Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNGİLTERE 0841 RUMEYSA ÖZCAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNGİLTERE 0841 RUMEYSA ÖZCAN"— Sunum transkripti:

1 İNGİLTERE 0841 RUMEYSA ÖZCAN
GEÇ GOTİK ÇAĞ İNGİLTERE 0841 RUMEYSA ÖZCAN

2 İngiltere’de siyasi kudret bu çağda kliseden krala geçtiği için,inşa edilen kliseler inşa ettirenlerin kudretini ve dindarlığını ifade ediyordu. Son gotik çağ kiliseleri espri yönünden laik ve kralcıdır.Ünlü Oxford ve Cambridge Kolejleri ilkin dini okullardı fakat 15.ve 16.yüzyıllarda din adamları ikinci planda kalınca ,kolejler dini okullarla laik okullar arasında bağlantı oluşturmuşlardı.Kolejler Rönesansı geliştirecek bilgileri verecek diğer kolejlerin öncüsüydüler.

3 GLOUCESTER KATEDRALİ

4

5 Dikey üslup ilk olarak Gloucester Katedralinin korosunda uygulandı
Dikey üslup ilk olarak Gloucester Katedralinin korosunda uygulandı.Asıl kilise Romanesk çağdan kalmıştı fakat tonozları Gotik çağda yapıldı ve koro bölümünde yeni bir üslup meydana geldi.İngiliz tonozu strüktürel bir yapı olmaktan çıkıp,karmaşık girinti ve çıkıntılarıyla klisenin en süslü yerini meydana getiriyordu.Tavanın genel etkisi üstüne bir çok süsler yapılmış ve sağlam inşa edilmiş bir tünel tonozdur.

6 Doğu duvarı vitraylı,muazzam bir pencereden ibaret olan koronun diğer duvarları da dikey üslupta cam panolardan meydana geliyordu. Gloucester katedrali korosu ,dikey üslubun en başarılı örneğidir zira dikeylik etkisini tonoz kaburgaların bolluğu kadar,duvar pano ve pencerelerin düzeni de arttırır.

7

8

9 KİNGS COLLAGE ŞAPELİ

10 Kings Collage Şapeli Işık ihtiyacı,gotik katedrallerde büyük klerostari pencerelerden sağlanıyordu.Bu şapelde ise ışık sorunu tamamen çözülmüştür.Plan dikdörtgen bir taş kafes biçiminde olup ,duvarlar tamamen camdır.Gotik üslubun bütün çabası duvar yerine cam koymaktı.Bu şapel ışığın en çok girdiği yerdi zira bütün tonozların yükünü payandalar taşıyordu.

11 Kings Collage Şapelini yapan John Wastell adındaki usta ,kaburga sayısı çok arttırıldığında bütün tonozun sağlam taştan yapılabileceğini fark etti.Böylece Tudor Gotiğinin özelliği olan yelpaze tonoz keşfedildi.Burada taş konilerin yüzeyine kaburga taklidi oymalar yapılmış ve tonozun kendisi bu taş konilerden meydana gelmişti. Dikey üslupta olan bina cephe ve plan yönünden çok sade olup,bütün zenginlik iç dekorasyonda toplanıştır.

12

13

14

15 WESTMİNSTER HENRY VII ŞAPELİ

16 Westminster Henry VII Şapeli 1505-1519
Cephe ve plan yönünden çok sade olan binanın taş işçiliğinde ustalığın son aşamasına ulaşılmıştır.Dantela gibi tonozlar ve görünüşte yelpaze tonozdan inen sarkıtlar İngiliz gotiğinin sonunu gösterirler.Espri olarak ise laik ve kralcıdır.

17 A West Entrance B Nave C Crossing D Transepts E Choir F Henry VII Chapel G Cloister H Chapter House # Tomb of tre Unknown Warrior # Poet's Corner

18

19


"İNGİLTERE 0841 RUMEYSA ÖZCAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları