Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

R EHBERL İ K S ERV İ S İ N İ N T ANıTıMı H. HÜSNÜ TEKIŞIK REHBERLİK ve ARAŞTIRMA MERKEZİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "R EHBERL İ K S ERV İ S İ N İ N T ANıTıMı H. HÜSNÜ TEKIŞIK REHBERLİK ve ARAŞTIRMA MERKEZİ."— Sunum transkripti:

1 R EHBERL İ K S ERV İ S İ N İ N T ANıTıMı H. HÜSNÜ TEKIŞIK REHBERLİK ve ARAŞTIRMA MERKEZİ

2 S ÜREÇ... Rehberlik Nedir? Rehberlik Ne Değildir? Rehberlik İlkeleri Nelerdir? Rehberlik Servisinden Hangi Konulara Dair Yardım Alınabilir? - Bireysel Alan - Eğitsel Alan - Mesleki Alan

3 R EHBERL İ K N ED İ R ? Kendinizi anlamanız, problemlerinizi daha rahat bir şekilde çözebilmeniz, gerçekçi kararlar alabilmeniz, kapasitelerinizi kendinize en uygun düzeyde geliştirebilmeniz, çevrenizle dengeli ve sağlıklı bir şekilde uyum sağlayabilmeniz, böylece kendinizi gerçekleştirmeniz için uzman kişilerce verilen psikolojik yardımlardır.

4 R EHBERL İ K H İ ZMETLER İ S AYES İ NDE : Kendinizi daha iyi tanır ve anlarsınız, Problemlerinizi daha sağlıklı bir şekilde çözebilirsiniz, Kendinizle ve çevrenizle olan uyumunuz artar, Sahip olduğunuz gizil güçlerinizin farkına varırsınız, Ve nihai olarak kendinizi gerçekleştirirsiniz.

5 Ben Neyim Güçlü ve Zayıf Yönlerim Nelerdir? İlgilerim Nedir? Çevremdeki Olanaklar Nedir? Sınırlılıklarım Nedir? Ne Yapabilirim? Gücüm Nedir? Amaçlarıma Ulaşmak İçin Ne Yapmalıyım? Kendini Gerçekleştirme

6 R EHBERL İ K N E D E Ğ İ LD İ R ? Rehberlik, bireye tek yönlü olarak doğrudan doğruya yapılan bir yardım değildir. Rehberlikte bireyin sorunlarını onun adına çözme gibi bir anlayış yoktur. Rehberlik, bireyin sadece duygusal yanı ile ilgilenmez. Rehberlik hizmetleri ders değildir.

7 R EHBERLIK N E D E Ğ İ LD İ R ? Rehberlik, bir disiplin görevi değildir, yargılamaz ve ceza vermez. Rehberlik, her sorunu hemen çözebilecek sihirli bir güce sahip değildir. Rehberlik, hizmetleri sadece sorunlu öğrencilere yapılacak bir yardım değildir.

8 R EHBERL İ Ğ İ N İ LKELER İ Her birey seçme özgürlüğüne sahiptir. İnsan saygıya değer bir varlıktır. Rehberlik hizmetlerinden yaralanmada zorlama yoktur. Rehberlik hizmeti öğrenciyi merkeze alan bir eğitim sistemi öngörür. Rehberlik hizmetlerinde tüm ilgililerin katılımı, desteği ve işbirliği gereklidir.

9 R EHBERL İ Ğ İ N İ LKELER İ Rehberlik hizmetlerinin yürütülmesinde gizlilik esastır. Rehberlik hizmeti tüm öğrencilere yöneliktir. Rehberlik hizmetlerinde esneklik söz konusudur. Rehberlik hizmetleri planlı, programlı, örgütlenmiş bir şekilde sunulur. Rehberlik hizmetleri alanda uzman ve yetkin kişiler tarafından sunulur.

10 H ANG İ KONULARDA R EHBERL İ K S ERV İ S İ NDEN Y ARDıM A LAB İ L İ RS İ N İ Z ? Bireysel Alanda Bireyler, kendileriyle ilgili kişisel problemlerinin çözümü için rehberlik servisinden yardım alabilirler.

11 Ö RNEK DURUMLAR Arkadaş ilişkilerimde sorun yaşıyorum, Karşı cinsle ilişkilerimde sorun yaşıyorum, Son zamanlarda kendimi kötü hissediyorum, Fiziksel özelliklerim konusunda endişeliyim, Ailemle sorunlar yaşıyorum, Kendimi daha iyi tanımak istiyorum, Kendimi iyi ifade edemiyorum, Topluluk içinde nasıl hareket edeceğimi bilemiyorum, Kendimi yalnız hissediyorum, Bazı duygularımı kontrol edemiyorum.

12 H ANG İ K ONULARDA R EHBERL İ K S ERV İ S İ NDEN Y ARDıM A LAB İ L İ RS İ N İ Z ? Eğitsel Alanda Bireyler, eğitim yaşamlarıyla ilgili tüm konularda yardım almak amacıyla rehberlik servisine başvurabilirler.

13 Ö RNEK D URUMLAR Çalışma yöntemlerini bilmiyorum, Ders çalışamıyorum, Zamanı etkin kullanamıyorum, Sınıfta sorunlar yaşıyorum, Öğretmenlerimle sorun yaşıyorum, Sınav kaygısı konusunda yardım almak istiyorum, Çeşitli konularda karar verirken sıkıntı yaşıyorum, Motivasyonumu arttırmak için neler yapmam gerektiğini bilmiyorum.

14 H ANGI KONULARDA R EHBERL İ K S ERV İ S İ NDEN Y ARDıM A LAB İ L İ RS İ N İ Z ? Mesleki Alanda Birey, kendi kişisel özellikleri ve meslekler hakkında bilgi elde etmek, kendine uygun bir mesleği seçip bu alanda ilerlemek amacıyla rehberlik servisinden yardım alabilir.

15 Ö RNEK D URUMLAR İlgi ve yeteneklerimi bilmek istiyorum, Hangi okulu seçeceğime karar veremiyorum, Hangi mesleklere yatkın olduğumu bilmiyorum, Hangi alanı seçeceğime karar veremiyorum, İlgi duyduğum meslekler hakkında bilgi edinmek istiyorum, İlgi duyduğum mesleği yapıp yapamayacağımı bilmiyorum, Üst eğitim kurumu tercihlerimi yaparken yardım almak istiyorum.

16 Teşekkürler...


"R EHBERL İ K S ERV İ S İ N İ N T ANıTıMı H. HÜSNÜ TEKIŞIK REHBERLİK ve ARAŞTIRMA MERKEZİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları