çocuklara göre daha fazladır. Bu nedenle özellikle obez çocuklar için egzersiz seçiminde enerji harcamasını çok arttırmayan aktiviteler dahi olsa, başlangıçta kabul edilmeli ve çocuğun egzersize karşı yeteneğinin olduğu güveninin kazandırılması sağlanmalıdır. Özellikle ağırlık kaldırma ve kas güçlendirmeye yönelik fiziksel aktivitelerin, optimal kemik kütlesine ulaşmada etkin olduğu gösterilmiştir. Egzersize yaşamın erken dönemlerinde başlanmanın kemik kütlesi kazanımında daha etkin olduğu bilinmektedir, bu nedenle kreş ve ilkokullardaki oyunlar ve spor aktiviteler desteklenmelidir. Yüzme, yürüyüş, tenis, voleybol, futbol, basketbol, hentbol yapabilecekleri ve sevebilecekleri aktivite türleridir.

2 FİZİKSEL AKTİVİTE Günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen aktivitelerdir. Fiziksel aktivite sadece egzersiz ve spor değil, ev işleri gibi günlük aktiviteleride içermektedir.

3 Egzersiz; Planlı, bir yerde yapılan tekrarlayan vücut hareketleridir. Spor ise; Belirli bir yerde, yarışma ve kurallara bağlı yapılan fiziksel aktivitelerdir.

4 NE YAPMALI? Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren düzenli aktivite alışkanlığı kazandırmak, egzersizi günlük yaşamın bir parçası haline getirmek ve en azından günlük bedensel aktivitelerini arttırmak ileride karşılaşacakları sağlık sorunlarının azalmasında oldukça önemlidir.

5 Fiziksel aktivitenin her yaşta sağlık için
yararlıdır. Özellikle çocukluk döneminde; Büyüme ve gelişme için, Cesaret ve iyi alışkanlıklar için, Okul başarısı için, Sigara ve ilaç bağımlılıklarında uzaklaştırmak için önemlidir.

6 Ergenlik döneminde; karakter gelişimini olumlu etkiler, yetişkinlikte sık görülen kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Yetişkinlik döneminde; fiziksel ve zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Yaşlılık döneminde ise kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

7 FİZİKSEL AKTİVİTELERİMİZ
Yürümek Koşmak Yüzmek Bisiklete binmek Çömelmek-kalkmak Kol ve bacak hareketleri Baş ve gövde hareketleri

8 FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI
Zevklidir ve yaşamı uzatır. Kendine güven duygusunu, koordinasyon ve dikkat yeteneğini geliştirir. Ruhsal durumu ve hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler. Eğlence ve arkadaşlığın sürdürüldüğü ortam sağlar.

9 FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI
İleri yaşamda osteoporozun önlenmesine ve kemiklerin sağlam oluşmasına yardım eder. Yaşlılarda günlük aktivitelerini sürdürebilme yeteneğini geliştirir.

10 FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI
İştahın düzelmesine yardım eder. Stres ve gerilimin azalmasına yardımcı olur. Vücudun anatomik duruşunu düzeltir.

11 Genç bir görünüm, sağlıklı deri ve kas tonusunun gelişimini sağlar.

12 Enerji harcamasını arttırarak ağırlık kontrolüne
yardımcı olur.

13 FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI
Yaşam kalitesini arttırır. Sorumluluk ve paylaşma duygularını geliştirir. İleri yaşlarda kronik hastalıkların görülme sıklığını azaltır.

14 Düzenli Aktivite Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar
İlk defa başlanıyorsa kısa sürelerle başlanmalıdır. (Gün aşırı 10 dk ile başlanmalı 30 dk kadar çıkılmalıdır.)‏ Aynı günler olmak şartı ile haftada 2 gün yürüyüşe başlayın Her hafta yürüyüş zamanınızı arttırın daha sonra yürüyüş mesafenizi arttırın

15 Düzenli Aktivite Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar
Yorulmadan uzun süre yürüyebiliyorsanız ısınma ve soğuma egzersizlerine geçin. Ani hareketler ve aşırı yüklenmeye dikkat edilmelidir. Egzersiz yapmamak bilinçsizce yapılan egzersizden daha iyidir. Kronik hastalığı olan ve 50 yaşın üzerinde olanlar öncesinde mutlaka doktoruna danışmalıdır.

16 Çocukluk Döneminde Önemi
Sağlıklı kemik, kas ve eklem gelişimi olmaktadır. Vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı olur. Kalp ve akciğerlerin etkili fonksiyon gelişimini sağlamaktadır. Anksiyete ve depresyon hislerinin kontrolü ve önlenmesi açısından önemlidir.  Çocukluk çağından başlayan düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı sayesinde sağlıklı kemik, kas ve eklem gelişimi olmaktadır. Bu dönemde yapılan aktivite vücut ağırlığının kontrolünü sağlar. Özellikle vücut yağının azaltılmasını sağlayarak çocuklardaki obezite riskini minumuma düşürür. Kalp ve akciğerlerin etkili fonksiyon gelişimini sağlamaktadır. Ayrıca fiziksel egzersizin plazma insülin konsantrasyonunda azalmaya, insülin duyarlılığında artışa neden olduğu ve glukoz toleransını geliştirdiği de belirlenmiştir. Özellkle toplam kemik yoğunluğuna ulaşmada özellikle, pubertal gelişim öncesinde fiziksel aktiviteye başlamanın daha etkin olduğu saptanmıştır.  Çocuklar için hareket yeteneğinin gelişimi, anksiyete ve depresyon hislerinin kontrolü ve önlenmesi açısından da fiziksel aktivite önemlidir.  Fiziksel aktivite ve spora katılımın; genç bireylerde doğal olarak kendini anlatma ve kendine güveni arttırdığı, başarı, sosyal iletişim, dayanışma ve centilmenlik ruhunu geliştirdiği, zihin yorgunluğu ve gerginliği azaltmada yardımcı olduğu bilinmektedir.  Fiziksel aktivite ve spora katılan bireylerde sigara içme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve şiddet davranışları gibi istenmeyen davranışların gelişimi daha az görülürken, sağlıklı beslenme, yeterli dinlenme gibi istendik davranışların gelişimi artmaktadır.  Fiziksel olarak aktif çocukların ayrıca daha yüksek akademik performansa sahip oldukları da gösterilmiş olup, genç bireylerde takım oyunları ve sporlarının, sosyal bütünleşme ve sosyal yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olduğu da saptanmıştır. Bu nedenle akademik olarak ta teşvik edicidir.  Çocuklarda orta şiddetteki egzersizin büyüme hormonu sentezini arttırarak boyun uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Aslında çocukluk çağında yapılan fiziksel aktivitenin belki de en önemli yararının; bu dönemde kazanılan fiziksel aktivite alışkanlığının yaşam boyu sürdürülmesindeki olumlu etkisi olduğu kabul edilmektedir.

17 Çocukluk Döneminde Önemi
Kendine güveni arttırır, başarı, sosyal iletişim, dayanışma ruhunu geliştirir, zihin yorgunluğu ve gerginliği azaltır. Başarıyı arttırmada olumlu etkisi vardır. Fiziksel aktivite ve spora katılan bireylerde sigara içme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve şiddet davranışları gibi istenmeyen davranışların gelişimi daha az görülür. 

18 Çocukluk dönemi hareketli yaşamın; bu dönemde kazanılan fiziksel aktivite alışkanlığının yaşam boyu sürdürülmesindeki olumlu etkisi olduğu kabul edilmektedir.

19 Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Önerileri
Çocuğun zevk aldığı aktivitelerin seçilmelidir. Her çocuğun yapabileceği kapasitede aktiviteler belirlenmeli Eğlenceli olmalıdır.  Özellikle obez çocuklar için enerji harcamasını sağlayan aktiviteler seçilmeli ve egzersize karşı yeteneğinin olduğu güveninin kazandırılması sağlanmalıdır. Kreş ve ilkokullardaki oyunlar ve spor aktiviteler desteklenmelidir.

20 Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Önerileri
Doğru egzersizin saptanmalı, uygun zamanın bulunmalı Ayrıca aileler çocuklarını fiziksel aktivite konusuna bilinçlendirmeli ve sevebileceği spor dallarına yönlendirmelidir.

21 Öğretmenlerin, ailenin ve arkadaşların çocuğa örnek teşkil etmesi çocuk ve gençlerin fiziksel olarak daha aktif olmalarını sağlamaktadır.

22 Çocukları İçin Fiziksel Aktivite Önerileri
Arkadaşları ile internet veya telefonla görüşmek yerine yürüyüş yaparak sohbet etmeleri sağlanmalıdır. Okul takımlarında yer alması için cesaretlendirilmelidir. Evde televizyonda ve bilgisayarda geçen vakitten her yarım saat azalışın bile çocuğun aktivitesini attırmaktadır. Okul çağı çocuklarının fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılmasında belki en önemli görev okullara düşmektedir. Çünkü çocuklara okulda ulaşma kolaylığı, çocuklara birden çok kez ulaşma imkânı ve öğretmenlerin eğitimi gibi konular okullarda gerçekleşebilmektedir.  Ayrıca ailelerin eğitimi ile çocuklara bu konuda eğitimin verilmesi bazı ülkelerde bir program çerçevesinde başarı ile yürütülmektedir. Doğru egzersizin saptanması, uygun zamanın bulunması, öğretmenlerin, ailenin ve arkadaşların çocuğa örnek teşkil etmesi çocuk ve gençlerin fiziksel olarak daha aktif olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca spor malzemelerinin temini, oyun ve spor aktivite alanlarının bulunması, egzersiz yapılacak güvenli mekanların yaratılması, yürüme ve bisiklet yollarının bulunması ve gece aktiviteleri için gerekli ışığın sağlanması gibi konularında belediyelerin işbirliği sayesinde hükümet tarafından belirlenen programlarla oluşturulması gerekmektedir. Sağlık çalışanları fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında genç bireyler için çok büyük öneme sahiptirler. Doktorların, diğer sağlık çalışanlarının ve öğretmenlerin genç bireylere bu alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik eğitimler vermesi ve bu eğitimlerin sürekliliğinin sağlanması önemlidir. Ayrıca aileler gittikçe hareketsiz büyüyen çocuklarını fiziksel aktivite konusuna bilinçlendirmeli ve sevebileceği spor dallarına yönlendirmelidir. Evde televizyonda ve bilgisayarda geçen vakitten her yarım saat azalışın bile çocuğun aktivitesini attırmaktadır. Özellikle yoğun ders programlarının olduğu dönemlerin dışında hafta sonu ya da yaz tatillerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Arkadaşları ile geçirecekleri oyun saatleri veya parkta piknikte geçen zamanları bile onlara aktivite sağlayabileceği fiziksel aktivitelerdir.

23 Çocukları İçin Fiziksel Aktivite Önerileri
Çocukların yoğun aktiviteler sonrası yeterli sıvı alımı desteklenmelidir. Açık hava aktivitelerinde fazla güneş altında kalmaktan korunmalıdır. Sağlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir.

24 Çocukları İçin Fiziksel Aktivite Önerileri
Özellikle yoğun ders programlarının olduğu dönemlerin dışında hafta sonu ya da yaz tatillerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Arkadaşları ile geçirecekleri oyun saatleri veya parkta piknikte geçen zamanları bile onlara aktivite sağlayabileceği fiziksel aktivitelerdir.

25 Günlük Hayatımızda Yapabileceğimiz Aktiviteler
Özel araç yerine toplu araçları tercih edilmelidir. Gideceğimiz yere varmadan 1-2 durak önce inip yürüyebiliriz.

26 Günlük Hayatımızda Yapabileceğimiz Aktiviteler
Uzun süre oturarak çalışılan ortamlarda aralıklarla hareket etmek önemlidir. Asansöre binmek yerine yürümeyi tercih etmeliyiz. Yürüyüş yapabiliriz.

27 Günlük Hayatımızda Yapabileceğimiz Aktiviteler
Ağır bir yük kaldırılacağı zaman belden eğilmek, çömelerek kaldırmak gereklidir. Uzun süre oturuluyorsa bel desteklenmelidir. Ayakları dayamak için yükseltici kullanılmalıdır.


"FİZİKSEL AKTİVİTE VE HAREKETLİ YAŞAM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları