Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİMAR : SEYFİ ARKAN MÜRVET AKYOL 20945777.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİMAR : SEYFİ ARKAN MÜRVET AKYOL 20945777."— Sunum transkripti:

1 MİMAR : SEYFİ ARKAN MÜRVET AKYOL

2

3 SEYFİ ARKAN DOĞUM TARİHİ:1903- İSTANBUL
ÖLÜM TARİHİ:15 TEMMUZ 1996-İSTANBUL MESLEĞİ:MİMAR VE ŞEHİRCİLİK UZMANI

4 EĞİTİM VE MESLEK HAYATI
İlkokul:Kadıköy Fransız Mektebi Ortaokul:Galatasaray Lisesi Önceki Ofisleri Hans Poelzig Atölyesi (1929 / 1933) İdare-i Fenniye Özel Mühendislik Şirketi (1926 / 1928) Lisans Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü (1928) Lise Sanayi-i Nefise Mektebi, , Mimarlık Bölümü

5 YAHYA KEMAL’İN SEYFİ ARKAN İÇİN YAZDIĞI ŞİİR
EL ATSA, BİR LAHZADA ÇÖLLERİ ABAD EDER, HER İŞİNDE MÜNKESİRDİR,BİN KALBİ BİRDEN ŞADEDER, ÖYLE BİR İNSAN Kİ, İŞLERKEN DÜŞÜNMEZ KÂRINI, ARKAN ADINDA BULDU MEMLEKET İMARINI.

6 ATATÜRK’ÜN MİMARI(SEYFİ ARKAN)
1930’lu yıllarda Cumhurbaşkanı Atatürk ile yakınlık kurmuş ‘’Atatürk’ün Mimarı’’ olarak tanınmıştır. Florya Deniz Köşkü,Genel Sekreterlik,Yaverlik ve Başbakanlık Köşkleri gibi yapıların mimarıdır. Türkiye’nin öncü sosyal konut örneği olan Zonguldak Üzülmez ve Kozlu-Kılıç İşçi Sitelerini ve pek çok kent ve kasaba için yerleşim planları hazırlamıştır. Tüm meslek yaşamında modernist bir çizgide tasarım yapmıştır.

7 SEYFİ ARKAN’IN TASARIM ANLAYIŞI
Bütüncül bir mimari anlayışı benimsemiştir. Tasarımını lambadan yani en küçük tasarım nesnesinden yapıya ve yapı-dış mekan bütünlüğüne kadar bu anlayışla sürdürmüştür. Bütüncül tasarım anlayışı birçok batılı modernist mimarda olduğu gibi Arkan’ın temel mimarlık dilinin bir dışavurumudur.

8 SEYFİ ARKAN’IN TASARIM ANLAYIŞI
Arkan’ın mimarlık anlayışı, bazı yapılarında uluslararası üslubun tasarım ilkeleri doğrultusunda geliştirildiyse de bazı yapılarının biçimlenişinde klasist, yerel ve Deco estetik tavırlar görülür. Bu bağlamda Arkan mimarlığı uzlaşmacı ve yumuşatılmış bir modernizmdir.

9 YAPILARINDAN ÖRNEKLER

10

11 KOZLU EVLERİ MAKETİ

12 Seyfi Arkan'ın tasarımı dönemin işçi merkezli modernist sosyal yaklaşımlarını yansıtıyor. Kozlu kompleksi, dinlenme ve eğitim tesislerini de içermesiyle, Türkiye'deki ender sosyal konut yerleşimlerinden birini oluşturmuş. Yapı grubuna işçiler, ustabaşılar, mühendisler ve şantiye şefi için konutlar, dinlenme ve aktivite merkezi, sinema salonu, market, yönetim binası ve ilkokul dahil edilmiş. Yapılar, denize bakan dik yamaçta paralel sıralar halinde konumlandırılmış ve olabildiğince basit ve ucuz yöntemlerle inşa edilmiş. Ancak yapılar iyi korunmamış, çok sayıda değişikliğe uğramış ve özgün görünümlerini yitirmişlerdir. İdari bina ise tamamen ortadan kaldırılmıştır.

13 KOZLU KÖMÜR İŞ İDARE BİNASI VE İŞÇİ EVLERİ

14 KOZLU İLKÖĞRETİM OKULU VE İŞÇİ EVİ

15

16 İLLER BANKASI AKTÜTÜNCÜLER BANKASI

17 MAKBULE ATADAN VİLLASI(CAMLI KÖŞK)

18 CAMLI KÖŞK(MAKBULE ATADAN VİLLASI)
Cumhurbaşkanlığı bahçesinde Atatürk döneminden kalan üçüncü yapı, kız kardeşi Makbule Atadan için yaptırdığı "Camlı Köşk"tür. Mimar Seyfi Arkan tarafından planı yapılan köşkün inşaatı Nisan 1936′da tamamlanmıştır yılından itibaren Yabancı Konuklar Köşkü, yılları arasında Başbakan ve Senato Başkanı Konutu olmuştur. Bu bina, halen "Devlet Konukevi" olarak kullanılmaktadır.

19 SALİH BOZOK VİLLASI MAKBULE ATADAN VİLLASI

20 DR.İHSAN SAMİ EVİ HARİCİYECİLER KÖŞKÜ

21 ADANA HALK EVİ İZMİR HALK EVİ

22 FLORYA DENİZ KÖŞKÜ

23 FLORYA DENİZ KÖŞKÜ Arkan'ın sıradışı tasarımı Türkiye'deki modern mimarlığın en önemli örneklerinden birini teşkil etmesinin yanısıra, yeni mimari dilin Mustafa Kemal yönetimindeki yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyo-kültürel modernleştirme idealleriyle ilişkilendiği dönemin sembollerinden biri olmuştur.

24 FLORYA DENİZ KÖŞKÜ

25 FLORYA DENİZ KÖŞKÜ Tek katlı yapı, büyük kazıklar üzerinde yer almaktadır ve kıyıya 90 metre uzunluğunda bir köprüyle bağlanır. Özel olarak tasarlanmış malzeme ve bağlantı parçaları ile yapımı 48 günde tamamlanmış ahşap bir binadır. L-biçimli plan şeması, yaşam ve servis alanlarının birbirinden fonksiyonel olarak ayrılışını yansıtmaktadır.

26

27

28 Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında mimar Seyfi Arkan'a sipariş edilen köşk, yazlık bir konut olarak deniz tabanına çakılan sütunlar üzerine yapılmış ve karaya bir köprü ile bağlanmıştır yılı 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılan köşkte ulu Önder, 1936 yılının Haziran ve Temmuz aylarında uzunca bir süre yaşamış, siyasal ve bilimsel toplantılar için köşkü özellikle kullanmıştır.

29 ÇALIŞMA ODASI TOPLANTI ODASI

30 ATATÜRK’ÜN YATAK ODASI
DİNLENME ODASI

31 Florya Deniz Köşkü’nün geniş bir salonu, kütüphanesi, dinlenme ve yatak odaları ile banyosu vardır. Oldukça sade ve mütevazı olan köşkte, Ata’nın odasının hemen yan tarafında manevi kızı Ülkü’nün odasında bir yatak ve bir sehpanın üzerinde “Ülkü” yazan bir gemi maketi bulunmaktadır.

32 ATATÜRK’ÜN MANEVİ KIZI ÜLKÜ’NÜN ODASI
FLORYA DAN İÇ GÖRÜNÜŞ

33 FLORYA SERGİ ALANI FLORYA DENİZ KÖŞKÜ’NÜN BANYOSU

34 KAYNAKÇA ERKEN CUMHURİYET MİMARLIĞI www.isteataturk.com


"MİMAR : SEYFİ ARKAN MÜRVET AKYOL 20945777." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları