Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hayatı,Eserleri,Çalışma Yöntemi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hayatı,Eserleri,Çalışma Yöntemi"— Sunum transkripti:

1 Hayatı,Eserleri,Çalışma Yöntemi
REŞAT NURİ GÜNTEKİN Hayatı,Eserleri,Çalışma Yöntemi

2 HAYATI A. Aile Hayatı 1889'da İstanbul’un Üsküdar ilçesinde dünyaya geldi. Babası, askeri tabip Nuri Bey, annesi Erzincan valisi Yaver Paşa'nın kızı Lütfiye Hanım'dır. Reşide adlı kız kardeşi çok genç yaşta hayatını kaybetti, tek çocuk olarak büyüdü.

3 1927’de Erenköy Lisesi’nden yeni mezun olan öğrencisi Hadiye Hanım ile evlendi.
1941’te tek çocuğu olan kızı Ela dünyaya geldi. Akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra tedavisi için Londra'ya gitti ve orda hastalığına yenik düşerek öldü. 13 Aralık 1956 günü, Karacaahmet Mezarlığı'na gömüldü.

4 B. Eğitim Hayatı Öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Reşat Nuri, ilköğrenimine Çanakkale'de başladı. İzmir'deki Frerler okulunda bir süre öğrenim gördükten sonra İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde öğrenim gördü. Yükseköğrenimini Darülfünun Edebiyat Şubesi'nde 1912'de tamamladı.

5 C. Çalışma Hayatı 1927'ye kadar Bursa ve İstanbul’da çeşitli okullarda Fransızca ve Türkçe öğretmeni ve müdür olarak görev yaptı. Güntekin, 1931'de maarif müfettişi oldu ve bu arada Dil Heyeti'yle birlikte bazı çalışmalarda bulundu. 1939'da ise Çanakkale milletvekili olarak TBMM'de bulundu. Bu görevini 1946'ya kadar sürdürdü.

6 1950'de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye temsilciliği ve öğrenci müfettişliği görevleriyle Paris'e gitti. Emekliliğinden sonra bir süre İstanbul Şehir Tiyatrosu edebi heyeti üyeliği yaptı.

7 D. Edebi Hayatı Reşat Nuri’nin çocukluk yıllarında dinlediği Fatma Aliye Hanım’ın Udi isimli romanı hayatına iz bırakıp sanata heveslendiren eserlerdendir. Çanakkale’deki evlerinde zengin bir kütüphanesinin olması onu kitaplara iten ve yazı yazma kültürünün gelişmesini sağlayan bir araç oldu.

8 Reşat Nuri, Halit Ziya’nın eserlerinden aldığı ilhamla hikâye yazmaya girişti.
Tiyatro edebiyatını benimseyerek bir tiyatro yazarı olmak için de uğraştı. Yazı hayatına I. Dünya Savaşı sonlarında başladı.

9 Başlangıçta “Eski Ahbap” (1917) gibi uzun hikayeler, “Hançer”(1920) ve “Eski Rüya” (1922) gibi sahne eserleri, “Gizli El” (1924) gibi romanlar yazan, tiyatro eleştiri ve araştırmaları yayınlayan sanatçı “Çalıkuşu” adlı romanının 1922’de Vakit Gazetesi’nde tefrika edilmesiyle şöhrete kavuştu. 1947'de, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ankara'da yayımlanan Ulus gazetesinin İstanbul kolu olan Memleket gazetesini çıkardı.

10 ÇALIŞMA YÖNTEMİ Eserlerinin belkemiğini vaka ve insan tipi oluşturur.
Yazar eserinde işleyeceği konuyu zihninde dinlendirir. Eserine alacağı tipleri zihninde biçimlendirir.

11 Reşat Nuri eserlerini ortaya koyarken titiz bir çalışma yürütür.
Eserlerini bir bütün halinde zihninde tasarladıktan sonra yazmaya başlar. Bununla birlikte zihninde tasarlanan vaka ve insan tipleri eser yazılırken değişikliğe uğrar.

12 Reşat Nuri kişilerine sevgiyle sokulan bir romancıdır.
Genellikle kişilerin gerçek yaşamlarındaki en belirgin özelliklerini yitirmeden yansıtmaya çalışır. Gözlem yeteneği yaşama çok geniş bir perspektiften bakma olanağını sağladığı için romanları geçiş dönemi yaşayan ülkemizden "insan manzaraları" çizme başarısına ulaşmıştır.

13 A. Eserleri Hakkında ESERLERİ
Yazar, öykü, roman ve oyunlarıyla edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. Kahramanları genelde tek yönlüdür. Olay kahramanlarını çevreyle birlikte verir.

14 Anadolu insanını iyi tanıdığını eserlerinden anlaşılır.
Bazı eserlerinde genç cumhuriyetin toplumsal ideallerini işlemiştir. Reşat Nuri Güntekin eserlerine konuşma dilinin zenginliğini zorlanmadan yansıtır.

15 B. Romanları Gizli El Çalıkuşu Dudaktan Kalbe Damga Bir Kadın Düşmanı
Akşam Güneşi Harabelerin Çiçeği

16 Yeşil Gece Acımak Kızılcık Dalları Yaprak dökümü Değirmen Kavak Yelleri Miskinler Tekkesi

17 C. Hikayeleri Roçild Bey Eski Ahbap Sönmüş Yıldızlar Tanrı Misafiri
Olağan İşler Leyla ile Mecnun Aşk Mektupları

18 D. Oyunları Hançer (1920) Eski Rüya (1922) Ümidin Güneşi (1924)
Gazeteci Düşmanı, Şemsiye Hırsızı, İhtiyar Serseri (1925, üç oyun) Taş Parçası (1926) Yeşil gece (1928) İstiklâl (1933)

19 Hülleci (1933) Yaprak Dökümü (1971) Eski Şarkı(1971) Balıkesir Muhasebecisi(1953) Tanrıdağı Ziyafeti (1971) Bir Köy Öğretmeni Çalıkuşu Kavak Yelleri

20 E. Gezi Yazısı Anadolu Notları

21 TC ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ İMRAN BOZDAĞ


"Hayatı,Eserleri,Çalışma Yöntemi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları