Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE VE ÖZELLİKLERİ MADDE  Çevremizdeki bütün varlıklar maddelerden yapılmıştır.  Kullandığımız eşyalar, yediğimiz besinler çeşitli maddelerden yapılmıştır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE VE ÖZELLİKLERİ MADDE  Çevremizdeki bütün varlıklar maddelerden yapılmıştır.  Kullandığımız eşyalar, yediğimiz besinler çeşitli maddelerden yapılmıştır."— Sunum transkripti:

1

2 MADDE VE ÖZELLİKLERİ

3 MADDE  Çevremizdeki bütün varlıklar maddelerden yapılmıştır.  Kullandığımız eşyalar, yediğimiz besinler çeşitli maddelerden yapılmıştır.  Maddeler boşlukta yer kaplarlar.  Herhangi bir varlığın madde olması için boşlukta yer kaplaması gerekir.

4 MADDENİN HALLERİ KATI MADDELER :  Çevremizde gördüğümüz tahta,toprak,demir,kağıt gibi maddelere katı maddeler denir.  Her katı maddenin belli bir şekli,hacmi ve kütlesi vardır.Her katı madde farklı sertliktedir.  Kağıt ve tahta katı maddelerdir.Kağıt tahtaya göre daha yumuşak bir maddedir.

5 SIVI MADDELER  İçinde bulunduğu kabın şeklini alan akıcı maddelere sıvı maddeler denir.  Sıvı maddeler,akışkan özelliğe sahiptir.Sıvıların da bir kütlesi ve hacmi vardır.  Su,süt,ispirto,kolonya,zeytinyağı,gazyağı gibi maddeler sıvı maddelerdir.

6  GAZ MADDELER  Nefes alırken,ciğerlerimize hava dolar.Hava,gaz halinde bir maddedir.  gaz halindeki maddelerin belli şekli ve hacmi yoktur.  Bulundukları kabın şeklini alırlar. Hava,su buharı,mutfak gazı gaz maddelere örnektir.

7 MADDENİN ÖZELLİKLERİ  Maddelerin ağırlıkları ve biçimi belirgin özellikleridir.  Maddeleri ayırt edebilmek için bu özelliklerinden yararlanılır.  Her maddenin bir ağırlığı vardır.Bazı maddeler hafif,bazı maddeler ağırdır.  Aynı yeri kaplayan iki farklı maddenin ağırlıkları kıyaslandığında farklılıklar olabilir.

8 MADDENİN ÖZELLİKLERİ  Şekildeki şişeler aynı yeri kapladıkları halde ağırlıkları farklıdır.

9 MADDENİN ÖZELLİKLERİ  Maddelerin bazı özelliklerini duyu organlarımızla algılarız.  Örneğin elma ve cevizin büyüklüğünü gözümüzle algılarız.  Maddelerin yüzeylerine dokunarak pürüzlü ya da pürüzsüz,sert ya da yumuşak olduğunu anlarız.  Örneğin pamuk yumuşak,demir serttir.  Maddelerin ağır ya da hafif olduklarını öğrenmek için kütlelerini terazi ile tartarız.

10 ÇEVREMİZDEKİ MADDELERDEN YARARLANMA  Maddeler ve cisimler yaşamımızı kolaylaştırır.Bunlardan yararlanarak bir çok ihtiyacımızı karşılarız.  Maddelerden mobilya yapımında,sanayide,dokuma vb.alanlarda yararlanırız.  Gaz madde olan hava,canlı yaşamının devamını sağlar.Hava olmadan yaşayamayız.  Ayrıca uçak ve yelkenli gibi araçlarla yapılan ulaşım hava yardımıyla olur.  Sıvı madde olan petrol taşıtlarda yakıt olarak kullanılır ve ulaşım sağlanır.

11 TEŞEKKÜRLER..


"MADDE VE ÖZELLİKLERİ MADDE  Çevremizdeki bütün varlıklar maddelerden yapılmıştır.  Kullandığımız eşyalar, yediğimiz besinler çeşitli maddelerden yapılmıştır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları