Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİM KEMAL ÖKE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİM KEMAL ÖKE."— Sunum transkripti:

1 MİM KEMAL ÖKE

2 1955 yılında Yılmaz Ali ve Melek Pınar çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya gelir. Kendisiyle aynı ismi taşıyan dedesi, Atatürk'ün doktorudur. Mim Kemal Öke dedesi gibi kendi ideallerinin peşinde yürümeyi tercih eder. Şişli Terakki Lisesi’nin ilkokul kısmında çalışkan bir öğrencidir. Öke, 1973 yılında Robert Koleji'nden mezun olduktan sonra İngiltere'ye giderek, Cambridge Üniversitesi'nde İktisat ve Tarih bölümlerinde lisans eğitimi alır. Öke bu yıllarda diğerlerinden ayrılmaya başlar ve kendi yolunu çizer: ’’Ne yapacağıma karar vermiştim’’

3 Sussex (MA. ), Cambridge (M. Phil) ve İstanbul (Ph. D
Sussex (MA.), Cambridge (M.Phil) ve İstanbul (Ph.D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yapar. Ve ihtisas sonrasında Birleşmiş Milletler'de görev alır.

4 Türkiye'ye dönüşünün ardından Türk dış politikası tarihine ilişkin çalışmaları sürdürmüştür. Boğaziçi Üniversitesi’nde 1984’te doçent, 1990’da profesör oldu.

5 Mim Kemal Öke, akademik kariyeri boyunca araştırmaya hep öncelik verdi.
Bilimsel makalelerden ziyade uzun soluklu kitap çalışmalarını yeğledi.

6 ÖKE’YE GÖRE; Tarih, bir milletin kolektif anlarıdır.
Hatıralar, eğer, hipnotize edilmemişse milletin kültürel hüviyetini yansıtırlar.

7 adlı üç romanı bulunmaktadır.
Türkçe, İngilizce, Urduca ve Arapça yayınlanmış yirmiyi aşkın eseri olan ÖKE'nin Sürgündeki sevda Günbatımı Duvardaki kan adlı üç romanı bulunmaktadır.

8 Uzakdoğu döğüş ve su sporlarıyla geçen yılları var.
Karakalem resim çalışmaları bulunuyor. Kızı Nazlı’yla beraber ritim çalışmalarına katılmayı çok seviyor ve sosyal duyarlılığı doğrultusunda ritim ve dans dersleri de veriyor.

9 Birleşmiş Milletler (1979) ve TRT'de ( ) danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE, evli ve iki çocuk babasıdır.


"MİM KEMAL ÖKE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları