Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

JOHANNES KEPLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "JOHANNES KEPLER."— Sunum transkripti:

1 JOHANNES KEPLER

2 Johannes Kepler 27 aralık 1571 günü 14
Johannes Kepler 27 aralık 1571 günü 14.30da Almanya’nın Weil der Stadt şehrinde doğdu. Annesi Katharina Kepler babası Heinrich Keplerdir. Kepler 7 kardeşin en büyüğüydü.Bunlardan sadece dördü hayatta kaldı. Ailesi Protestan azınlığa mensuptur. Kepler ailesi bir zamanlar seçkin ve soylu bir aileydi fakar o dönemde durumları kötüye gidiyordu. Kepler ailesinin kötü giden durumu Johannesin babası Heinrich yüzünden dahada kötüleşti

3 Heinrich ,Kepler’in çocukluğunun büyük kısmında onun yanında olmayan,kaba,cahil bir adamdı.
Heinrich oğlu daha 3 yaşına gelmeden macera aramak amacıyla paralı asker olarak Hollandaya savaşmaya gitti.Bu johannesin çocukluğu boyunca tekrarlanacaktı.Evdeyken sert ve aksi bir adamdı.Sonunda 1588 yılında kepler 16 yaşındayken bir daha dönmemek üzere gitti ve öldüğüne dair söylentiler olmasına rağmen kimse işin doğrusunu bilmiyordu. Kepler annesi tarafından büyütülmüştür. Kepler pek çok yönden annesine çekmiştir.Annesi gibi esmer ve ufak tefekti.İkisi de huzursuz ve meraklı bir zihne sahipti. Keplerin annesi okula gitmemişti,şifalı bitkiler ve evde yapılan ilaçlarla ilgileniyordu.

4 Kepler yıllar sonra astrolojik ilkeleri kullanarak ana rahmine düştüğü zamanı hesapladığında 7 aylık prematüre bir bebek olarak doğduğu sonucuna vardı. İleride keplerin yaşamını etkileyecek olan mezhepler arası çatışmalar,o doğduğunda 50 yıldan beri süregeliyordu. O dönemde ortaya çıkan din kargaşasında Kepler ailesi kendilerini Protestan bir azınlığın üyesi olmak gibi alışılmamış bir durumda buldular. Dinle ilgili konular Kepler’in eğitiminde büyük rol oynadı. Kardeşlerinden farklı olarak üniversite eğitimi almayı amaçlıyordu. 1577 de 5 yaşındayken ailesi Weil der Stadt ‘tan Leonberg’e taşındı.

5 İlk olarak geleneksel alman okuluna gitti.
Kısa bir süre sonra Latin okuluna geçti. Keplerin eğitiminin ilginç bir sonucu da Latince üslubunun oldukça iyi olmasına rağmen anadili olan Almancayı aynı şekilde yazmayı hiçbir zaman öğrenememiş olmasıdır. Kepler için eğitim sisteminde kesintisiz bir yükselişin hiçbir garantisi yoktu.Aile bu sefer Ellmendingen’e taşındığında biraz zaman kaybetti. Dahada kötüsü 8 yaşından 10 yaşına kadar ailesiyle beraber tarlada çalışması gerekti. Ufak tefek ve zayıf bir çocuk olduğundan tarlada çalışmaya uygun değildi ve tekrar okula kaydettirilmesi hem onun için hemde ailesi için bir rahatlama oldu.

6 Eyalet sınavlarını kazanıp,16 Ekim 1584’te Adelberg’teki alt seminere kabul edilmesiyle eğitim sisteminde önemli bir adım atmış oldu. Alt seminer üniversiteye girişi sağlayan 2 aşamadan ilkiydi.Başarılı oldu ve iki yıl sonra Maulbronn’daki eski Cistercium manastırında üst seminere yükseldi. Belki ufak tefek ve hastalıklı bir çocuk olduğundan beklide çocukluğunun hoş olmayan atmosferinden kurtulmak istediğinden,zor zihinsel alıştırmalardan zevk alıyordu. Bu sayede okulda başarılı oldu. Şiire ilgi duymaya başladı.Fıkralar ve bulmacalar hoşuna gidiyor,birçok şiirinde anagramlar ve akrostiş kullanıyordu. Belleğini eğitmek için en uzun ilahileri seçip ezberliyordu. Kepler aşırı derecede rekabetçiydi.

7 Arada sırada parlaması bir yana Kepler ciddi ve dindar bir öğrenciydi.
Küççükken bile din derslerini çok ciddiye alırdı.Kendisine öğretilenleri hemen kabul etmez cevabı kendiside bulmak isterdi. Çok samimi olduğu için öğretmenleri Ortodoks olmayan ve süpheli buldukları inançları araştırmasına hoş görüyle yaklaştı fakat Kepler ne iyi niyetin nede mantıklı tezlerin Hıristiyan mezhepleri arasındaki anlaşmazlığı çözmeye yetmeyeceğini ileride öğrenecekti. Aslında çabaları onu çok değer verdiği kendi Luterci cemaatine yabancılaştıracaktı.

8 Kepler okuldaki çabalarının doruğuna 25 eylül 1588’de Tübingen Üniversitesi’nin mezuniyet sınavını geçtiğinde ulaştı. Hala Maulbronn’daki üst seminerde olmasına rağmen neredeyse 1 yıldır Tübingen üniversitesinde kayıtlı öğrenciydi. Böylece Maulbronn’da lisans çalışmalarını tamamladı ve Tübingen’de girdiği mezuniyet sınavını geçerek,orada daha hiç derse girmeden diploma almaya hak kazandı. Bunca yıllık eğitimden sonra uzun zamandır en büyük arzusu olan klise hizmetine girebilecekti.

9 Ertesi yıl eylül başında Dük Ludwig 5 öğrenciyi burslu olarak Tübingen Üniversitesindeki Luterci ilahiyat fakültesi Stift’e seçti. Keplerde bunların arasındaydı.Bu bursu kabul etmekle kendisini hayatı boyunca Württemberg dükünün hizmetine adamış oluyordu . Bunun karışılığında ihtiyacı olan her şey sağlanacaktı.Stift yüksek lisans derecesini alması için gereken 2 yıl boyunca Keplere kalacak bir yer verecek ve bakımını üstlenecekti. Sonraki 3 yıllık tanrıbilim çalışmaları sırasında da tüm sorumluluğu Stift üstlenecekti. Kepler özel eşyalarını topladı ve Tübingen’e gitmek üzere yola koyuldu.

10 17 yaşındaydı.Eğitim planına göre kendisini tamamen tanrıbilimine adamadan önce 2 yıl daha üniversitenin edebiyat fakültesinde okuyacaktı. Kepler Güneş sisteminin düzeninde Tanrının imgesini görüyordu.Keplerin matematik ve gökbilim öğretmeni büyük bir hayranlık duyduğu katı ve kaba görünümlü Michael Maestlin’di. 1572’de göz kamaştıran bir nova yani “yeni bir yıldız” belirdi.Dikkatle yapılan gözlemler bu yeni yıldızın Ayın altındaki Dünyaya ait bölgede değil,esirin içinde yükseklerde bir yerde olduğunu gösterdi.Sonrada 1577’nin görkemli kuyruklu yıldızı geldi. Kepler Leonberg’in dışındaki tepenin üzerinde annesinin elini tutarken uzaklarda kuzeydeki Hven adasında Danimarkalı asilzade Tycho Brahe kuyrukluyıldızı detaylı olarak gözlemlemiş hassas ölçümler yapmıştı.

11 Kepler’in tanrıbilim çalışmaları programa uygun olarak ilerlerken ,11 Ağustos 1591’de Edebiyat fakültesinde tamamlaması gereken 2 yıllık ileri çalışmayı da bitirip yüksek lisans derecesini aldı. 2 ay sonra üniversite senatosu Weil der Stadt belediye başkanına ve şehir konseyine bir mektup yazarak Kepler’in bursunun yenilenmesini istedi. Mektubunda”genç kepler o kadar sıra dışı ve parlak bir zekaya sahip ki ondan çok özel şeyler beklenebilir”diyorlardı. 1594’ün başlarında planları bozan çok büyük bir değişiklik oldu. Kepler 3 yıllık eğitimini tamamlamasına birkaç ay kala çalışmalarını bırakmak zorunda kaldı.

12 Bir yıl önce Styrian’nın başkenti Graz’daki Protestan seminerinde matematik öğretmeni olan Georg Stadius ölmüştü. Kasım ayında Styrialı temsilciler Tübingen ‘in seçkin Luterci üniversitesine tercihen tarih ve yunanca da bilen yeni birini tavsiye etmeleri için başvurdu.Kepler,Maestlin ile yaptığı gayretli çalışmalarla ve diğer tüm çalışmalarıyla kendini göstermişti,böylece tanrıbilim fakültesi onu seçti. Tutkusu ve görev duygusu arasında kalan kepler acı bir kişisel catışma yaşıyorud.Önceden arkadaşları uzak yerlere atandıklarında durumdan açıkça şikayetçi olmuş ve bu tür atamalardan kurtulmaya çalışmışlardı. Bunlara şahit olan Kepler,kendisine bir çağrı gelecek olursa ,görevi ağırbaşlılıkla hemen kabul etmemeye karar vermişti.Ama kendini beğenmişlik duyu baskın çıktı. Onun canını sıkan Graz’ın çok uzakta yabancı bir ülkede olması değil,papaz olup kliseye hizmet etme şansının elinden alınıyor olmasıydı.

13 Matematik öğretmenliği gibi aşağı bir konumda olmak istemiyordu
Matematik öğretmenliği gibi aşağı bir konumda olmak istemiyordu.Üstelik matematiğe özel bir yeteneği olduğunu düşünmüyordu.Diğer yandan bencil olmak istemiyordu;insan Dünyaya sadece kendi yararı için gelmezdi. Sonunda ilerde klise hizmetine dönebilmesine açık kapı bırakan bir uzlaşma önerdi.Evrak işleri hemen halledildi ve Kepler 13 Mart 1594’te Styria’ya gitmek üzere üniversitesinden ayrıldı. Yaklaşık 1 ay süren yolculuk sonunda Styria’nın başkenti olan Graz’a ulaştı.Uzun yolculuğu,geldiği yerin uzaklığını ve içinde bulunduğu bu yeni duruma olan yabancılığını iyice hissedilir hale getirmişti. En büyük değişiklik,kendini içinde bulduğu gergin dini atmosferdi.Koyu Luterci olan Württemberg’in aksine Styria’da Katolikler ve Protestanlar yan yana tedirgin bir yaşam sürüyordu.

14 Kepler bu çatışmada tarafsız değildi
Kepler bu çatışmada tarafsız değildi.Okul zamanla Graz’daki Protestan grubun merkezi haline geldi. Sadece erkek öğrencilerin kabul edildiği ve 2 aşamadan oluşan okulda Kepler 4 sınıftan oluşan yetişkin okulunun en üst sınıfına felsefe grubu dersleri verdi. Keplerin derslerine katılım azdı.ilk yılında sadece birkaç öğrencisi vardı fakat 2.yılı oda olmadı.Okul müfettişleri sorunun dersin konusunda oldugunu anladı. Bunun üzerine Kepler başka dersler vermek üzere görevlendirildi.Kepler öğretmenliğin yanı sıra bölge matematikçiliği görevinide sürdürüyordu. Dolayısıyla yıllık bir takvim hazırlamak ve gelecek yıla ilişkin astrolojik tahminler yapmak onun göreviydi.Yaşamı boyunca Kepler astroloji konusunda karmaşık duygular taşıdı.

15 Bir yandan birkaç yıl sonra Astrolojinin Güvenilir Temelleri (1601) adlı kitabında da yazdığı gibi “aptalların batıl inançlarını beslemek”düşüncesinden hoşlanmıyordu,diğer yandan gezegenlerin dizilişinin insanlar ve doğa üzerinde hemen belli olmayan ancak önemli etkileri olduğuna içtenlikle inanıyordu. 1595 Yılı Tahminlerinde bir denge tutturmuş görünüyordu.İlk tahmininde şiddetli soğuk havanın geleceğini ,Türklerin Güneyden Avusturyaya saldıracagını ve bir köylü ayaklanması olacağını öngörmüştü. O kış o kadar soguk geçti ki söylentiye göre dağdaki çobanlar burunlarını sildiğinde burunları kırılıyordu. Keplerin diğer tatsız kehanetleri de gerçekleşti.Böylece kısa sürede tanınan bir kişi oldu. Başarılı tahminleri için ikramiye olarak yıllık 150 florin olan öğretmenlik maaşının yedi haftalık karşılığı olan 20 florin aldı.Sonraki yıllık tahminleri için aynı şekilde ödüllendirildi.

16 Kepler Grazda matematik öğretmenliği görevini oldukça isteksiz bir şekilde kabul etmişti.Fakat artık profosyonel bir matematikçi(gökbilimci o dönemde aynı şeydi ikiside)olduguna göre çalışmalarını felsefi bir seviyeye taşımaya karar verdi. Bu yönde çalışmalarını ilerletti ve bir kitap yazmaya başladı kitabın yazım aşamasında bulduğu her düşünceyi Maestlin le paylaştı. 1596 yılının ocak ayında Kepler evden her iki büyükbabasınında hasta olduğu haberini aldı ve ay sonunda onları ziyaret etmek üzere Grazdan ayrıldı. Ne yazık ki Sebald ziyareti sırasında öldü. Kepler Württemberg’de bulunduğu sırada yeni hipotezlerini tanıtma fırsatını buldu ve bu amaçla Stuttgart’a gitti

17 .Dük ilk başta bu konuya şüpheyle baksada sonradan çalışmalarını ilerletmesi için Keplere avans verdi. Bu sırada Kepler Tübingene gidip Meastlini ziyaret etme ve bir yayımcıyla görüşmelere başlama fırsatı buldu. Grazdaki yayımcıların hiçbiri karmaşık bir gökbilim kitabını yayımlamaya yeterli değildi. Ama Tübingende Gruppenbach adında önemli bir yayımcı vardı. Gruppenbach kitabın üniversite senatosu tarafından onaylanması şartıyla kitabı basmayı kabul etti.

18 Önceki aralık ayında kısa sürede aşık olduğu bir kadınla tanışmıştı
Önceki aralık ayında kısa sürede aşık olduğu bir kadınla tanışmıştı.Kadının adı Barbara Müllerdi. Başka şeylerin yanı sıra onun hoş dolgun bir kadın olduğunu ve pişmiş kaplumbağa yemekten çok hoşlandığını biliyoruz. Değirmen sahibi zengin bir girişimci olan Jobst Müllerin en büyük kızıydı.Henüz 23 yaşında olmasına rağmen kısa zaman önce ikinci kez dul kalmıştı. Barbaranın iki kocası da ondan yaşça büyüktü.Buna karşın Kepler Barbaraya kur yapmaya başladığında henüz 24yaşındaydı. Bay Mülleri kızına uygun bir eş adayı olduguna ikna etmek kolay olmayacaktı.Bay Müler aklı sürekli para hesabında olan bir iş adamıydı.Barbara varlıklı bir kadındı fakat Kepler niteliksiz bir akademisyendi. Ocak 1596da Protestan cemaatinin saygın üyeleri Kepleri Jobst Müllere sunmak ve Barbaraya uygun bir eş olarak tavsiye etmek için bir araya geldi.Haziran ayında olumlu yanıt alındığını bildiren haber geldi.

19 Keplerin düğün hazırlıklarıda bitmek bilmedi
Keplerin düğün hazırlıklarıda bitmek bilmedi.Yokluğunda Bay Müler kızı için daha iyi bir eş bulabileceğine karar vermişti. Kepler sonbaharda döndüğünde çok istediği bu evliliğin iptal edildiğini öğrendi. Neyseki onun tarafında olan okul ve klise yetkililerinden destek buldu.Klise işleri kısa zamanda yoluna koydu ve9 şubat 1597 de dini nikah kıyıldı. 27 nisanda düğün yapıldı.En azından Keplerin evinde bir süre mutluluk hüküm sürdü.Kepler okul yetlililerinden düğün hediyesi olarak maaşını yılda 200 florine yükselten 50 florinlik bir artış aldı. 7 yaşındaki üvey kızı Regina’yı seviyordu.Kısa sürede Barbara hamile kaldı ve 2 şubat 1598’de bir erkek çocuk dünyaya getirdi.Bebek Heinrich adıyla vaftiz edildi.Kepler oğlunun yıldız falına baktı. Heinrich babasına benzeyecek ama ondan daha iyi olacaktı:çekici,asil karakterli,çevik bedenli,kıvrak zekalı.

20 Matematik ve mekaniğede doğal yeteneği olacaktı
Matematik ve mekaniğede doğal yeteneği olacaktı.Küçük Heinrich ‘in sadece 2 ay sonra hastalanıp ölmesi ağır bir darbe oldu. Zamanın geçmesi karımın acısını azaltmıyor diye yazmıştı kepler. Keplerin kitabının ilk nüshaları evliliklerinin ilk mutlu günlerinde geldi. Evrenin gizleri olarak bilinen bu kitabı Kepler haberci olarak görüyordu. Katolik ve Protestan çatışmasını Katolikler kazandı ve Protestanların Styria yı terk etmeleri istendi. Kepler ve iş arkadaşları sürülmüşlerdi.Aceleyle birkaç parça eşya toplayıp eşlerini geride bırakarak şehirden kırsal bölgeye dağıldılar. İleride bu yasağın kaldırılacağını umuyorlardı ancak bir daha sadece Keplerin dönmesine izin verildi. Ekim ayının sonunda Keplerin dönüş talebi kabul edilmişti,sığındığı yerden ayrılarak şehre döndü.Kepler şimdilik güvendeydi

21 Graz’daki Protestanlara uygulanan baskı sürüyordu,dinlerine göre yaşamalarına izin verilmiyordu.
İkinci çocugunun ölümünden sonra çok kederli olan kepler bu baskılara karşı koydu. 1599 yılının Haziran ayında Susana adını verdikleri bir kızları olmuş fakat sadece 35 gün yaşamıştı.Kepler Katolik cenaze törenini reddetti ve para cezasına çarptırıldı. Cezayı temyiz ettirdi ve ceza yarıya indirildi ancak bebeğin gömülmesi için önce parayı ödemesi gerekiyordu. 1600 yılının Ocak ayının başlarında Prag’a gitme fırsatı buldu ve bu fırsatı değerlendirdi.

22 Tycho ve Kepler birbirinden çok farklıydı
Tycho ve Kepler birbirinden çok farklıydı.Tycho kendine güvenen, hükmedici ve hırçın bir asilzadeydi.Kepler ise halkın içinden gelen samimi düşünceli,hayırsever,barışsever ve mütevazı biriydi. Yine do çok iyi anlışıyorlardı.keplerin Tycho ile çalışmaları umduğu gibi gitmiyordu. Tycho’nun gözlem ve verilerinden yaralanamıyordu. Tycho ve Maestlin, Keplerin gezegenlerle ilgili bir kuram kuraken fiziksel analiz kullanmalarına karşıydı. Tycho ve Kepler 2 yıl gökbilim üzerine çalışma yapmak için antlaşma imzaladılar. Bu durumda imparator Keplere 100 florinlik maaş bağlayacaktı.

23 Kepler mayısta Graz’a geri döndü.
Arşidük Ferdinand 31 temmuz 1600de tüm vatandaşların inançlarının sınanacağı kömite üyelerindendi. Graz’da Katolik olmayanlar şehirden sürülecekti.Kepler Katolik olmayı reddetti ve ülkeden sürüldü. Ailesiyle birlikte ülkeyi terk etti.Tychonun yanına Prag’a gitti.Praga giderken yolda rahatsızlandı. Hastalığı ta ki Styria’ya eşinin babası Jobest Müllerinin ölümüne gidene kadar geçmedi. Stria’ya gittiğinde orada dinlenme fırsatı bulmuştu ve iyileşmişti. Kepler Praga döndüğünde Tycho Kepler için imparatorla konuşup maaş bağlanmasını sağlayacaktı. Ama bu işlem gerçekleşemeden Tycho üremi hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Tycho bir törenle kiliseye defnedildi.

24 .Tychonun üzerinde çalıştığı Rudolf cetvelleri kitabının tamamlanması için aletleri ve gözlem defterini florine satın aldı. Bir sonraki yaz ise Tychonun damadı Tengnagel Keplerin elinden Rudolf cetvelini geri aldı. Kepleri ise tembellikle suçladı ve denetlenmesi için kitap yazmasını istedi. Kepler gözün yapısı ve görme hakkında en doğru bilgileri yayımlamıştı. Kepler Astronımiae Pars optica kitabını ocak 1604’te imparatora sundu. Kepler ilk kitabını imparatora sunduktan sonra dikkatini 2.kitabı Mars Kuramı Üzerine Yorumlar adlı kitabına verdi. Daha sonra kitabının ismini AsronomiaeNova olarak değiştirdi.2.kitabı üzerinde çalışırken Mars’ın yörüngesinin elips şeklinde olduğunu fark etti.

25 1609’da Astronımiae Nova 340 sayfalık kitabı yayımlandı.
Astronomiae Nova kitabı için Galileo’dan yorumlar beklerken işler pekte istediği gibi olmadı. Galileo o sıralarda yeni keşifler yapmıştı. Jüpiterin uydusu olduğunu keşfetmişti. Kepler yaptığı çalışmalarla Galileonun keşiflerini onaylıyordu. Ama hiçbir zaman Galileo Keplerin keşiflerinin farkında olmadı. Prag imparatoru üzerine saldırılar başlamıştı ve imparator Rudolf saldırılarla baş edemiyordu. En sonun tacını kardeşi Matthias’a giydirmişti.Çok geçmeden Rudolf ölmüştü. Kepler ise Yukarı Avusturya’nın başkenti Linz’de geleceği olan bir iş buldu ve Linz’e gitmek üzere Prag’dan ayrıldı.

26 Kepler 1612 yılının mayıs ayında Linz’e vardığında duygusal yönden tükenmiş durumdaydı.Önceki yılın korkunç olayları onu gökbilim çalışmalarına devam etme isteğinden mahrum bırakmıştı. 1611 yılı sadece Prag için değil ailesi içinde üzüntü dolu bir yıl olmuştu.Yılın başında Keplerin karısı Barbara Macar hummasına yakalandı ve akli dengesizlik belirtileri göstermeye başladı.O iyileşmeye başladığı sırada üç çocuklarıdaçiçek hastalığına yakalandı. Sekiz yaşındaki Susana ve üç yaşındaki Ludwig hastalığı atlattı ancak Keplerin gözdesi olan 6 yaşındaki sevgili oğlu Friedrich 19 şubatta öldü ve Barbara bunalıma girdi. Arşidük’ün birlikleri tarafından yapılan saldırılardan sonra Kepler ailesini Prag’dan uzaklaştırma çabalarını arttırdı.Fakat 1611 Haziranında bir takım anlaşmalar yapmak için gittiği Linz’den döndüğünde Barbarayı ölmek üzere buldu.

27 3Temmuz de Barbara öldü.Kepler işine orda devam edebilecekti ancak bir üniversitesi ve matbaası olmayan Protestan okulu Graz’dakinden bile aşağı seviyedeolan bu kentte kendini yabancı hissediyordu. Keplerin özelliklerine sahip biri için uygun bir mevki bulmak zordu.Yukarı Avustralyalı soyluların daveti üzerine Yukarı Avusturya Eyalet Temsilcilerine hizmetlerini sunmayı teklif etti ve bu yönde çalışmalar yaptı. Keplerin toplum içinde dikkat çekmesine neden olan yüksek vasıfları ne yazık ki Linz’deki dindaşlarının onun her yaptığını soruşturmasına yol açtı. Kepler Tübingen ilahiyat fakültesinin eski mezunlarından başpapaz Daniel Hitzler’den kendini cemaate kabul etmesini istedi. Fakat Kepler uyum formülünü imzalamayınc Kepleri cemaatten dışladılar. Protestan cemaatinin dışında tutulması Kepler için çok acı vericiydi.

28 Ağustosta Stutgarttaki klise idare heyetine Hitzler’in klise yönetimi konusunda şikayette bulundu.
Dilekçesi reddedildi.Kepler vicdani konularda koyun gibi bir yapıya sahip olmamasına rağmen sessiz kalmaya ve sorun çıkarmamaya söz verdi. Yinede geleneklere ters düşen görüşleri yüzünden dedikodulara hedef olmaktan kurtulamadı. Kepler önce döneklikle sonra Keplerci bir inanç kurmaya çalışmakla suçlandı. Bu dedikodulara sert bir cevap verdi:”üç büyük mezhebin gerçeği aralarında parçalaması beni o kadar üzüyor ki gerçeğin parçalarını her nerede bulursam bir araya getirmem gerekiyor”.Almanca konuşulan bölgeler yıkıcı bir din savaşına doğru karşı konulmaz şekilde ilerlerken bile inançlar arasında arabulucu rolü üstlenmeye çalışmaktan hiç vazgeçmedi. Ödülü şüphe dedikodu ve tehdit oldu.

29 Keplerin cemaatten dışlanmasının son perdesi 1617 yılının sonbaharında eski ilahiyat hocasına yaptığı acı verici ve sıkıntılı ziyaretin ardından gerçekleşti. Cemaate tekrar kabul edilme umuduyla eshi ilahiyat hocasıyla bir yazışmaya başladı. 1619da verilen resmi karar keplere iletildi.Kepler luterci kliseden aforoz edilmişti.1612’de Linz’e varışından sonra Keplerin ilk projesi çocuklarına bakıp evini yönetecek bir eş bulmaktı. Kepler eş bulmak için izlediği eziyetli yolu bir arkadaşına yazdığı çeşitli adaylardan sadece numaralarıyla bahsetmesinin sürece eğlenceli bir matematiksel hava kattığı bir mektupta anlatmıştır. İmparatorluk matematikçisinin kur yapmadaki beceriksizliği Linzde dilden dile dolaşıyordu fakat aday geçidi de sürüyordu.Son olarak 11 numaradan vazgeçti.5 numara hep aklındaydı cesaretini toplayıp ona geri döndü ve evlenme teklifi etti oda kabul etti.

30 Keplerin yeni karısı uzun yıllar boyunca Keplerin Linz’deki hamilerinden birinin eşi olan kişinin koruması altında yaşamış bir marangozun öksüz kalmış kızı Susana Reuttinger’di. Susannanın 24 yaşında olması ve Keplerin 41 yaşında olması yine dedikodulara neden oldu. Keplerin üvey kızı Regina bile Susanna’nın Keplerin çocuklarına üvey annelik yapamayacak kadar genç olduğunu söyledi. Ama Kepler Susanna’yı seviyor ve ona güveniyordu.30 Ekim 1613te evlendiler.Susanna Keplere ancak 1 yada 2 si hayatta kalan 7 çocuk verdi.Kepler bilimsel çalışmalarına geri döndü. Onu tüketen gökbilim çalışmalarına kendini veremiyordu.Ard arda kitaplar yayımlayan Keplerin özelhayatındaki sorunlar giderek artıyordu. Öncelikle cemaatten dışlanmış olması zihninde ağır bir yük oluşturuyordu.

31 Aynı zamanda Württemberg deki ailesinin bazı sorunları olduğuna dair haberler almaya başlamıştı.
1615 yılının Aralık ayının sonunda akrabalarından 68 yaşındaki annesinin büyücülükle suçlandığını duydu.Hemen hemen 1 yıl sonra işleri kendisi için dahada kötüleştirmemesi için Keplerin annesi oğluyla yaşaması için Linz’e gönderildi. 1617 sonbaharında Keplerin özel hayatındaki fırtına daha arttı. Önce susana ile olan ilk çocukları 2buçuk yaşındaki kızı Margarethe Tegina 8 eylül 1617de öksürük verem ve epilepsi nedeniyle öldü.Kısa bir süre sonrada üvey kızı Regina 4 eylülde öldü. Reginanın eşi 3 çocukla başa çıkamadığından Keplerden 15 yaşındaki en büyük kızı Susannayı yanına göndermesini rica etti.

32 Kepler bu ricayı kabul etti. ve yolculuk boyunca kızına eşlik etti
Kepler bu ricayı kabul etti.ve yolculuk boyunca kızına eşlik etti.sonra annesine açılan büyücülük davasını ortadan kaldırmak için Württemberge gitti fakat annesine karşı açılan dava bir kez daha ertelendiği için seyaheti verimli olmadı.Dönüşte Susananın nasıl olduğunu görmek için onuziyarete gitti ve Linze döndü. Tam noel şenliklerinin başladığı sırada Linze döndü.Son darbe,dönüşünde Susannadan olan ikinci çocuğu 6 aylık Katharinayı ölüm döşeğinde bulmasıyla indi. 9 şubat 1618de katharina öldü.Kepler 6 aydan daha kısa bir süre içerisinde 3 çocuğunu kaybetmişti. Kepler tekrar çalışmalarına döndü ve 3.yasasını buldu.

33 23 Mayıs 1618’de Protestan temsilcisi iki Katolik görevliyi kale penceresinden aşağı attı.Bu durum Prag’ın pencereden atılması olarak adlandırılan otuz yıl savaşının başlattı. 17 temmuz 1620de Katolik kuvvetler Yukarı Avusturya’yı istila ettiler.Linz’i tekrar ele geçireceklerdi. 1620’de kepler Linzi terk etti.Annesinin büyücülük suçlaması davası hala devam ediyordu. Linzde kimseye haber vermeden ailesini alıp Regensburga götürdü. Bayan keplerin büyücülükle suçlanmasının nedeni camcının karısı ursula reinbold’du. Reinbol gayri meşru hamileklerine son vermek için doğal ilaçlar kullanıyordu. İlaçlardan biri ise onu çok hasta etmişti.onu hasta eden ilacın ise Bayan keplere ait olduğunu iddia ediyordu.Reinbol bayan keplere dava açtı ve daha bir çok suçlamada bulundu

34 Bayan kepler 1620 yılında tutuklandı
Bayan kepler 1620 yılında tutuklandı.Kepler annesi için avukat tuttu ve kendiside avukata yardımcı olarak annesinin suçsuzluğunu ispat etmeye çalıştılar. 3 Ekim 1621 de bayan kepler serbest bırakıldı.Yaşadığı olaylar karşısında büyük sıkıntılar çeken Katharina Kepler altı ay sonra Nisan 1622 öldü. Kepler annesinin sorgusu bitince Linz’e geri döndü.2.Ferdinand tarafından imparatorun matematikçisi olarak atanması onaylanmıştı.Linz’de Protestanlara baskı devam ediyorud. 1622 yılında Rudolf cetvelleri üzerindeki çalışmaları sona ermek üzereydi.Kepler kitabı nerede bastıracağına karar vermiş değildi. 10 ekim 1625 te 2.ferdinanda hükümeti Protestanlara karşı daha ciddi önlemler almaya karar verdi.İnsanlar mezhep değişikliğine zorlanıyordu.

35 Herkesin Katolikliği seçmesi aksi halde şehri terk etmesi isteniyorudu.
Fakat Kepler bu durumdan muaftı. 1626 da yukarı Avusturya bölünme noktasına geldi. Bir köylü ayaklanması çıktı ve köylüler Yukarı avusturyayı kuşatıp 24 haziran 1626 da linzi kuşattılar. Kuşatma başladıktan sonra köylüler şehrin dışında yangın başlattı.Neyse ki Rudolf cetvellerine bir zarar gelmedi. Ama yangında Planck’ın maatbası yanmıştı.Linz artık Kepler’in yaşayabilceği bir yer değildi matbaanında yanmasıyla onu Linz durmasını bağlayan bir şey yoktu. İmparatora mektup yazarak şehirden ayrılmak istediğini söyledi ve 20 kasımda ailesiyle birlikte Rudolf cetvellerini bastırabileceği yeni bir yer aramaya başladı.

36 Kepler Regebsburga geldi ve ailesini buraya yerleştirdi.
Kendiside baskı malzemelerini yüklenip Ulm’a kadar ilerledi. 10 aralıkta Ulm’a vardı.Baskı için gerekli malzemelerini de getirmişti.Kitabı basmaya başladı ve kitabı 1627 Frankurttaki kitap fuarına yetiştirmeyi amaçladı. Rudolf cetvelleri çalışmasına Tycho başladığı için ne kadar kitabı tamamen kendisi yazsa da Kitabın başyazarı olarak Tycho’nun isminin yazılmasına karar verdi. Kitabın basımı tam zamanında tamamlandı.Kepler 15 eylül 1627’de Frankurt kitap fuarına gitmek için kitaplarıyla yola çıktı. Kitaplarını satılmak üzere bir yayımcıya bıraktı ve kitabı tahmin ettiğinden fazlasıyla ilgi görmüştü.Daha sonra Regensburg’a ailesnini yanına döndü.

37 Kepler Rudolf Cetvellerinin bir nüshasını imparator 2
Kepler Rudolf Cetvellerinin bir nüshasını imparator 2.Ferdinand’a sunmak için saraya gitti. Saraya gittiğinde Protestan ayaklanmasının bastırıldığını gördü.Ayaklanmanın bastırılmasında General Albert Wallenstein’in payı büyüktü. Ödül olarak Wallenstein’a Silezyadaki Sagan prensliği verilmişti.İmparator Kepler’e Rudolf Cetvellerinden memnun kaldığını nazikçe belirtti. Ferdinand Keplere topraklarında hizmet edebilmesi için Katolik olmasını gerektiğini söyledi. Fakat Kepler bunu kabul etmedi. Wallenstein ise farklı dinlerin barış içinde bir arada yaşayabileceğine inanıyordu ve Sagandaki topraklarında böyleydi. Kepler Wallenstein’in topraklarında ona hizmet edebilirdi. Bir antlaşma yaparak birlikte çalışmaya karar verdiler.

38 Antlaşmaya göre Kepler’e Sagan’da bit ev, bir matbaa ve yılda 1000 florinlik maaş verilecekti.
20 haziran 1628’de Kepler ailesi ile birlikte Sagan’a vardı.Ama burada rahat değildi. Sagan’a alışamamıştı ve kendisine söz verilen matbaa bir yıl geçmesine rağmen tamamlanmamıştı. Ferdinand Protestanların inançlarını yaşamalarına izin vermedi.Wallenstein de Ferdinand’a bağlı olduğu için bunu uygulamak zorundaydı. Ferdinand’ın emriyle Protestanlar inançlarını yaşamaktan men edildi ve inançlarını değiştirmeyenlerin ülkeyi terk etmesi emredildi. Kepler bu durumdan muaf tutuldu.Ama aynı durumu üçüncü kez yaşamış olması canını sıkmıştı.

39 Kepler kızı Susana Jacob Bartsh ile evlendirdi
Kepler kızı Susana Jacob Bartsh ile evlendirdi.Jacost Bartsh matematik ve tıp öğrencisiydi. Tıp diplomasını aldığı gün düğünü olmuştu.Bu sıralarda Kepler’in karısı Susana hamileydi. 18 nisan’da bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Kepler Somnium (Düş) kitabını basmak istiyordu ama maddi açıdan sıkıntı çekiyordu. Aynı zamanlarda Wallenstein imparatorluk ordusunun başkomutanlığından alınmıştı. Kepler’in hamisi gözden düşmüş ve imparator Kepler’e florin borçluydu. Bu durum Kepler için ciddi bir konuydu.Kepler 8 ekim 1630’da Leipzig’deki kitap fuarı için yola çıktı. Geri döndüğünde saraya gidip durumu için imparatorla konuşacaktı

40 Leipzig’deki fuar bitip Regenburg’a döndüğünde çok hastalanmıştı.
Çünkü soğuk sonbahar yapmış olduğı yolculuk onu sarsmıştı. Birkaç gün bilinci kapanık şekilde yattı.Ama kendine gelemedi. 15 kasım 1630’da hayatını kaybetti. Cenaze töreni yapıldı ve ardından Regensburg surlarının dışındaki St. Peter Protestan mezarlığına gömüldü. Bugün ise mezarının yeri bilnmiyor.

41 Kepler’in mezarına ait tek kayıt mezar taşındaki yazıt:
Gökleri ölçtüm, Şimdi Dünya’nın gölgelerini ölçüyorum. Zihnim zaten göklerdeydi, Şimdi bedenimin gölgesi orada yatıyor


"JOHANNES KEPLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları