Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğa gereği bazen sıcağa bazen de soğuğa ihtiyaç duyarız.Kışın vücut sıcaklığımızın düşmemesi için kalın giysiler giyerken yazın vücut sıcaklığımızın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğa gereği bazen sıcağa bazen de soğuğa ihtiyaç duyarız.Kışın vücut sıcaklığımızın düşmemesi için kalın giysiler giyerken yazın vücut sıcaklığımızın."— Sunum transkripti:

1

2 Doğa gereği bazen sıcağa bazen de soğuğa ihtiyaç duyarız.Kışın vücut sıcaklığımızın düşmemesi için kalın giysiler giyerken yazın vücut sıcaklığımızın yükselmemesi için ince giysileri tercih ederiz.Doğada vücut sıcaklığının korunması ile ilgili pek çok örnek vardır.Örneğin kutup ayılarının derilerinin altında kalın bir yağ tabakası vardır.Yağ ısı kaybını önlemeye yarar yani bir anlamda ısı yalıtımı yapar.Kuşların tüyleri de yalıtım içindir. Isı yalıtımı farklı sıcaklıklarda iç ve dış ortamlarda ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlerdir.Amacı içerdeki sıcaklık ya da soğukluğu koruyarak enerji tasarrufu sağlamaktır.Isı yalıtımı iyi olmazsa ısıtma ya da soğutma giderleri artar.Isı yalıtımının bireysel olduğu kadar toplumsal kazançları da vardır.Isı yalıtımı yapmak için yalıtkan maddelerden yararlanılır. Isı yalıtımının en önemli elemanı tesisatların yalıtımıdır.

3 Duvar boşlukları arasındaki havada konveksiyon akımı oluşur. Isı yalıtımı yapılmamış duvarlarda duvarların iç yüzü soğuk olur. Su buharı bu yüzeyde yoğuşur terleme olur. Terleme sonucu duvarlar ıslanır ve küflenir. Bu nedenle ısı yalıtımı yapılmalıdır. Isı yalıtımı bir bölgede yapılırsa problem diğer cephelerde devam eder.Bu nedenle çatı,duvar,cam ve doğramalarda da yalıtım yapılması gerekir. Pencerelerde ısı kaybını önlemek için pencere boyutları küçük olmalı ve çift cam kullanılmalıdır. Çift cam arasında hava boşluğu az olmalıdır.

4 Isı yalıtımına örnek olarak inşaat duvarlarında,pencerelerinde, tavanlarda,su depolarında,buhar borularında,kısa süreli gıda paketlerinde kullanılan yalıtım malzemeleri gösterilebilir. Plastik köpük(kauçuk) ----> sıcak su borularında ve tavanda Plastik köpük(polietilen) ---> çatı tavan ve pencerelerde Cam yünü -----> çatı tabanı duvar arası buhar borularında Silikon -----> dış cephede Asfalt -----> dış cephe ve teraslarda Ahşap -----> dış ve iç cephede Asbest -----> fırın içlerinde Katran -----> dış cephe ve terasta

5 Isı Yalıtımının Faydaları: * Tüketilen yakıt miktarı azalır. * Oda sıcaklıkları dengeli olduğu için sağlıklı bir mekan oluşur. * Duvarlarda küf leke kabarma olmaz. * Enerji tasarrufu sağlanır çevre kirliliği yaratılmaz. Isı yalıtımı; binaların çatı ve duvarlarında toprağa temas eden bölümlerinde katları ayıran döşemelerde tesisat borularında havalandırma kanallarında yapılır.


"Doğa gereği bazen sıcağa bazen de soğuğa ihtiyaç duyarız.Kışın vücut sıcaklığımızın düşmemesi için kalın giysiler giyerken yazın vücut sıcaklığımızın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları