Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BAĞCILAR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BAĞCILAR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ"— Sunum transkripti:

1 BAĞCILAR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ
TEOG (TEMEL EĞİTİMDEN ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ) TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

2 TAKVİM TARİH İŞLEM 31 TEMMUZ – 8 AĞUSTOS
YERLEŞTİRME İÇİN TERCİHLERİN ALINMASI 22 AĞUSTOS YERLEŞTİRME SONUÇLARININ AÇIKLANMASI VE KESİN KAYIT AĞUSTOS NAKİL MÜRACAATLARININ ALINMASI 29 AĞUSTOS NAKİL SONUÇLARININ AÇIKLANMASI 15 EYLÜL EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AÇILIŞI

3 (YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN) YEP’E GÖRE ÖĞRENCİ ALAN OKUL TÜRLERİ
(YEP) YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANA GÖRE ÖĞRENCİ ALAN OKUL TÜRLERİ Anadolu liseleri Anadolu imam hatip liseleri Çok programlı Anadolu liseleri Fen liseleri Mesleki ve teknik Anadolu liseleri Sosyal bilimler liseleri Mesleki ve teknik eğitim merkezleri Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve YEP’e göre öğrenci alan özel okullar

4 BİR ŞUBEYE ALINACAK ÖĞRENCİ SAYISI KAÇTIR?
Fen Liseleri Güzel Sanatlar Liseleri Sosyal Bilimler liseleri Spor Liseleri 30 Anadolu Liseleri Anadolu İmam Hatip Liseleri Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Çok Programlı Anadolu Liseleri Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri 34 * Sınıf tekrarına kalan öğrenciler bu sayıya dâhil edilmeyecektir.

5 TERCİH İŞLEMLERİ NERELERDE YAPILABİLECEK ?
Tercih işlemi; Öğrenci tarafından bireysel olarak internet adresinden yapılabileceği gibi, 8’inci sınıfı tamamladığı okuldan ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.

6 TERCİH AŞAMALARI A Grubu Tercih B Grubu Tercih Okul türlerine göre
Okul tercih kodlarına göre En fazla 15 okul seçilecek (Bu aşamada yerleşemeyen B grubu tercihlerinden yerleşecek) A Grubu Tercih Okul türlerine göre En az 4 tür zorunlu seçilecek B Grubu Tercih

7 YEP (YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN) OKUL KONTENJANI
Herhangi bir sebeple yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirmeleri nasıl yapılacak? HERHANGİ BİR SEBEPLE YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLERİN YERLEŞTİRİLMESİNDE DİKKATE ALINACAK KRİTERLER İKAMET ADRESİ YEP (YERLEŞTİRMEYE ESAS PUAN) OKUL KONTENJANI OKULUN “A” GRUBU YERLEŞTİRME TABAN PUANI NOT: Bu kriterlere göre sistem tarafından otomatik yerleştirme yapılacaktır.

8 BOŞ KALAN KONTENJANLAR
Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilecektir.

9 ÖZEL OKULLARDA TAM BURSLU ÖĞRENCİLER
ÖZEL OKULLARIN TAM BURSLU ÖĞRENCİLERİ ALACAKLARI AŞAMALAR VE YÜZDELİK DİLİMLER Türkiye Geneli Puan üstünlüğüne Göre İlk %5’lik Dilim (karşılanamaz ise) İl Geneli Puan üstünlüğüne Göre İlk %5’lik Dilim

10 YIL SONU BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANIR ?
NOT: Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8 inci sınıf yılsonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

11 Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı nasıl hesaplanır?
NOT: Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır. ORTAK SINAVA GİRMEYEN ÖĞRENCİNİN SINAV PUANI DEĞERLENDİRMEDE SIFIR OLARAK ALINACAKTIR.

12 Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan (YEP) nasıl hesaplanır?
NOT: Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.

13 Puanların eşitliği durumunda nasıl bir yol izlenecek?
Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı Sırasıyla 8, 7 ve 6’ıncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü Tercih önceliği Okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı

14 Asıl ve yedek kayıt tarihleri ne zaman?
Yerleştirme işlemi tek tercih listesi şeklinde ve tek seferde olacaktır. Bu nedenle yedek kayıt şeklinde bir işlem gerçekleşmeyecektir. Kesin kayıtlar 22 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilecektir.

15 Yerleştirme sonrası kayıtlarda hangi evraklar istenecek?
Kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirileceğinden dolayı yerleştirme sonrası kayıtlar için öğrencilerden herhangi bir evrak istenmeyecektir.

16 Nakil işlemleri nasıl yapılacak?
eğitim öğretim yılında hazırlık veya 9’uncu sınıfa kesin kaydı yapılmış olan öğrencilerin açık kontenjan bulunan başka bir okula nakil talebinde bulunmaları halinde yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

17 NAKİL İŞLEMLERİ 25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat 17:00’ye kadar) nakil müracaatları alınacaktır. 29 Ağustos 2014 saat 19:00’da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacaktır. Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden görülebilecektir. Nakil işlemleri benzer biçimde Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecektir. Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacaktır.

18 Başka şehirlere de tercih yapılabilir mi?
Öğrenciler il, ilçe ya da bölge sınırlaması olmaksızın yerleştirmeye esas puanı doğrultusunda ülke genelindeki tüm okulları tercih edebileceklerdir.

19 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Yerleştirme (PYBS) İşlemleri nasıl gerçekleştirilecektir?
eğitim öğretim yılından itibaren bütün ortaöğretim kurumlarına YEP ile öğrenci yerleştirileceğinden PYBS’ye başvuran bütün öğrencilerin tercihleri bursluluk talebi olarak değerlendirilecektir. Örgün resmi ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerden öğrenimlerine parasız yatılı olarak devam etmek isteyenler pansiyonlu okullarda doğrudan okul müdürlüğüne, pansiyonu bulunmayan okullarda ise il/ilçe yatılılık ve bursluluk komisyonlarına belgeleri ile birlikte 15 Eylül 2014 saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir. PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte 30 Eylül 2014 tarihi saat 17:00’ye kadar müracaat edeceklerdir.

20 Tercih işlemleriyle ilgili bilgileri nereden takip edilebilecek?
Öğrenciler tercih sürecinde ve sonrasındaki bilgileri 2014 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzundan ve oges.meb.gov.tr adresinden takip edebileceklerdir.

21 Örgün eğitimde kayıtlı bir öğrenciye açık liseye geçiş hakkı verilecek mi?
Öğrenciler örgün eğitime kayıtlı iken eğer isterlerse açık liseye geçme hakkına sahiptirler. Açık liselerden örgün eğitime geçiş için ise ilgili genel müdürlüklerce alt yapı çalışmaları yapılmaktadır.

22 Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirmeleri nasıl yapılacak?
Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/kurumlarına yerleştirmesi ile ilgili iş ve işlemler Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

23 ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNİN YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ
Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden genel ilköğretim programını tamamlayanlar ve sınava katılmayanlar özel eğitim değerlendirme kurulu raporları engel durumları ve özellikleri ikamet adresleri Özel Eğitim Hizmetleri Kurulunca belirlenen kriterler DİKKATE ALINARAK Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile Anadolu Liseleri Meslekî ve Teknik Anadolu Liseleri Çok Programlı Anadolu Liseleri Meslekî ve Teknik Eğitim Merkezleri ve Anadolu İmam Hatip Liseleri KONTENJAN DOĞRULTUSUNDA YERLEŞTİRİLECEKLERDİR.

24 Tercihsiz Yerleştirme Yapılacak mı?
Din Öğretimi ve Mesleki ve Teknik Eğitim genel Müdürlüğüne bağlı tüm okullar Anadolu Lisesi statüsüne dönüştürüldüğünden bu okullara tercihsiz yerleştirme yapılmayacaktır.

25 TERCİHSİZ YERLEŞTİRME YAPILACAK MI?
YEP’e göre öğrenci alan tüm Resmi ve Özel Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerinde kayıtlar Anadolu Meslek Lisesi Programına alan tercihi olmaksızın yapılacaktır. 10’uncu sınıfta alana geçiş işlemleri öğrencinin YEP, 9’uncu Sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile alana geçiş koşulları (Özel yetenek, mülakat/mülakat ve beden yeterliliği) dikkate alınarak yapılacaktır. Genel başvuru şartlarının yanında öğrencinin sağlık durumunun girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması şartı aranacaktır. 9’uncu sınıfın sonunda Anadolu Teknik Programına geçiş şartları, eğitim öğretim yılında ilgili Genel Müdürlük tarafından ayrıca açıklanacaktır.

26 AÇIK LİSELERE KAYIT BAŞVURUSU NEREDEN YAPILACAK?
Açık liselere kayıt yaptırma işlemleri İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı olarak hizmet veren Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir.

27 Açık Öğretim Ortaokul öğrencilerinin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?
Açık öğretim ortaokulu öğrencileri YEP’e göre ve kayıt‐kabul şartlarını taşımaları hâlinde; tercihlerini veya adreslerinde yayımlanan “2014 yılı Ortaöğretim kurumlarına Geçiş uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-kılavuzu” Ek‐2’ deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar/ANKARA adresine Ek‐2’ deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu 07 Ağustos 2014 tarihi mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

28 YURT DIŞINDAN SINAVA GİREN ÖĞRENCİLER
Yurt dışından sınava giren öğrenciler; eokul sisteminde kayıtlı ise veya adreslerinden tercih yaparak okul müdürlüklerine tercihlerini onaylatacaktır. Bu imkânı olmayan yurt dışındaki öğrenciler ise tercihini veya adreslerinde yayımlanan Ek2’ deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü06500 Teknikokullar/ANKARA adresine Ek2’ deki “Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu 07 Ağustos 2014 tarihi mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Öğrencinin tercihlerinden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

29 Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?
YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 22 Ağustos 2014 tarihinde; adreslerinde ilân edilecektir. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecektir. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

30 Anadolu Liseleri Yüzdelik Dilimleri (2013)
İLÇESİ KODU OKUL ADI SÜRE ÖĞ.TÜR. Y.DİLİ KONT. DİLİM YAK.SIRA İstanbul Bağcılar 37647 Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu L. 4 Kar. İng. 238 % 9,78 42322 Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu L. % 9,85 42319 Bağcılar Akşemsettin Anadolu L. 544 % 12,62 42363 Bağcılar İbni Sina Anadolu L. 272 % 13,49 36859 Barbaros Anadolu L. 476 % 16,23 42281 Bağcılar Anadolu L. 340 % 21,69

31 2012 Taban Puanlar İl Adı İlçe Adı Kont Adı Kont Sayı Yerleşen
Kont Taban Puan Kont Tavan Puan İSTANBUL BAĞCILAR (MERKEZ) Mehmet Niyazi Altuğ Anadolu Lisesi 210 440,08 460,612 Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi 180 439,757 459,532 Bağcılar Akşemsettin Anadolu Lisesi 120 433,801 460,167 Bağcılar İbni Sina Anadolu Lisesi 422,848 459,508 Barbaros Anadolu Lisesi 240 420,698 442,301

32 Anadolu İHL TÜRÜ İLİ İLÇESİ KODU OKUL ADI SÜRE ÖĞ.TÜR. Y.DİLİ KONT.
DİLİM YAK.SIRA And.İHL İstanbul Bağcılar 42439 Ahi Evren Kız Anadolu İmam Hatip L. 4 Kız İng. 544 % 28,70 41391 Orhangazi Anadolu İmam Hatip L. Kar. 204 % 33,17 38214 Bağcılar Anadolu İmam Hatip L. Erk. 340 - 38640 Hayreddin Karaman Kız Anadolu İmam Hatip L. 272 38316 Selahattin Eyyubi Anadolu İmam Hatip L.

33 ÇPL ve And. Meslek Liseleri
TÜRÜ İLİ İLÇESİ KODU OKUL ADI SÜRE ÖĞ.TÜR. Y.DİLİ KONT. DİLİM ÇP.Anadolu İstanbul Bağcılar 40414 Yavuz Sultan Selim Çok Programlı Anadolu L. 4 Kar. İng. 306 - And.Meslek 52130 34 42651 Abdurrahman ve Nermin Bilimli Mesleki ve Teknik Anadolu L. 50937 Alaattin-Nilüfer Kadayıfcıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu L. Kız 340 41469 Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu L. 272 51549 Bağcılar Edip İplik Mesleki ve Teknik Anadolu L. 510 42745 Bağcılar Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu L. 374 50940 Bağcılar Mesleki ve Teknik Anadolu L. 680 40139 Dündar Uçar Mesleki ve Teknik Anadolu L. 408 41331 Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu L. 40844 Hikmet Nazif Kurşunoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu L. 50999 Mahmutbey Mesleki ve Teknik Anadolu L. 50994 Osmangazi Mesleki ve Teknik Anadolu L. 51368 Otocenter Mesleki ve Teknik Anadolu L. 39414 Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu L.

34 Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur.


"BAĞCILAR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları